Category Archives: Tunezja

Najpiękniejsze tunezyjskie plaże, czyli Mahdia

Tunezja – niewielki afrykański kraj położony w północnej Afryce od wielu lat utrzymuje się w czołówce wakacyjnych celów podróży wybieranych przez turystów, których przyciąga tu przede wszystkim słońce, ciepłe morze oraz egzotyczny charakter tego miejsca. Nie bez znaczenia są również ceny, gdyż Tunezja należy do jednych z najtańszych ciepłych krajów oferujących komfortowe warunki wypoczynku i gwarantowaną pogodę niemal przez cały rok. Jak w każdym państwie żyjącym głównie z turystyki znajdziemy tu tętniące życiem, popularne kurorty, które każdego roku ściągają rzesze wczasowiczów oraz te mniej znane, ale oferujące spokojny wypoczynek wśród przepięknych egzotycznych widoków. Takim właśnie miejscem, w którym można zapomnieć o codzienności i oddać się błogiemu wypoczynkowi jest Mahdia – niewielka miejscowość położona w północno-wschodniej części kraju, która z rybackiej osady powoli przekształca się w turystyczny raj dla wszystkich poszukujących spokojnego wypoczynku.

Plaże – największy atut Mahdii

Nie od dziś wiadomo, że turyści uwielbiają plaże. Możliwość wylegiwania się na gorącym piasku pod bezchmurnym niebem i zażywania orzeźwiających kąpieli w ciepłym morzu to dla większości kwintesencja udanych wakacji. Mahdia nie tylko doskonale spełnia te warunki, ale w dodatku często jest uważana za miejsce, w którym znajdują się najpiękniejsze plaże w całej Tunezji. I rzeczywiście nie ma się co dziwić takiej opinii, gdyż linia brzegowa w tym miejscu usiana jest cudownymi piaszczystymi i szerokimi plażami zachęcającymi do wypoczynku. Piasek przybiera tu wyjątkowo jasny odcień i jest bardzo delikatny, a woda kusi niezmąconym błękitem i zaprasza do ochłody. Plaże (oczywiście poza tymi należącymi do hoteli) są darmowe, opłacie podlega natomiast wypożyczenie leżaka i parasola. Dodatkową atrakcją, nie tylko dla dzieci jest bogactwo różnorodnych większych i mniejszych muszelek, które zazwyczaj wzbudzają zachwyt i instynkt poszukiwacza wśród wypoczywających tu turystów.

Aktywnie na plaży

Choć złociste plaże w Mahdi prowokują do słodkiego lenistwa, to nie jest to jedyna forma wypoczynku, jakiej można tu zaznać. Ciekawym wyzwaniem dla osób zainteresowanych żeglarstwem będą na pewno znajdujące się w uroczych zatoczkach plaże dostępne tylko do strony morza. Ponadto w Mahdii można uprawiać wiele sportów wodnych, korzystając z oferty znajdujących się tu ośrodków wypożyczających sprzęt do surfingu czy windsurfingu lub wynająć instruktora wprowadzającego w tajniki danego sportu.

Plażowanie to nie wszystko Mimo faktu, że plaże w Mahdii są jej główną wizytówką, po kilkugodzinnym wylegiwaniu się na słońcu warto bliżej zapoznać się z atrakcjami, jakie czekają na turystów w tym miejscu. Ponieważ od zawsze żywa tu była tradycja rybołówstwa, można udać się na spacer do portu lub spróbować miejscowych przysmaków przyrządzanych z ryb i owoców morza. Na turystów czeka również niewielka medyna, w której oprócz zabytkowych budowli można zaobserwować pracujących tkaczy od wieków tworzących przepiękne, kolorowe tkaniny, z których słynie to miasto.


Tunezja – 5 największych atrakcji, które trzeba zobaczyć

Popularność Tunezji wśród turystów wynika głównie z jej położenia nad Morzem Śródziemnym i słonecznej pogody zachęcającej do korzystania z uroków pięknych, piaszczystych plaż. Jednak wspaniałe warunki do letniego wypoczynku, to nie jedyna zaleta tego fascynującego kraju, który może się też poszczycić bogatą historią, światowej klasy zabytkami, niesamowitymi krajobrazami oraz największą gorącą pustynią świata Saharą. Mnogość atrakcji, których możemy doświadczyć w Tunezji, jest tak duża, że ciężko wybrać te najważniejsze, spróbujemy jednak przybliżyć 5 najbardziej fascynujących i niepowtarzalnych miejsc, o jakie trudno w innym rejonie świata.

Tunis – tradycja i nowoczesność

Stolica Tunezji to niesamowite miasto, w którym odwieczne arabskie klimaty mieszają się z duchem współczesnego świata. Doskonale zachowana medyna kusi wąskimi uliczkami i lokalnymi bazarami, a całkiem niedaleko znaleźć można nowoczesne dzielnice z wszystkimi udogodnieniami znanymi z wielkich aglomeracji. Tunis to miejsce obfitujące w zabytki, do najbardziej znanych należą Wielki Meczet, zespół pałacowy Bardo no i oczywiście cała medyna wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Sahara – bezkresna i gorąca

Będąc w Tunezji, trudno odmówić sobie wycieczki na Saharę – miejsca, którego na pewno nie zapomnimy. Niesamowity, surrealistyczny krajobraz zadziwia i wbija się w pamięć, pozostając w niej na długo. Wrażenie robi również położone na skraju pustyni miasteczko Douz, zwane „wrotami Sahary”, słynące m.in. z gajów daktylowych oraz oazy.

Sidi Bou Said – miasto artystów

Choć miasteczko jest niewielkie, to jednak stało się jednym z symboli Tunezji ze względu na przepiękną architekturę, na którą składają się białe zabudowania z kontrastującymi, niebieskimi wykończeniami. Niepowtarzalny urok tego miejsca przyciąga turystów pragnących zatopić się w magicznych, bajkowych uliczkach i wypić kawę w małej kawiarence z malowniczym widokiem na morze.

Kairuan – święte miasto

Kairuan to po Mekce, Medynie i Jerozolimie kolejne święte miasto muzułmanów, dlatego ściągają tu pielgrzymki z całego świata, ale nie brakuje też turystów zwabionych zabytkami (znajduje się tu ponad 100 meczetów, w tym najbardziej znany Wielki Meczet Sidi Okba), oraz możliwością zobaczenia warsztatów, w których wyrabia się słynne, kolorowe dywany.

Matmata – skalne domy

Matmata to wioska będąca jednym z najbardziej nietuzinkowych i oryginalnych miejsc w Tunezji. Zamieszkujące ją plemię Berberów, drąży swoje domy w skałach, tworząc podziemny system korytarzy, dziedzińców i pomieszczeń, w których panują idealne warunki termoizolacyjne, co jest niezwykle przydatne w tutejszym klimacie. Choć obecnie wielu mieszkańców postanowiło zmienić tryb życia i przeniosło się do standardowej wioski, to nadal jeszcze można tu spotkać tych, którzy wierni wielowiekowej tradycji, pozostali w skalnych domostwach. Tunezja jest bardzo kolorowym i przepięknym krajem, w którym na każdym kroku można zobaczyć coś ciekawego i zaskakującego. Wystarczy tylko otworzyć się na inną kulturę i czerpać przyjemność z jej zgłębiania. Więcej na temat atrakcji w Tunezji znajdziesz tu!


Słońce, plaże i moc niezapomnianych atrakcji! Mahdia dla aktywnych

Mahdia jest urokliwym miasteczkiem wciśniętym pomiędzy dwie zatoczki wyglądem przypominające księżyc w nowiu. Niezwykłą, mistyczną atmosferę tworzy orientalna zabudowa, wysunięty w głąb morza półwysep z białą latarnią morską oraz starymi, otomańskimi fortami. Ten popularny kurort oferuje także wiele atrakcji idealnych dla miłośników aktywnych wakacji. Przeczytaj poniższy wpis i odkrywaj je razem z nami!

Zwiedzanie okolicznych miasteczek

Mahdia okazuje się doskonałym punktem wypadowym i dobrym miejscem do poznawania lokalnej kultury oraz historii. Przespaceruj się uliczkami tutejszej mediny, czyli tunezyjskiego starego miasta, odwiedź pozostałości po słynnej kamiennej bramie fortowej z czasów wojen Ubajdullaha i tajemnicze, dawne więzienie. Zajrzyj do regionalnej knajpki, która oferuje pyszne, egzotyczne jedzenie i ruszaj dalej w drogę po niezwykłe wspomnienia. W miasteczku zobaczysz kilka ciekawych meczetów, wspomniany już kamienny fort oraz urokliwą latarnię. Nieco na południowy zachód od kurortu leży między innymi miasteczko Al-Dżamm, w którym zwiedzisz rzymski amfiteatr, a na północy kameralny Monastyr ze starym klasztorem wyrastającym tuż nad błękitną wodą.

Wycieczka do krainy piasku

Choć zdecydowanie warto spędzić trochę czasu na pięknej, piaszczystej plaży, opłaca się też znaleźć czas na korzystanie z innych dobrodziejstw Tunezji. Im dalej od wybrzeża, tym krajobraz z łagodnego, śródziemnomorskiego, zmienia się w tajemniczy, pustynny. Wystarczy kilkugodzinna wycieczka w głąb kraju, by ujrzeć łagodne wydmy i wysuszone słońcem pagórki, wsiąść na wielbłąda i przemierzać fałdy piasku. Wyprawy najczęściej wyruszają z miasteczka Douz, czyli słynnych Wrót Sahary. Zapytaj swojego rezydenta lub przedstawiciela w biurze podróży o możliwość uczestniczenia w tej fascynującej przygodzie. Na największej pustyni świata z pewnością nie da się nudzić.

Wodne aktywności dla każdego

Mahdia jest doskonałym miejscem do aktywnego spędzania czasu w wodzie. Od maja do października panują przyjemne warunki do pływania i uprawiania różnego rodzaju sportów wodnych. Moc atrakcji dla zwolenników aktywnych wakacji oferują lokalne ośrodki wypoczynkowe, na których terenie znajdują się baseny ze zjeżdżalniami, place zabaw oraz parki rozrywki. Nie brakuje też hoteli z boiskami do siatkówki, piłki nożnej czy badmintona, a w wielu miejscach funkcjonuje także siłownia i centrum SPA, gdzie odpoczniesz po intensywnym dniu. Możesz też wypożyczyć sprzęt do nurkowania czy snorkelingu i odkrywać bogactwo podwodnego świata lub też zapisać się do szkoły windsurfingu, a nawet kitesurfingu. Wybierz się na zorganizowany rejs lub wynajmij żaglówkę, jeśli posiadasz odpowiedni patent i eksploruj turkusowe wody Morza Śródziemnego. Aktywne wakacje dostarczają mnóstwo wspaniałych wrażeń i na długo pozostają w pamięci. Mahdia okazuje się idealnym miejscem, by wypoczywać, tak jak lubisz, dlatego pakuj walizki i ruszaj w podróż życia! Więcej propozycji z wodnymi atrakcjami znajdziesz tu!