Varna – jak się porozumieć, będąc tam na wczasach?

wyjazd do varny

Varna – jak się porozumieć, będąc tam na wczasach?

Kategoria:Wakacje

Wybrałeś wczasy w Bułgarii, a podczas swoich przygotowań zastanawiasz się pewnie – co dalej? W jaki sposób porozumiem się, nie znając języka bułgarskiego? Wbrew pozorom, nie trzeba poświęcać temu zbyt dużo uwagi. W artykule chętnie podpowiemy Ci, jak skutecznie dogadać się w Varnie. Aby zostać tam zrozumianym, wystarczy dostosować się do kilku naszych wskazówek. Zatem usiądź wygodnie. Zaczynamy wspólną podróż po Bułgarii, w której z pewnością dogadasz się z każdym napotkanym przez siebie Bułgarem.

Przede wszystkim bądź zrelaksowany i skup się na całkowitym odpoczynku. W końcu to Twój długo wyczekiwany urlop! Bądź gotowy na to, że bez bardzo dobrej znajomości języka bułgarskiego, komunikacja z Bułgarami nie będzie bezbłędna. Jednak zawsze może okazać się skuteczna i satysfakcjonująca dla obu stron. Najważniejszy jest szeroki uśmiech i pozytywne nastawienie do rozmówcy. Pamiętaj, że bycie otwartym na drugiego człowieka zawsze rokuje dobrze. Szczególnie w Varnie, gdzie mieszkańcy są wyjątkowo przyjaźnie nastawieni do turystów.

Bułgarski, cyrylica i turyści

Ze względu na to, że język bułgarski pochodzi, tak jak język polski, z tej samej rodziny języków słowiańskich, bariera komunikacyjna nie jest aż tak duża jak np. z Węgrami. Część słów w języku bułgarskim pokrywa się fonetycznie z wyrazami w naszym rodzimym języku. Dobrą informacją jest ponadto fakt, że podczas rozmowy z Bułgarem będziesz miał w głowie dużo różnych skojarzeń z polskim, dlatego podstawowa komunikacja np. w hotelu nie powinna stanowić większego problemu.

Natomiast jeśli chodzi o słowo pisane, Bułgarzy w większości posługują się cyrylicą. Wyłącznie teksty przeznaczone do użytku turystów są pisane alfabetem łacińskim. Wówczas w restauracji podczas przeglądania karty dań będzie niezbędna do zamówienia potrawy pomoc kelnera.

Tylko młodzi varneńczycy znają język angielski

Im młodsza będzie obsługa hotelowa czy kawiarniana, tym łatwiej porozumiesz się w języku angielskim. Warto jednak wiedzieć, że podstawowym językiem służącym do komunikacji w Varnie, najczęściej jest język niemiecki. Dzieje się tak dlatego, że wielu Niemców wybiera Bułgarię na swoje wakacyjne urlopy. Tuż przed wyjazdem można zatem poćwiczyć standardowe zwroty w języku niemieckim. Warto również, oprócz rozmówek polsko-bułgarskich, mieć przy sobie książkę z podstawami w rodzimym języku Niemców.

Jeśli mówisz „tak”, pokiwaj głową na „nie”

Komunikacja pozawerbalna Bułgarów jest dosłownie odwrotna niż ta obowiązująca w Polsce i w niektórych innych krajach. Dlatego gdy pionowo pokiwasz głową, zgadzając się na coś, Bułgarzy odbiorą to jako negację. Pamiętaj więc – aby przekazać informację „tak”, pokiwaj głową na boki. Na początku z pewnością sprawi Ci to pewien problem, jednak opłaca się przyzwyczaić. Jest to podstawa komunikacji podczas Twoich wakacji w Varnie.

Mamy nadzieję, że podczas podróży po Bułgarii skorzystasz z naszych krótkich porad. Życzymy Ci wspaniałych i udanych wakacji w Varnie.