Monthly Archives: Maj 2019

wakacje w egipcie

Egipt – raj, w którym mówi się po angielsku

Kategoria:Bez kategorii

zJęzykiem urzędowym obowiązującym w Egipcie jest arabski. Natomiast mieszkańcy zazwyczaj posługują się swoistą mieszkanką języka egipsko-arabskiego. Egipt od lat jest jednym z najpopularniejszych miejsc, do którego przyjeżdża co roku wielu turystów z całego świata. Stąd znaczna część mieszkańców, zwłaszcza tych pracujących w usługach i handlu, zna dobrze język angielski. Służy im do codziennej komunikacji z turystami. Dlatego gwarantujemy Ci, że z pewnością łatwo się porozumiesz po angielsku w Egipcie z większością poznanych Ci mieszkańców.

A jak jest z Twoim angielskim? Jesteś przygotowany do wymarzonej podróży w nieznaną Ci dotąd kulturę? Jeśli czujesz, że masz pewne zaległości, nie przejmuj się na zapas, chętnie pomożemy Ci przypomnieć choć odrobinę język oraz przyswoić na nowo podstawowe zwroty. Przede wszystkim ważne, żebyś podczas rozmowy był wypoczęty (w końcu to urlop) oraz zrelaksowany. Pamiętaj, że wszystkiego można się nauczyć, zwłaszcza najpopularniejszego obecnie języka angielskiego, z którym na pewno z powodu jego nagromadzenia m.in. w mediach czy reklamie, jesteś choć trochę osłuchany.

Hello, how much is it? – przydatne zwroty po angielsku

Zacznijmy od zwrotów związanych z pobytem na lotnisku. Wówczas powinieneś wiedzieć m.in., iż „gate” oznacza stanowisko lotu, a „lounge” to poczekalnia. Gdy Twój samolot będzie opóźniony, zauważysz napis „delayed”. „Departures” oznacza odloty, natomiast „arrivals” znajduje się w pobliżu miejsc przylotowych.

O ile lotnisko z powodu natłoku ludzi oraz częstego, panującego tam zamieszania może stanowić wyzwanie dla osób mniej znających język angielski, natomiast jeśli chodzi o hotel, ważne, żebyś pamiętał parę zdań np. jak poprosić o wskazanie drogi do Twojego pokoju. „Where can I find my room?” („Gdzie znajdę swój pokój?”) czy „When is breakfast served?” („kiedy podawane jest śniadanie?”) – te zdania są jednymi z wielu podstawowych zwrotów, które dobrze jest znać przy przyjeździe do Egiptu. Są to jedynie małe, przykładowe fragmenty wiedzy z języka angielskiego, którą trzeba posiadać tuż przed wylotem.

Pomysły, jak ułatwić sobie komunikację na wakacjach

Jeśli nie czujesz się dobrze podczas rozmowy w obcym języku, pamiętaj, że każdy będzie tam inaczej wymawiał dane słowa i każdy będzie miał trochę inny akcent. Dlatego najważniejszym sposobem skutecznego porozumienia się np. na targu czy na lotnisku, jest nieprzejmowanie się swoją wymową czy gramatyką. Nie musisz mówić po angielsku idealnie. Skutek w tym przypadku jest jedynym celem. Dlatego koniecznie zabierz ze sobą książki, mini słowniki czy rozmówki polsko-angielskie. Jeśli tak Ci będzie łatwiej, zainstaluj też aplikacje do nauki języka w swoim telefonie. Ćwicz też, oglądając telewizję czy słuchając programów po angielsku.

Życzymy Ci skutecznej i owocnej komunikacji z innymi w Egipcie oraz wspaniałych, niezapomnianych przeżyć podczas Twoich wymarzonych wakacji. Trzymamy także kciuki za powodzenie Twoich rozmów w języku angielskim!


Hammamet - turystyczny raj

Hammamet – turystyczny raj o każdej porze roku

Kategoria:Bez kategorii

Nie wiemy, czy zdajesz sobie z sprawę z tego, ale jeśli zdecydowałeś się wybrać na wymarzone wakacje do Tunezji, po prostu trafiłeś w dziesiątkę. Luksusowe kurorty, piękne piaszczyste plaże i mnóstwo promieni słonecznych – to tylko nieliczne atrakcje, które czekają na Ciebie w Hammamet. Dlatego uważamy, że masz naprawdę duże szczęście. W dodatku podpowiemy Ci, w jakich okresach w zależności od tego, czego oczekujesz po urlopie, warto polecieć do Tunezji. Zapraszamy na wędrówkę po wspaniałym, afrykańskim klimacie, w miejscu, gdzie zabawa kończy się dopiero o świcie.

Pogoda w Hammamet jest pod wpływem klimatu śródziemnomorskiego oraz kontynentalnego (wewnętrznego). W skrócie można go opisać jako bardzo łagodny, który posiada suche i gorące lato. Właśnie w tę porę roku Hammamet zachwyca mocą turystycznych atrakcji. Imprezy, towarzyskie spotkania oraz plaże z lazurowym morzem, na których można opalać się godzinami… Prawda, że brzmi to jak bajka? Zdecydowanie latem Hammamet ją przypomina. Jeśli jednak wolisz raczej odpoczynek przy optymalnej temperaturze około 20 stopni Celcjusza oraz raczej prywatną atmosferę w kurorcie, nie decyduj się na urlop w czasie trwania gorącego okresu wakacyjnego w Tunezji. Natomiast ta pora roku sprawdzi się idealnie, gdy planujesz wypad w większym gronie, które kocha temperatury powietrza powyżej 30 stopni Celsjusza.

Wiosną pustynia wygląda najpiękniej

Chcesz spokojnie wypocząć w ciepłej, lecz niezbyt gorącej atmosferze? Wiosna w Hammamet jest do tego czasem wprost idealnym. To wspaniały okres na pustynne spacery, zwiedzanie okolicy czy błogi odpoczynek na plaży. Dobrą wiadomością jest fakt, że od połowy marca temperatura znacznie wzrasta. Dzięki temu można podróżować w zwiewnych, lekkich ubraniach bez narzekania na zbyt wysoką temperaturę. Średnio od marca do maja wzrasta ona stopniowo od 20 do 29 stopni Celsjusza. Jeśli lubisz tego typu pogodę, to Hammamet wiosną okaże się dla Ciebie wprost idealny.

Ciepła i atrakcyjna tunezyjska zima

Podczas gdy w Polsce sypie bardzo dużo śniegu, wieją wiatry i padają deszcze, w Tunezji tylko przez większość czasu świeci słońce! Wakacyjna pogoda, przyjemne ciepło gwarantują wspaniałą atmosferę, by spędzić w Hammamet święta Bożego Narodzenia, Sylwestra czy Nowy Rok. Czeka Cię wówczas około ośmiu godzin nieprzerwanego słońca w ciągu dnia przy temperaturze wahającej się między 15 a 20 stopniami Celsjusza. Wtedy również masz ogromną szansę na przeżycie klimatycznych, prywatnych zimowych wakacji, ponieważ Tunezja jest zazwyczaj odwiedzana przez turystów w okresie letnim.

Polecamy Ci koniecznie sprawdzić, kiedy wypada muzułumańskie święto Ramadan. W jego okresie wprost niemożliwe jest kupienie alkoholu czy załatwienie ważnej sprawy. Instytucje publiczne i banki są czynne w Ramadan przez bardzo krótki czas w ciągu dnia roboczego. Święto trwa miesiąc, a jego data jest zawsze ruchoma.

Wybrałeś już odpowiednią porę roku dla siebie? Zatem życzymy mocy pozytywnych wrażeń i cudownych wakacji w Hammamet.


urlop w marsa alam

Marsa Alam – kiedy na urlop?

Kategoria:Bez kategorii

Egipt jest niesamowity i zjawiskowy. To wyjątkowe miejsce, zwłaszcza dla turystów, którzy mogą świetnie się tam bawić o każdej porze roku. Jedne obszary są bardziej przeznaczone do zwiedzania i błogiego odpoczynku w kurorcie, inne natomiast służą przebywaniu na plaży i błogiemu lenistwu. Jest to uwarunkowane zmianą pogody, która w Marsa Alam nigdy nie zachodzi diametralnie. Planujesz spędzić tam swój wymarzony urlop? To świetnie, w tym tekście przedstawimy Ci szczegółowo miesiące, w których najlepiej odpoczywać w tej części Egiptu.

Chyba każdy wie, że w Marsa Alam zazwyczaj panuje bardzo duże nasłonecznienie. Egipt bywa bardzo gorący, ponieważ leży w strefie klimatycznej określanej jako zwrotnikowo sucha. Jeśli planujesz tam swój urlop, zapewne kochasz słońce i mocno piaszczyste, ciepłe plaże. Marsa Alam ma doskonałe położenie geograficzne. Pogoda tam, jak na klimat zwrotnikowy suchy, jest dość zmienna, dlatego, już teraz zastanów się, co w Twoim urlopie będzie najważniejsze. Jakie czynności będą pochłaniały Cię najbardziej? Czego oczekujesz po wakacjach spędzonych w Marsa Alam?

Styczeń, luty… i inne miesiące zimowe

Styczeń jest uwielbianym miesiącem przez turystów na wycieczkę do Marsa Alam. Wielu z nich uważa, że jest to idealny czas na odpoczynek właśnie w tej części Egiptu. W tych dniach rzadko pada deszcz, a temperatura średnio wynosi dwadzieścia kilka stopni Celsjusza. Jest to doskonały miesiąc na zwiedzanie, wycieczki po rzece Nil czy odpoczynek w kurorcie. Słońce nie będzie doskwierać Ci w dzień zbyt mocno, a w nocy odczujesz doskonałą temperaturę do sennego relaksu, która zazwyczaj nie spada poniżej kilkunastu stopni Celsjusza. Za mały minus można uznać często wiejący wiatr oraz fakt, że w styczniu czy lutym, dni w Marsa Alam są krótkie w porównaniu do tych letnich. Zatem gorąco Ci polecamy wybrać kurort o wyższym standardzie – ze SPA, basenem, dyskoteką i innymi turystycznymi atrakcjami. Pośród innych turystów, zapewne spotkasz wiele zakochanych par, starszych małżeństw bądź rodziny z dziećmi przyjeżdżającymi na ferie zimowe.

Podobnie, jeśli chodzi o warunki klimatyczne panujące w tej części Egiptu, jest również listopadzie i grudniu. Wówczas dzień z reguły trwa około 8 godzin i często podczas niego świeci słońce, natomiast noce bywają chłodniejsze (około 15 stopni). Dlatego na wieczorne spacery, zawsze warto mieć ze sobą lżejsze okrycie wierzchnie.

Egipskie lato to wyzwanie dla Europejczyka

Lubisz upały? Kochasz, gdy temperatura sięga ponad trzydziestu stopni? Na nic nie czekaj, koniecznie jedź w lipcu lub sierpniu do Marsa Alam. Czasem powietrze będzie tam tak ciepłe, że wraz z gorącym słońcem, jest wprost idealne dla mocnej opalenizny. Jeśli jednak źle znosisz temperaturę około 40 stopni, z całą stanowczością odradzamy Ci spędzanie lata w Egipcie. Ten czas sprawdzi się wyłącznie wśród najwytrwalszych miłośników dużego słońca.

Zdecydowałeś się już na któryś z wakacyjnych terminów? Zatem życzymy wspaniałego urlopu w Marsa Alam.


przyjemne wakacje w bułgarii

Bezpiecznie i przyjemnie podczas Twoich wakacji w Bułgarii

Kategoria:Bez kategorii

Wybrałeś Bułgarię na swoje wymarzone i być może wytęsknione wakacje pod palmami. Chociaż zapewne zrobiłeś już wiele, by się do nich przygotować, zastanawiasz się – czy o czymś przypadkiem nie zapomniałem? Otóż, jeśli zadbałeś o bezpieczeństwo swoje i bliskich podczas wypoczynkowego urlopu, Bułgaria będzie dla Ciebie rajem, z którego będziesz wyjeżdżał z pięknymi wspomnieniami. Natomiast, jeśli nie czujesz się odpowiednio w tym aspekcie przygotowany, usiądź wygodnie, a my podpowiemy Ci wszystko, co powinieneś wiedzieć o bezpiecznym wypoczynku w Bułgarii.

Przede wszystkim zadbaj o wybranie jednej, dwóch lub trzech osób, którym ufasz i jesteś pewien, że w trudnej sytuacji Cię nie zawiodą. Wybierz już teraz te numery w kontaktach telefonu i dodaj do każdej nazwy skrót ICE (In Case of Emergency), oznaczający dosłownie: w razie nagłego wypadku. Gdy coś niepożądanego stanie się podczas Twoich wakacji, z tymi ludźmi skontaktuje się pomoc medyczna w sprawie Twojego stanu zdrowia. Zadbaj również o to, by mieć nazwy kontaktu i numery telefonów na kartce w swoim portfelu. Dodatkowo możesz wykupić ubezpieczenie podróżne, które świetnie sprawdza się w nagłych, trudnych sytuacjach życiowych.

Również porządna apteczka z niezbędnymi lekami jest niezbędna podczas wyjazdu za granicę kraju. W razie, gdybyś to Ty musiał wezwać pomoc, podajemy podstawowe numery telefonów obowiązujące na terenie Bułgarii: pogotowie ratunkowe – 150, policja – 166, straż pożarna – 160. W tym kraju działa również międzynarodowy numer 112.

Dobry bagaż oraz wysokiej jakości jedzenie

Świetnie spakowana, przemyślana walizka pomoże zaoszczędzić dużo czasu oraz uprzyjemnić pobyt za granicą. Dlatego zdecydowanie nie zabieraj zbyt dużo ubrań czy kosmetyków. W Bułgarii wystarczą Ci jedynie letnie oraz przewiewne ubrania, dobre okulary przeciwsłoneczne oraz czapki, chusty lub kapelusze ochraniające przed nadmiernym słońcem. Jeśli planujesz spacerować po lesie, zaopatrz się w wygodne buty oraz w garderobę mocno zakrywającą części ciała. Weź też kremy z wysokim filtrem UV – unikniesz w ten sposób niepotrzebnych oparzeń słonecznych.

Egzotyczne, zagraniczne jedzenie zachwyca każdego turystę. Wszyscy chcą spróbować oryginalnych i niecodziennych potraw. Bułgaria jest obfita w smaczne jedzenie i ciekawe, pyszne napoje. Jednak nigdy nie korzystaj z restauracji czy barów, w których spodziewasz się pożywienia zrobionego z niskiej jakości produktów. Historia zna wiele przypadków zatruć pokarmowych na wakacjach. Staraj się wybierać takie lokale, o których słyszałeś bądź wiesz, że serwują wyłącznie jedzenie przygotowane z dobrych składników. W dodatku pij dużo wody mineralnej, ona zawsze wspomaga korzystnie organizm, a w niektórych przypadkach, potrafi być niezwykle lecznicza. Nie kupuj jednak wody z niesprawdzonych źródeł, bo jej wypicie może przynieść negatywne skutki.

Mamy nadzieję, że pomogliśmy w Twoich przygotowaniach do podróży. Życzymy niesamowitych  i udanych wakacji w słonecznej Bułgarii.


bezpieczne wakacje w tunezji

Tunezja – zadbaj o swoje bezpieczeństwo na wakacjach

Kategoria:Bez kategorii

Tunezja to wyjątkowe miejsce na wypoczynek. Piękne plaże, wspaniałe zabytki oraz dużo rozrywek specjalnie dla turystów – te i inne liczne atrakcje na pewno nie zawiodą Cię podczas urlopu. Nie zapominaj jednak o najważniejszym, czyli własnym bezpieczeństwie. Nigdy nie wiesz, co może Ci się przytrafić, dlatego już teraz razem z nami skorzystaj z zasady „przezorny zawsze ubezpieczony”. Podpowiemy Ci w kilku prostych wskazówkach, jak łatwo ubezpieczyć się przed nieprzyjemnymi sytuacjami. Gwarantujemy, że Twój komfort podczas wakacji w Tunezji wzrośnie co najmniej o 100 proc.

Nie wiemy, czy zdajesz sobie sprawę, jak ważne jest ubezpieczenie podróżne. Gwarantuje ono zwrot kosztów za niespodziewany powrót do kraju, darmowy transport czy bezpłatną opiekę medyczną w Tunezji. Jego ceny zaczynają się od niewielkich kwot w porównaniu z całym kosztem wymarzonej wycieczki, a zapewne sam przyznasz, że mogą dać duże poczucie bezpieczeństwa podczas urlopu. Jeśli nie wykupiłeś ubezpieczenia podróżnego, polecamy Ci zrobić to już dzisiaj.

Skrót ICE podstawą w każdym telefonie na wakacjach

Słyszałeś o tym, jak zapewnić służbom ratunkowym w razie wypadku kontakt z Twoimi bliskimi? Wystarczy, że przy ich nazwach w książce telefonicznej Twojego smrtfona dodasz drukowanymi literami międzynarodowy skrót „ICE” oznaczający z angielskiego „In Case of Emergency” (w razie nagłego wypadku). Wtedy zawsze będziesz miał pewność, że w prosty sposób Twoja rodzina i przyjaciele zostaną powiadomieni o stanie Twojego zdrowia. Dlatego też noś przy sobie ładowarkę lub powerbank i miej włączony telefon. To ułatwi Ci także korzystanie z map, dzięki którym w łatwiejszy sposób będziesz mógł poruszać się po Tunezji. W swoim telefonie udostępniaj bliskim także co jakiś czas swoją lokalizację.

Możesz też zapisać kontakty ICE na kartce i schować je w portfelu, w razie gdyby Twój telefon uległ zniszczeniu lub zagubieniu. Przygotuj się również na wezwanie pomocy i naucz się na pamięć podstawowych międzynarodowych numerów ratunkowych. Są to: 112 – numer alarmowy działający na terenie całej Unii Europejskiej, potrzebny zwłaszcza podczas samej podróży, lub 190 – tunezyjskie pogotowie, 198 – tamtejsza straż pożarna i 197 to numer policji działającej na terenie Tunezji. 

Mądry turysta to ten, który ma apteczkę w bagażu

Zapewne planujesz spakować lub spakowałeś kremy z filtrem UV, kosmetyki do pielęgnacji ciała i twarzy oraz leki, które bierzesz na co dzień. Jeśli chorujesz na coś poważnego, weź medykamenty na zapas. Nigdy nie wiesz, czy ich większa ilość nie przyda Ci się w trudnej sytuacji. Oprócz tego, do swojej apteczki koniecznie spakuj oddzielnie: tabletki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, plastry, bandaż, nożyczki i pęsetę. Jeśli chorujesz na przewlekłe dolegliwości lub masz inne sugestie dotyczące potrzebnych leków, również zabierz je ze sobą.

Życzymy Ci bezpiecznych i komfortowych wakacji oraz samych wspaniałych przeżyć w fantastycznej i pięknej Tunezji.


komfortowe wakacje w egipcie

Bezpieczne i komfortowe wakacje w Egipcie

Kategoria:Bez kategorii

Wkrótce wybierasz się do Egiptu na swoje wymarzone wakacje. Gratulujemy Ci wspaniałego wyboru, bo ten kraj potrafi zachwycić każdego turystę. Jednak warto pamiętać o podstawowych zasadach, które obowiązują na urlopie za granicą. Przede wszystkim najważniejsze jest Twoje bezpieczeństwo, o które zadbaj już dziś. Przedstawimy Ci poniżej kilka krótkich porad, zapewniających całkowity komfort na wakacjach.  Wówczas gwarantujemy, że będziesz się czuł w Egipcie o wiele bezpieczniej, przez co Twoje wczasy mogą być całkowicie radosne, błogie i pozbawione zbędnych trosk.

Dobrze wiesz, że wszystko może się zdarzyć. Nie bądźmy pesymistami, ale czasem jest tak, że na niektóre sytuacje po prostu nie mamy wpływu. A wypadek, mniejszy lub większy może spotkać każdego. Dlatego podczas swoich wakacji w Egipcie koniecznie zadbaj o stały kontakt z rodziną. Jeśli nie masz zapisanych wszystkich numerów, które mogą Ci się przydać, już teraz wyjmij z kieszeni smartfon i zacznij to robić. Przy najważniejszych dla Ciebie osobach i ich nazwach dodaj skrót ICE (ang. In Case of Emergency). Gdyby wydarzyło się coś niespodziewanego, służby ratownicze będą miały znacznie ułatwiony kontakt z Twoimi bliskimi. Sądzimy, że może być to dla nich i dla Ciebie bardzo ważne. Pamiętaj także o regularnym ładowaniu telefonu komórkowego.

Najważniejsze leki w Twojej apteczce

Bez podstawowych medykamentów nie warto wybierać się w żadną podróż zagraniczną, a już zwłaszcza do Egiptu. Inna pogoda, powietrze czy składniki potraw potrafią łatwo zaszkodzić turyście. Dlatego nie popełniaj błędów i koniecznie weź ze sobą osobno spakowane leki, m.in.: tabletki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, leki przeciw zatruciom pokarmowym, maść łagodzącą oparzenia, wapno lub inny lek przeciwalergiczny, krem z wysokim filtrem UV, plastry, bandaż, nożyczki i pęsetę, silny środek przeciw komarom, płyn do dezynfekcji ran. Swoją apteczkę możesz uzupełnić o dodatkowe leki, których zazwyczaj używasz. Jeśli masz jakąś chorobę wymagającą stałego leczenia, nie zapomnij wziąć na zapas odpowiednich preparatów.

Przezorny zawsze ubezpieczony

Jak już pisaliśmy wcześniej, nie każdą sytuację da się przewidzieć. Nie na wszystko możesz się ubezpieczyć prostymi metodami. Dlatego zadbaj o to jeszcze przed wyjazdem do Egiptu. Aby za wszelką cenę zminimalizować konsekwencje np. nagłego wypadku lub choroby, wykup ubezpieczenie podróżne. Ceny usługi od lat stają się coraz tańsze. Sprawdź, być może trafisz na korzystną promocję lub rabat. Ten niewielki wydatek w razie problemów zapewni Ci bezpłatną opiekę medyczną w Egipcie, zwrot kosztów podróży w razie nagłego powrotu do kraju czy pomoc w transporcie do domu albo pokrycie kosztów skradzionego bagażu. Sam widzisz, że ubezpieczenie podróżne zawsze warto mieć ze sobą na wakacjach. Daje ono dużą gwarancję komfortu i bezpieczeństwa za granicami Polski.

Życzymy Ci bezpiecznej podróży oraz całego wyjazdu, komfortowego powrotu do domu i wyłącznie wspaniałych doświadczeń w Egipcie.


wakacje w grecji

Urlop w Grecji – o jakich dokumentach należy pamiętać, planując wczasy?

Kategoria:Bez kategorii

Wakacje coraz bliżej i już niedługo nadejdzie czas pakowania walizek i kompletowania niezbędnego ekwipunku przydatnego podczas wyjazdu. Jest to dość przyjemna czynność przybliżająca wizję upragnionego wypoczynku i wprowadzająca w radosny stan oczekiwania na wymarzony urlop. Wielu polskich turystów, jak co roku, pojedzie do jednego z najpiękniejszych europejskich krajów, mogącego poszczycić się fenomenalną przyrodą, bajkowymi krajobrazami, błękitnym morzem i światowej klasy zabytkami. Ten kraj to Grecja – kolebka kultury oraz wspaniałe miejsce na spędzenie cudownych wakacji i oderwanie się od codzienności. Aby jednak wyjazd dostarczył samych pozytywnych wrażeń, nie wystarczy dobrze spakowana walizka i letni zestaw ubrań – trzeba również zadbać o kilka formalności, a potem – w drogę!

Jaki dokument tożsamości?

Pierwszym pytaniem, jakie zazwyczaj stawiają sobie turyści jadący za granicę, jest kwestia dokumentów niezbędnych do wjazdu na teren danego kraju. W przypadku Grecji sprawa ta nie stanowi problemu, gdyż państwo to jest członkiem Unii Europejskiej i Polacy mogą tu wjeżdżać oraz przebywać na podstawie ważnego paszportu lub dowodu osobistego. Dokumenty powinny oczywiście być w dobrym stanie i ze zdjęciem umożliwiającym rozpoznanie osoby. Jeśli chodzi o dzieci, obowiązują ich te same przepisy, co dorosłych. Trzeba jednak pamiętać, że wypoczywając np. na Korfu i planując wycieczkę do Albanii z dzieckiem będącym pod opieką innych osób niż matka i ojciec, należy posiadać notarialną zgodę rodziców oraz kopie ich dokumentów.

Kwestia zdrowia

Marzeniem każdego wczasowicza jest urlop pozbawiony jakichkolwiek komplikacji zdrowotnych i najczęściej rzeczywiście tak jest. Nigdy nie można jednak wykluczyć wystąpienia nieprzewidzianych wypadków losowych, infekcji czy choćby zwykłej anginy i niezbędnej w takich przypadkach pomocy lekarza. Warto się wcześniej do tego przygotować, aby nie okazało się, że koszty interwencji medycznej zrujnują wakacyjny budżet. Problem częściowo rozwiązuje posiadanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), w którą przed wyjazdem należy zaopatrzyć się w najbliższym oddziale NFZ. Trzeba jednak pamiętać, że wbrew pozorom ten dokument nie pokryje wszystkich kosztów leczenia i warto zadbać o odpowiednie ubezpieczenie turystyczne, które obejmuje usługi medyczne nierefundowane w ramach EKUZ.

Nurkowanie zgodnie z prawem

Wiele turystów przyciąga do Grecji możliwość nurkowania i podziwiania cudów tutejszego podwodnego świata. Każdy, kto nie chce mieć z tego powodu kłopotów, powinien zaopatrzyć się w odpowiednie zezwolenie wydawane w urzędzie portowym właściwym dla miejsca pobytu. Zostanie w nim określony rejon, w którym można legalnie uprawiać ten sport bez narażania się na sankcje.

Grecja to urzekający kraj, a wakacje tam spędzone mogą należeć do najpiękniejszych w życiu. Szanse na to, że się udadzą, na pewno zostaną zwiększone, jeśli przed wyjazdem zapoznamy się z obowiązującymi tam przepisami i postaramy się o niezbędne dokumenty.


co zabrać na wakacje w bułgarii

Jakie dokumenty trzeba posiadać, jadąc na wakacje do Bułgarii?

Kategoria:Bez kategorii

Planowanie wakacji to jedna z najprzyjemniejszych i najbardziej oczekiwanych czynności w ciągu roku. Podstawą jest oczywiście wybór miejsca wypoczynku tak, aby zadowolić wszystkich uczestników wyprawy i „naładować akumulatory” na kolejne miesiące. Jednym z najczęściej wybieranych przez Polaków celów podróży od lat jest Bułgaria – stosunkowo blisko położony kraj słynący z pięknych, ciągnących się kilometrami złotych plaż, ciepłego morza i wspaniałych zabytków. Ponieważ Bułgaria jest członkiem Unii Europejskiej, podróż nie sprawia większych problemów logistycznych i formalnych, warto jednak wiedzieć, jakie dokumenty trzeba mieć ze sobą, aby urlop był w pełni udany.

Dowód tożsamości

Wybierając się do Bułgarii, należy posiadać dokument stwierdzający tożsamość – może to być zarówno dowód osobisty, jak i paszport. Trzeba jednak pamiętać, że dokument powinien mieć trzymiesięczną datę ważności od dnia planowanego wyjazdu z tego państwa. Obywatele naszego kraju na podstawie ważnego dowodu lub paszportu, mogą wjeżdżać i przebywać na terytorium Bułgarii przez 90 dni w ciągu 6 miesięcy od dnia pierwszego przekroczenia granicy.

Co z dziećmi?

Wakacje to czas podróży rodzinnych, w których udział biorą nie tylko osoby pełnoletnie, ale także dzieci, które również muszą posiadać dowód osobisty lub paszport. Jeśli zdarzy się, że dziecko podróżuje pod opieką innych osób niż matka i ojciec, warto zaopatrzyć się w podpisane przez rodziców pełnomocnictwo notarialne. Dokument taki może się przydać w przypadku nieprzewidzianych okoliczności, takich jak na przykład konieczność leczenia, zabiegu operacyjnego czy standardowej kontroli policji.

Ubezpieczenie – oby się nie przydało, ale trzeba o nim pamiętać

Choć wakacje, to czas, w którym nie myślimy o chorobach, zawsze trzeba pamiętać, że niestety może się zdarzyć sytuacja, w której wizyta u lekarza okaże się niezbędna. Na urlopie może przecież przytrafić się wszystko – począwszy od niegroźnych wirusów żołądkowych, a skończywszy na urazach będących wynikiem wakacyjnych szaleństw. Każda choroba to duży stres, dlatego warto wcześniej pomyśleć o niezbędnych dokumentach, które pozwolą nam na nieodpłatne leczenie i zminimalizowanie problemów związanych z uzyskaniem pomocy medycznej. Jeśli jedziemy na wakacje z biurem podróży, zazwyczaj oferta wczasów obejmuje również podstawowy wariant ubezpieczenia kosztów leczenia, a dodatkowo warto też wykupić (szczególnie, jeśli wczasy planowane są z dużym wyprzedzeniem) ubezpieczenie kosztów rezygnacji lub przerwania imprezy turystycznej. Jadąc na wakacje we własnym zakresie, trzeba samemu wcześniej pomyśleć o odpowiednim ubezpieczeniu, aby na urlopie nie spotkały nas przykre niespodzianki.

Jazda samochodem

Chcąc jeździć po Bułgarii samochodem, wystarczy mieć polskie prawo jazdy, które jest honorowane w tym państwie. Jednak, jeśli samochód należy do innej osoby, trzeba się wcześniej zaopatrzyć w przetłumaczone na bułgarski, angielski, francuski lub niemiecki odpowiednie pełnomocnictwo.

Skompletowanie dokumentów potrzebnych w czasie bułgarskich wakacji nie powinno nastręczać wielu trudności, dlatego tym bardziej warto o nie zadbać, aby móc bez przeszkód cieszyć się udanym urlopem.


wyjazd do varny

Varna – jak się porozumieć, będąc tam na wczasach?

Kategoria:Bez kategorii

Wybrałeś wczasy w Bułgarii, a podczas swoich przygotowań zastanawiasz się pewnie – co dalej? W jaki sposób porozumiem się, nie znając języka bułgarskiego? Wbrew pozorom, nie trzeba poświęcać temu zbyt dużo uwagi. W artykule chętnie podpowiemy Ci, jak skutecznie dogadać się w Varnie. Aby zostać tam zrozumianym, wystarczy dostosować się do kilku naszych wskazówek. Zatem usiądź wygodnie. Zaczynamy wspólną podróż po Bułgarii, w której z pewnością dogadasz się z każdym napotkanym przez siebie Bułgarem.

Przede wszystkim bądź zrelaksowany i skup się na całkowitym odpoczynku. W końcu to Twój długo wyczekiwany urlop! Bądź gotowy na to, że bez bardzo dobrej znajomości języka bułgarskiego, komunikacja z Bułgarami nie będzie bezbłędna. Jednak zawsze może okazać się skuteczna i satysfakcjonująca dla obu stron. Najważniejszy jest szeroki uśmiech i pozytywne nastawienie do rozmówcy. Pamiętaj, że bycie otwartym na drugiego człowieka zawsze rokuje dobrze. Szczególnie w Varnie, gdzie mieszkańcy są wyjątkowo przyjaźnie nastawieni do turystów.

Bułgarski, cyrylica i turyści

Ze względu na to, że język bułgarski pochodzi, tak jak język polski, z tej samej rodziny języków słowiańskich, bariera komunikacyjna nie jest aż tak duża jak np. z Węgrami. Część słów w języku bułgarskim pokrywa się fonetycznie z wyrazami w naszym rodzimym języku. Dobrą informacją jest ponadto fakt, że podczas rozmowy z Bułgarem będziesz miał w głowie dużo różnych skojarzeń z polskim, dlatego podstawowa komunikacja np. w hotelu nie powinna stanowić większego problemu.

Natomiast jeśli chodzi o słowo pisane, Bułgarzy w większości posługują się cyrylicą. Wyłącznie teksty przeznaczone do użytku turystów są pisane alfabetem łacińskim. Wówczas w restauracji podczas przeglądania karty dań będzie niezbędna do zamówienia potrawy pomoc kelnera.

Tylko młodzi varneńczycy znają język angielski

Im młodsza będzie obsługa hotelowa czy kawiarniana, tym łatwiej porozumiesz się w języku angielskim. Warto jednak wiedzieć, że podstawowym językiem służącym do komunikacji w Varnie, najczęściej jest język niemiecki. Dzieje się tak dlatego, że wielu Niemców wybiera Bułgarię na swoje wakacyjne urlopy. Tuż przed wyjazdem można zatem poćwiczyć standardowe zwroty w języku niemieckim. Warto również, oprócz rozmówek polsko-bułgarskich, mieć przy sobie książkę z podstawami w rodzimym języku Niemców.

Jeśli mówisz „tak”, pokiwaj głową na „nie”

Komunikacja pozawerbalna Bułgarów jest dosłownie odwrotna niż ta obowiązująca w Polsce i w niektórych innych krajach. Dlatego gdy pionowo pokiwasz głową, zgadzając się na coś, Bułgarzy odbiorą to jako negację. Pamiętaj więc – aby przekazać informację „tak”, pokiwaj głową na boki. Na początku z pewnością sprawi Ci to pewien problem, jednak opłaca się przyzwyczaić. Jest to podstawa komunikacji podczas Twoich wakacji w Varnie.

Mamy nadzieję, że podczas podróży po Bułgarii skorzystasz z naszych krótkich porad. Życzymy Ci wspaniałych i udanych wakacji w Varnie.


wschód słońca Marsa Alam

Jakie języki warto znać, jadąc na wakacje do Marsa Alam?

Kategoria:Bez kategorii

Marsa Alam to egipski kurort turystyczny położony nad Morzem Czerwonym. Co roku przyjeżdżają tu tysiące turystów z całego świata. Luksusowe hotele, przestronne plaże, modne kluby nocne i dyskoteki, ekskluzywne restauracje i kawiarnie są pełne gości z różnych stron świata. Ze względu na swoją lokalizację Marsa Alam jest częstym miejscem wypadowym do atrakcji turystycznych (Kairu, Luksoru, Abu Simbel) oraz na wyjazdy na safari. Morze Czerwone skrywa imponujące rafy koralowe oraz egzotyczną roślinność podwodną. Trudno przejść obojętnie obok tylu atrakcji. Z tego względu, wybierając się do Marsa Alam, należy odpowiednio się przygotować. Oprócz starannie spakowanego bagażu, warto zadbać o odpowiednią komunikację w obcym kraju. Nie musisz od razu zapisywać się na kurs szybkiej nauki języków obcych. Zorientuj się, jakie języki obowiązują w danym miejscu, do którego się aktualnie wybierasz. W całym Egipcie językiem urzędowym jest arabski, miejscowi mówią także po francusku, ponieważ uczyli się go w szkole.

Dialekty arabskie spotykane w Egipcie

Marsa Alam to miasto położone w południowo-wschodniej części Egiptu, powszechnie obowiązuje tu arabski, należący do grupy języków semickich i posiadający wiele odmian i dialektów. Jednak w tym rejonie, jak również w całym dolnym Egipcie i na wschodniej granicy kraju usłyszysz „arabski egipski”. Beduini też posługują się tzw. dialektem egipskim języka arabskiego. Natomiast w południowej części kraju spotkać można podgrupę języka nubijskiego i jego lokalne odłamy (głównie wśród miejscowej ludności), jednak w Marsa Alam i w okolicznych strefach turystycznych jest rzadko spotykany.

Języki europejskie znane w Marsa Alam

Planując wczasy w Marsa Alam – zarówno z biurem podróży, jak i na własną rękę – pamiętaj, że brak znajomości języka arabskiego nie stanowi przeszkód, aby wyjazd był udany. Jeśli chcesz w pełni korzystać z atrakcji i cieszyć się wypoczynkiem w Egipcie, wystarczą podstawowe zwroty po angielsku lub francusku. W każdym obiekcie turystycznym, hotelu, muzeum lub budynku zabytkowym są one powszechne. Obsługa pracująca we wspomnianych miejscach zna także niemiecki, hiszpański, włoski. Wystarczy, że potrafisz powiedzieć kilka zdań, posługując się podstawowymi zwrotami w którymś z tych języków, a poradzisz sobie w każdym miejscu znajdującym się w obrębie strefy turystycznej. Wybierając się na miasto w Marsa Alam samodzielnie lub z osobami towarzyszącymi na wakacjach, warto znać choćby pojedyncze słowa powszechnie używane po angielsku lub francusku. Egipt to kraj, w którym gospodarka opiera się na turystyce, dlatego zawsze znajdzie się ktoś z miejscowych, kto zna chociaż kilka znanych zwrotów używanych w językach europejskich. Ze względu na dużą liczbę osób przybywających z  różnych stron świata w celach turystycznych, wielu Egipcjan pracujących jako kierowcy, kelnerzy, restauratorzy, przewodnicy, tragarze, sprzedawcy potrafi porozumieć się także po włosku, rosyjsku oraz niemiecku. Udając się do wypożyczalni sprzętu wodnego, bez przeszkód porozmawiasz po angielsku lub francusku. W urzędach, na policji i w szpitalach personel mówi po arabsku (powszechnie stosowanym bez dialektów), po francusku lub angielsku. Na każdym bazarze i w lokalnym sklepie obowiązuje tzw. swoboda językowa. Miejscowym zależy, by sprzedać towar, dlatego potrafią rozmawiać po francusku, angielsku, hiszpańsku, włosku, niemiecku, rosyjsku, niektórzy z nich znają nawet pojedyncze słowa po polsku. Tu nie musisz być obeznanym w dialektach, by zabłysnąć przed mieszkańcami. Oni będą się starać, aby z sukcesem zrealizować transakcję.