Monthly Archives: grudzień 2019

Wyprawa do Bułgarii – autokarem czy wynajętym samochodem?

Bałkańska Bułgaria kusi przybywających do niej podróżnych swoją zróżnicowaną ofertą turystyczną. Linia brzegowa tego państwa wynosi 378 kilometrów, a ono samo słynie zarówno z nadmorskich kurortów, jak i urzekających zabytków, takich jak choćby prawosławne klasztory czy monastyry.

Jednym z kluczowych wyborów stojących przed turystą planującym wyprawę do tego malowniczego zakątka świata, jest ten dotyczący środka lokomocji. Czy zdecydować się na autokarową podróż wraz z biurem podróży? Owszem, zorganizuje nam ono wówczas całość pobytu tak, że nie będziemy się musieli o nic martwić, ale zarazem wyparuje też przestrzeń na jakąkolwiek spontaniczność.

Alternatywą pozostaje wynajęcie samochodu za granicą. W tym tekście proponujemy garść najbardziej podstawowych refleksji o tej opcji podróżowania, aby ułatwić Ci podjęcie decyzji najlepiej odpowiadającej Twojemu stylowi zwiedzania oraz zasobności portfela.

Większa swoboda przemieszczania się i zwiedzania

Jednym z ewidentnych plusów podróżowania wynajętym samochodem pozostaje z pewnością wolność, jaką ten rodzaj podróży zapewnia wycieczkowiczom. Ci przemieszczający się wynajętym autokarem wraz z biurem podróży mają najczęściej bardzo sztywny program wycieczek oraz z góry wyznaczony zestaw atrakcji do obejrzenia. Z kolei podróżni przemieszczający się np. kamperem, mogą sobie pozwolić na więcej swobody. Nie są przywiązani do miejsc, nie muszą w określonych godzinach stawiać się w hotelach. Jest to z pewnością opcja dla wszystkich ceniących sobie niezależność. Jednakże należy również pamiętać o tym, że jest t zarazem rozwiązanie dla osób, które lubią oraz potrafią kierować autem, gdyż w obcych państwach zarówno stan nawierzchni, jak i technika jazdy lokalnych kierowców potrafią prezentować się rozmaicie i nie zawsze sprawiać dobre wrażenie.

Podstawowe dokumenty w podróży

Podstawowe dokumenty, jakie powinniśmy ze sobą zabrać, szykując się do zagranicznej podróży wynajętym samochodem, to: paszport, dowód osobisty, karta kredytowa oraz prawo jazdy, najlepiej międzynarodowe.

Koszty

Najbardziej podstawowy wydatek to oczywiście koszt wynajmu samochodu. Uzależniony jest między innymi od klasy pojazdu lub tego, czy wypożyczamy go stacjonarnie, czy też zamawiamy przez internet z wyprzedzeniem. Należy również pamiętać, że wypożyczalnie – choć nie zawsze – stawiają jednak na kierowców starszych stażem, co może się wiązać z problemami dla podróżnych posiadających prawo jazdy od niedawna. Kwestie te szczegółowo są regulowane przez indywidualny dla każdej wypożyczalni regulamin, warto się więc z nim zapoznać w pierwszej kolejności. Oprócz kosztu wynajmu należy również uiścić kaucję, która zostanie pobrana z naszej karty kredytowej. Niektórzy spośród kierowców decydują się również zakup dodatkowego ubezpieczenia, zwłaszcza jeśli nie ma go w podstawowym pakiecie oferowanym przez wypożyczalnię lub nie są z niego do końca zadowoleni. Kolejne dość oczywiste koszty, które należy mieć na uwadze, to opłaty za miejsca parkingowe, postoje oraz paliwo. W przypadku Bułgarii koniecznością jest również wykup winiet drogowych. Inne możliwości podróży do Bułgarii znajdziesz tu!