Monthly Archives: Luty 2019

wakacje bulgaria

Niezapomniane wakacje w Burgas

Kategoria:Bez kategorii

Wakacje to wyjątkowy czas odpoczynku i zabawy. Aby jednak okazały się jak najbardziej udane, zdecydowanie warto wybrać odpowiednie miejsce pełne wspaniałych zabytków i atrakcji. Jednym z nich jest Burgas – niezwykłe miasto portowe położone nad Zatoką Burgaską Morza Czarnego w  południowo-wschodniej Bułgarii. Miejscowość jest niezwykle atrakcyjna pod względem interesujących miejsc wartych odwiedzenia, dlatego każdego roku odwiedza ją mnóstwo turystów. Co warto zobaczyć w Burgas i jak najlepiej wykorzystać czas, spędzając wakacje w Bułgarii?

Historia miasta Burgas 

Przed odwiedzeniem jednego z najpopularniejszych miast w Bułgarii warto zapoznać się z jego historią. Na początku zamieszkiwali tu Tracy, z czasem tereny przekształciły się w rzymskie miasto o nazwie Deultum, którą z czasem zmieniono na Dewelt. Po odkryciu dobroczynnych właściwości miejscowych wód miasto zamieniło się w centrum lecznicze. W XVII w

ieku nazwa miasta została zmieniona na „Burgas” i zaczęło się ono dynamicznie rozwijać tworząc w ostateczności centralny ośrodek południowej części wybrzeża położonego nad Czarnym Morzem. Obecnie jest to jedno z najpopularniejszych miejsc w całej Bułgarii.

Najpopularniejsze atrakcje w Burgas

Burgas leży w otoczeniu trzech jezior: Atanasowskiego, Burgaskiego oraz Madreńskiego. Miasto znane jest między innymi z gorących wód termalnych, które znajdują zastosowanie w luksusowych SPA oraz kompleksach uzdrowiskowych. Jednym z najstarszych ośrodków SPA w całej Bułgarii jest Burgas Mineral Baths położone około 15 kilometrów od Burgas. Jest to miejsce stworzone dla osób borykających się z różnymi dolegliwościami ze strony układu nerwowego, narządu ruchu, przewodu pokarmowego oraz problemami ginekologicznymi. Warto odwiedzić to miejsce, by zaczerpnąć relaksujących kąpieli termalnych poprawiając jednocześnie swoje zdrowie i samopoczucie. 

Burgas to jednak nie tylko uzdrowiskowe źródła termalne, ale także mnóstwo zapierających dech w piersiach zabytków, których znaczną część stanowią obiekty sakralne. Najpopularniejsze z nich bez wątpienia stanowią tutaj katedra prawosławna św. Cyryla i Metodego, kościół armeński oraz cerkwie Świętej Marii Dziewicy i Świętego Iwana Rylskiego. W Burgas znajdują się także liczne muzea, do których można zaliczyć Muzeum Historyczne, Muzeum Etnograficzne, a także Muzeum Naukowo-Przyrodnicze, które w znacznym stopniu przybliżą kulturę i tradycję Burgas oraz całej Bułgarii.  Obowiązkowym punktem każdej wycieczki do Burgas powinna być wizyta w Parku Nadmorskim położonym tuż obok wybrzeża. Na terenie parku znajduje się ZOO, kasyno oraz amfiteatr będący miejscem Międzynarodowego Festiwalu Folkloru odbywającego się tutaj raz w roku. Kierując się schodami w dół, można dotrzeć do głównej plaży z niepowtarzalnym, ciemnym piaskiem zawdzięczającym swój odcień mieszance różnych stopów magnetytu. Warte odwiedzenia są także jeziora, gdzie można podziwiać wiele gatunków roślin i zwierząt, takich jak pelikany, czaple oraz ibisy


wakacje grecja 2019

W ojczyźnie Hipokratesa – co zobaczyć na Kos?

Kategoria:Bez kategorii

Wyspa Kos jest niewielka, ale zachwyca bogactwem atrakcji oraz śladów prastarej działalności człowieka. Możesz zwiedzać je całymi dniami lub wylegiwać się na jednej z bajecznych plaż. Poznaj najpiękniejsze zakątki i odkryj je podczas kolejnego urlopu.

Rajskie plaże Kos

Wypoczywając na greckim Kos, z całą pewnością uda Ci się odwiedzić niejedną rajską plażę. Wyspa słynie z krystalicznie czystej wody oraz pięknie ulokowanych kąpielisk, którymi usłane jest całe wybrzeże. W większości miejsc występują bardzo łagodne zejścia do morza, co sprawia, że sprawdzą się jako miejsce wypoczynku dla całej rodziny. Wokół plaż roztaczają się niskie pagórki porośnięte roślinnością oraz jasne formacje skalne. Za najpiękniejszą plażę Kos uważa się Paradise Beach, do której łatwo dotrzeć z każdego punktu wyspy.

Zwiedzanie stolicy wyspy

Największe miasto wyspy, Kos, leży na północno-wschodnim jej wybrzeżu. To właśnie tam można podziwiać ruiny zamku Neratzia z malowniczym widokiem na miejskie zabudowania oraz błękitne morze, a także słynny Platan Hipokratesa, czyli rozłożyste drzewo, pod którym według legendy nauczał ojciec medycyny. Spacerując po mieście na swojej drodze spotkasz też wiele innych zabytków pochodzących z czasów starożytności czy średniowiecza – ruiny starego gimnazjonu, rzymski odeon, Casa Romana czy miejską katedrę.

Mistyczne ruiny Asklepiejonu

W pobliżu miasta Kos znajdują się pozostałości po świątyni na cześć greckiego boga sztuki lekarskiej, Asklepiosa. Niegdyś wierzono, że wizyta w tym miejscu może uzdrowić lub pomóc ustrzec się przed chorobami, dlatego wokół budowli powstawały szpitale oraz portyki dla potrzebujących. Największe wrażenie na odwiedzających robi możliwość obcowania z zachwycającą antyczną architekturą i tajemniczy klimat starej, greckiej lecznicy.

Źródła termalne

Na południe od miasta Kos na turystów czeka niezwykłe doświadczenie, jakim okazuje się wizyta w naturalnych termach Embros. Nic dziwnego, że wyspę na miejsce swojej działalności wybrał Hipokrates, skoro tak wiele zakątków wyspy naznaczone jest leczniczą atmosferą. Słynne gorące źródełka zdecydowanie poprawiają samopoczucie dzięki swoim relaksacyjnym właściwościom, a podobno wpływają też na zdrowie za sprawą dobroczynnych minerałów.

Blisko natury

Wyspa Kos zapewnia doskonałe warunki do trekkingu po okolicznych górach. Na najwyższy szczyt wyspy, czyli Dikeos (846 m n.p.m.) wiedzie wąska, kamienista ścieżka, na której końcu czeka urokliwa, bielona kapliczka oraz zachwycający widok. Jeśli interesują Cię spokojniejsze wędrówki, pomyśl o jednym z tutejszych parków, takich jak Plaka Forest. Warto wspiąć się również łagodnym szlakiem na Paleo Pili, czyli kamienne ruiny wznoszące się na skalistym pagórku, z którego szczytu rozciąga się piękny pejzaż. Kos oferuje wszystko, co pozwala odpocząć od codziennych zmartwień – piękne plaże, wspaniałe krajobrazy oraz całe mnóstwo komfortowych ośrodków wypoczynkowych położonych tuż obok największych atrakcji.


wakacje tunezja

Singiel na wakacjach w Tunezji? Czemu nie!

Kategoria:Bez kategorii

Bycie singlem od dawna już przestało być stanem wstydliwym i dyskredytującym w towarzystwie. Dziś jest to całkiem normalna i często spotykana sytuacja, która nikogo nie dziwi. Osoby żyjące samotnie nie muszą rezygnować z wielu przyjemności i rozrywek typowych dla rodzin, a nawet mogą korzystać z nich bardziej intensywnie niż pozostali, chociażby na wakacjach. Każdy singiel może dobrze się bawić na jakimkolwiek wyjeździe w atrakcyjne miejsce, pod warunkiem, że chce korzystać z tego, co oferuje miejsce wypoczynku i cieszyć się urlopem. Przykładem atrakcyjnej propozycji wyjazdu na kilkudniowy urlop dla singla jest Tunezja – najbardziej europejskie, a zarazem egzotyczne państwo w północnej części Afryki.

Tunezja nie tylko dla rodzin

Utarło się przekonanie, że Tunezja jest idealnym celem podróży dla rodzin z dziećmi ze względu na dobrą infrastrukturę hotelową, atrakcyjne parki wodne, parki rozrywki oraz wspaniałe plaże i ciepłe morze. Warto jednak pamiętać, że równocześnie jest to kraj oferujący mnóstwo innych aktywności, których ciężko doświadczyć w Polsce, dlatego niemal pewne jest, że każdy wczasowicz znajdzie tu coś, co go zainteresuje i pozwoli miło i przyjemnie spędzić urlop.

Zwiedzaj, podróżuj, oglądaj…

Choć jak wiadomo, Tunezja przyciąga turystów głównie słońcem, morzem i plażą, nie znaczy to, że przez kilka dni pobytu nie ma po co ruszać się z gorącego piasku. Nic bardziej mylnego! Będąc w jednym z tutejszych kurortów, naprawdę warto korzystać z atrakcyjnych wycieczek fakultatywnych i zobaczyć np. gorącą Saharę, święte miejsce islamu – Kairuan, stolicę państwa – Tunis, starożytną Kartaginę czy malownicze i artystyczne miasteczko Sidi bou Said. Wybór propozycji jest duży, bo Tunezja to państwo z bardzo bogatą historią, ciekawą i egzotyczną kulturą oraz przyjaznymi ludźmi. Widać to zresztą tuż po opuszczeniu komfortowego hotelu i wejściu w plątaninę wąskich, arabskich uliczek pełnych malutkich, kolorowych sklepików oferujących tutejsze wyroby z naturalnych surowców, które możemy przywieźć do domu, aby przypominały o afrykańskich wakacjach.

Odpręż się

Ciekawą formą wypoczynku w Tunezji, dzięki której można się zrelaksować oraz pozbyć stresu i wielu fizycznych dolegliwości, jest skorzystanie z zabiegów talasoterapii, podczas których wykorzystuje się wodę morską, glony, algi, muł i inne produkty pochodzenia morskiego. Tunezyjskie centra talasoterapii należą do najbardziej znanych na świecie, dlatego spędzając tu wakacje, warto do nich zajrzeć i poddać się relaksującym oraz niezwykle skutecznym zabiegom, które okażą się miłym i egzotycznym urozmaiceniem urlopu.

Naładuj akumulatory dzięki promieniom słonecznym

W Tunezji można też po prostu zwyczajnie, leniwie odpocząć. Poleżeć na złocistej plaży, popływać, nurkować, spacerować i podziwiać piękne krajobrazy. Po takim beztroskim i słonecznym urlopie na pewno każdy wróci do domu nie tylko bogatszy o wrażenia, ale przede wszystkim wypoczęty i gotowy do podjęcia codziennych obowiązków.


wakacje 2019

Wspaniałe wakacje poza sezonem

Kategoria:Bez kategorii

Urlop to cudowny czas, który pozwala wypocząć, zobaczyć nowe miejsca i zebrać siły na kolejne miesiące ciężkiej pracy. Nie każdy jednak lubi podróżować w sezonie, kiedy wakacyjne kurorty przeżywają prawdziwe oblężenie turystów, a ceny wycieczek są bardzo wygórowane. Na szczęście istnieją fantastyczne miejsca, w których można zrelaksować się nie tylko podczas szczytu. Gdzie zatem warto wybrać się na wakacje poza sezonem i w których miejscach można znaleźć najwięcej turystycznych atrakcji? 

Słoneczna Portugalia 

Jednym z miejsc, które warto odwiedzić poza sezonem jest Portugalia położona na południowym zachodzie Półwyspu Iberyjskiego. Pogoda dopisuje tu już w kwietniu, kiedy temperatura waha się średnio od 18 aż do 22 stopni. Portugalia to doskonałe miejsce dla wielbicieli długich, piaszczystych plaż z dostępem do ciepłych wód morza, a także miłośników wykwintnego wina, którego można spróbować na przykład w Porto. Będąc w Portugalii, warto także odwiedzić najważniejsze zabytki w kraju, takie jak Pałac Pena, Klasztor Hieronimitów, Zamek św. Jerzego czy średniowieczną twierdzę obronną Torre de Belém. Najpopularniejsze portugalskie budowle i atrakcje znajdują się oczywiście w stolicy państwa – Lizbonie. 

Śródziemnomorska wyspa Kreta

Kolejnym kurortem wartym odwiedzenia poza sezonem jest Kreta, której ceny w takim okresie są znacznie niższe niż podczas wakacji. Kreta ulokowana jest nad Morzem Śródziemnym i stanowi największą wyspę należącą do Grecji. Pogoda poza sezonem jest tutaj dosyć zróżnicowana, a temperatura zwykle waha się między 16 a 18 stopni. Wakacje na Krecie poza sezonem stanowią doskonałą alternatywę dla wizyty w okresie wakacyjnym w krajach, w których jest wówczas duszno, gorąco i upalnie. Jeżeli chodzi o atrakcje turystyczne, Kreta słynie głównie z przepięknych plaż z malowniczą laguną, cudownych krajobrazów i interesujących zabytków do których można zaliczyć Knossos z niepowtarzalnym pałacem i stanowiskiem archeologicznym, jak również fortecę na należącej do Krety wyspie Spinalonga. Kreta to jedno z miejsc, w których można wspaniale spędzić czas nie tylko w szczycie turystycznego oblężenia. 

Ekscytująca podróż do Ameryki Południowej  Dla wszystkich osób, które pragną spędzić wakacje w dalszych zakątkach świata idealnym rozwiązaniem będzie urlop w Peru w Ameryce Południowej. Przyjeżdżając tu poza wakacjami peruwiańskimi, można spodziewać się bardzo korzystnych cen za posiłki, hotele, taksówki i braku tłumów turystów, których oblężenie panuje tu głównie w lipcu, sierpniu i wrześniu. Pobyt w Peru to idealna okazja do poznania nowej kultury i odwiedzenia wielu słynnych miejsc, takich jak kultowe ruiny Machu Picchu, Święta Dolina Inków, kamienne mury inkaskiego kompleksu Sacsayhuamán czy Kanion Colca. Peru to miejsce stworzone wręcz do długich, pieszych wypraw podczas których można podziwiać fenomenalne krajobrazy, obserwować fascynującą faunę i florę oraz poznawać kulturę i najpiękniejsze, niezapomniane zabytki w kraju.


wakacje tunezja

Znajdź wymarzony nocleg w Tunezji – oferty z Monastiru

Kategoria:Bez kategorii

Wyjątkowy urok miasteczka Monastir tworzą stare, arabskie zabudowania, niezliczona ilość zabytków oraz malownicze plaże. Żeby tego wszystkiego doświadczyć, warto postawić na komfortowy nocleg, który w tym miejscu znajdziesz bez problemu. Jeśli potrzebujesz porady, przygotowaliśmy dla Ciebie przegląd najciekawszych noclegowych propozycji.

Luksusowy wypoczynek

Najpiękniejsze ośrodki rozciągają się wzdłuż urokliwej, nadmorskiej promenady oraz czystych, piaszczystych plaż. A tych w Monastirze nie brakuje – spotkasz je zarówno w południowych, jak i północnych dzielnicach miasteczka. Wprost z hotelowego apartamentu będziesz mógł podziwiać piękne morskie krajobrazy, stare miasto czy bujną egzotyczną roślinność. Większość hoteli oferuje ekskluzywne strefy rekreacyjne z basenami, centrami odnowy biologicznej, saunami czy siłowniami.

Rodzinne hotele

Monastir zachwyca spokojem i prawdziwie rodzinną atmosferą tutejszych ośrodków wypoczynkowych. W miasteczku powstaje wiele miejsc, gdzie dzieci z pewnością nie będą się nudzić, a rodzice odpoczną, nie martwiąc się o bezpieczeństwo pociech. Na jakie udogodnienia mogą liczyć rodziny? Przede wszystkim uwielbiane przez najmłodszych baseny ze zjeżdżalniami, place zabaw, a także opiekę polskiego animatora i liczne warsztaty w tak zwanych mini-klubikach. W wielu miejscach za dodatkową opłatą możesz zamówić na przykład prywatną opiekunkę do dziecka, masaż, naukę jazdy konno czy tenisa.

Kameralne ośrodki

W kurorcie na gości czeka również wiele przytulnych hotelików położonych w malowniczej okolicy. Do niektórych z nich wiodą urokliwe palmowe alejki, a hotelowy teren wypełniają egzotyczne drzewa i krzewy. Niemal każdy z nich wyposażony został w udogodnienia, takie jak restauracje i bary, baseny z przyjemną wodą, a przede wszystkim komfortowe pokoje z klimatyzacją. Dla zwolenników fizycznej aktywności ośrodki przygotowały boiska oraz korty tenisowe, a wieczory umili zabawa w dyskotece albo relaks w jacuzzi. Jeżeli nie chcesz martwić się o planowanie posiłków, możecie wybrać wariant all inclusive lub częściowe wyżywienie. 

Wakacje pełne przygód

Decydując się na urlop w Tunezji, często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele atrakcji ma do zaproponowania. Zazwyczaj myślimy o ciepłym morzu i błogim wypoczynku przy hotelowym basenie, ale Monastir słynie też z najważniejszych zabytków. Na szczęście, zdecydowana część ośrodków wypoczynkowych leży w ich pobliżu, dlatego podczas pobytu z całą pewnością uda Ci się zobaczyć imponujący muzułmański klasztor Ribat, kamienne zabudowania starego miasta, mediny, a także zachwycające bogactwem zdobień i wielkością Mauzoleum Prezydenta Burgiby. Tunezja zapewni niezapomniane wakacje zarówno tym, którzy lubią wylegiwać się na plaży, jak i miłośnikom zwiedzania. Idealnym miejscem, by robić jeden i drugie jest właśnie Monastir ze swoją bogatą ofertą hotelową. Wybierz jeden z komfortowych ośrodków i ciesz się z wyjątkowego wypoczynku w tym słonecznym kraju.


wakacje egipt

Egzotyczna majówka w Egipcie

Kategoria:Bez kategorii

Majówkowe wyjazdy z roku na rok zyskują na popularności. Coraz więcej osób tak planuje pracę, aby w czasie długiego weekendu zorganizować sobie maksymalnie dużo dni wolnych i odpocząć od obowiązków. To zachęca do bliższych lub dalszych wyjazdów i nacieszenia się pierwszymi promieniami słońca po długiej i szarej zimie. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszą się wyjazdy zagraniczne, szczególnie w rejony, gdzie na pewno będzie już ciepło i słonecznie. Dlatego sporo turystów decyduje się na wycieczkę do Egiptu – państwa, w którym za nieduże pieniądze można odpocząć od zimna oraz spędzić kilka dni w komfortowych i egzotycznych warunkach.

Warto tak daleko?

Dawniej, jeśli już jechało się na majówkę, to najczęściej gdzieś w pobliskie rejony. Dziś można się zastanawiać, czy opłaca się organizować dalszą, zagraniczną podróż jeszcze przed sezonem wakacyjnym i lecieć aż do Egiptu? Obserwując duży popyt na tego typu oferty, można stwierdzić tylko jedno – oczywiście, że się opłaca! Przede wszystkim za takim wyjazdem przemawia koszt, który jest porównywalny z wydatkami, jakie musimy ponieść na opłacenie krajowego urlopu w atrakcyjnym miejscu. Jeśli do tego dodamy niezbyt długi czas przelotu, gwarantowaną pogodę, niesamowite krajobrazy, komfortowy hotel z wyżywieniem all inclusive oraz moc atrakcji czekających na miejscu, wychodzi na to, że nie ma się co zastanawiać tylko rezerwować wycieczkę i pakować walizki!

Majowy weekend pełen atrakcji

Dni spędzone w Egipcie na pewno nie będą należały do nudnych. Obojętnie, czy na majówkę wybierze się rodzina, para zakochanych, grupa przyjaciół, czy też singiel – wszyscy znajdą tu ciekawe propozycje spędzenia wolnego czasu. Osoby lubiące zwiedzać, mogą skorzystać z wycieczek organizowanych przez hotele i biura turystyczne, by „na własne oczy” zobaczyć osławione piramidy, prawdziwą pustynię, Dolinę Królów, a nawet wybrać się na dłuższą wycieczkę do Jerozolimy. Turyści aktywni doświadczą w Egipcie mocnych wrażeń związanych z nurkowaniem, podziwianiem przepięknych i barwnych raf koralowych bądź z różnego rodzaju sportami wodnymi, takimi jak kitesurfing czy windsurfing. Jeśli przyjedziemy na majówkę z dziećmi, one również nie będą zawiedzione tym krajem. Czekają tu na nie atrakcyjne parki wodne i parki rozrywki, ciekawe animacje, hotele wyglądające jak bajkowe pałace oraz wycieczki kładami lub przejażdżki na wielbłądzie. Na koniec wszyscy mogą zanurzyć się w plątaninie wąskich uliczek, kolorowych sklepików, bazarów i lokalnych kafejek, których nie brakuje w egipskich kurortach.

Tydzień w raju Niezależnie od tego, czy pojedziemy do Hurghady, Marsa Alam, czy Sharm El Sheikh wszędzie możemy liczyć na piękną pogodę, błękitne niebo, piaszczyste plaże, egzotyczne widoki i różnego rodzaju rozrywki. Dlatego dla wszystkich, którzy są spragnieni słońca oraz chcą zregenerować siły i przeżyć ciekawą przygodę, wybór Egiptu na miejsce wypoczynku może okazać się przysłowiowym „strzałem w dziesiątkę”. Warto zdecydować się na tę podróż.


wakacje w egipcie

Zwiedzanie Egiptu – zabytki i atrakcje w Dahab

Kategoria:Bez kategorii

Kameralne Dahab przyciąga wyjątkowym klimatem niewielkiej nadmorskiej osady. To z pozoru odosobnione miejsce okazuje się prawdziwą skarbnicą fascynujących przygód i doskonałym punktem wypadowym, by odkrywać największe zabytki Egiptu.

Malownicze plaże

Miasteczko Dahab wyróżnia się na tle innych egipskich kurortów. W niemal każdym jego zakątku panuje spokojna, odprężająca atmosfera, z dala od zgiełku wielkich miast i tłumu turystów. Wystarczy udać się na tutejszą plażę, by poznać największe walory regionu – skaliste wzgórza, które zdają się wpadać wprost do morza, przezroczystą taflę wody i pochylone ku niej drzewa palmowe.

Podwodny świat Dahab

W Dahab można robić dużo więcej niż tylko leżeć na plaży i korzystać z orzeźwiających kąpieli morskich. Czyste wody Zatoki Akaba oferują dobre warunki do uprawiania różnorodnych sportów wodnych – windsurfingu oraz kitesurfingu, a także nurkowania. Dahab nazywane bywa nawet mekką nurków ze względu na strome morskie zbocza usłane tak zwanymi podwodnymi ogrodami, labiryntami oraz jaskiniami. To właśnie tu leżą słynne na całym świecie punkty nurkowe – Blue Hole czy Canyon, a dla początkujących organizowane są szkolenia oraz wyprawy, na przykład na wielbłądach w stronę wciąż nietkniętych raf, takich jak Ras Abu Gallum.

Wycieczka na Górę Świętej Katarzyny

Jedną z największych atrakcji turystycznych Półwyspu Synaj, na którym znajduje się Dahab, jest bez wątpienia wyprawa na najwyższy szczyt Egiptu – Górę Świętej Katarzyny. Jeśli nie masz ochoty podczas wakacji wędrować po wysokich górach, możesz wybrać się tylko do położonego u jej stóp prawosławnego monastyru. Stara, kamienna budowla wraz z górskim otoczeniem robią imponujące wrażenie na odwiedzających. Na zewnątrz pełna spokoju i majestatu, wewnątrz tętni życiem, a jej kręte uliczki, liczne placyki, wieżyczki oraz krużganki zachęcają do spacerowania.

Pustynne Safari

Okolica Dahab to przede wszystkim pustynne tereny, gdzie nieokiełznana przyroda spotyka się ze spokojnym, surowym krajobrazem. Żeby poznać ten niezwykły klimat, warto zdecydować się na wyprawę na wielbłądzie lub terenowym samochodem. Organizatorzy zabiorą Cię do najciekawszych miejsc, pokażą beduińskie wioski, punkty widokowe i kaniony. Nieco na północ od Dahab rozciąga się na przykład piękny Kolorowy Kanion, gdzie można przespacerować się interesującym korytarzem skalnym.

Wycieczka do Kairu

Dahab okazuje się też dobrym wyborem, jeżeli chciałbyś zwiedzić stolicę kraju Kair oraz okoliczne atrakcje, takie jak chociażby słynne piramidy. Wystarczy jednodniowa wycieczka, żeby zobaczyć monumentalny meczet Muhhamada Ali, Muzeum Egipskie, Kairską Wieżę oraz region Gizy, gdzie znajdują się wspomniane już piramidy oraz sfinks. Egipt to nie tylko ciepłe morze i piasek, ale też całe mnóstwo miejscowości, takich jak Dahab, gdzie czas płynie wolno, a obecność licznych atrakcji nie pozostawia wiele miejsca na nudę. I co najważniejsze, możesz je odkrywać praktycznie o każdej porze roku.


urlop w grecji

5 pomysłów na grecką majówkę

Kategoria:Bez kategorii

Długi majowy weekend to taki wyjątkowy czas, kiedy z  jednej strony  pragniemy  odpocząć w przyjemnym otoczeniu, ale  z  drugiej jesteśmy nieco ograniczeni czasowo. Na taki dylemat nie ma lepszego miejsca, niż położona całkiem niedaleko Grecja, a w szczególności jej przepiękne wyspy wypełnione o tej porze roku bujną zielenią oraz dużą ilością słońca. Przemień te kilka majowych dni w fascynującą grecką przygodę!

Najpiękniejsze zatoki Zakhyntos

Jedną z największych i najciekawszych wysp Morza Jońskiego jest Zakhyntos, nazywana Kwiatem Wschodu. Jeśli chcesz w ciągu kilku dni poznać jej najbardziej urokliwe zakamarki, ciekawe historie oraz lokalne produkty, z których słynie, wybierz się na tak zwane City Tour, które często organizowane są zupełnie za darmo! Za najpiękniejszy zakątek uznaje się Zatokę Wraku, czyli lazurową wodę i białą plażę otoczoną wysokimi skałami.

Górzyste Korfu

Jednym z najchętniej wybieranych kierunków okazuje się Korfu, położone tuż obok wybrzeża Albanii. Urlop w tym miejscu to gwarancja malowniczych pejzaży, ciekawych zabytków w stolicy wyspy oraz niesamowitych przygód. W ciągu kilku majowych dni można na przykład zobaczyć błękitną lagunę Paleokastritsy, wyrastający nieopodal zamek Angelokastro czy stary fort w mieście Korfu. Koniecznie spróbuj też pysznego imbirowego piwa – tutejszego specjału.

Mityczna Kreta

Największą atrakcją turystyczną Krety jest znany z antycznej mitologii pałac króla Minossa. Kreta uznawana jest za królową greckich wysp, a to dzięki obecności nowoczesnych hoteli, klimatycznych restauracji oraz dzikich zakątków, które warto odkrywać podczas urlopu w tym miejscu. Godna poznania jest także tutejsza kuchnia ze swoimi wybornymi winami, oliwkami oraz soczystymi owocami.

Egejskie Rodos

Wyspa Rodos jest miejscem kontrastów – można tu odpoczywać na spokojnej plaży, a wieczorami zaszaleć w jednym z popularnych klubów. Tutejsze miasteczka pamiętają jeszcze średniowieczne czasy, dlatego zachwycają kamiennymi budowlami, wąskimi uliczkami i bogactwem zabytków. Na Rodos jeździ się jednak przede wszystkim dla pięknej natury i krajobrazów roztaczających się z kameralnych kąpielisk.

Niewielka wyspa Kos

Ta niewielka i wciąż jeszcze niedoceniana przez turystów wyspa ma do zaoferowania naprawdę dużo. Przede wszystkim pozwala porządnie wypocząć na jednej z dzikich plaż otoczonych łagodnymi skalistymi pagórkami. Spotkasz tu liczne gaje oliwne, a także kolorowe ogrody kwitnące najpiękniej właśnie o tej porze roku. Na Kos spróbujesz też bardzo tradycyjnych dań kuchni greckiej, będziesz mieć okazję przyjrzeć się obyczajom mieszkańców oraz obejrzeć jak toczy się życie w małych, egejskich wioskach.

Greckie wyspy to idealne miejsce na majówkę z wielu powodów – zachwycają tam zjawiskowe plaże, komfortowe hotele oraz malownicze krajobrazy. Żeby lepiej zorganizować wycieczkę warto powierzyć planowanie specjalistom z biura podróży, dzięki czemu nie tylko zaoszczędzimy pieniądze i czas, ale też jak najlepiej wykorzystamy te kilka wolnych dni w Grecji.


wakacje bulgaria

Wakacyjne wydatki – ile pieniędzy zabrać do Bułgarii?

Kategoria:Bez kategorii

Bułgaria słynie ze złocistych plaż oraz wyjątkowej atmosfery nadmorskich kurortów, ale klimat nawet najpiękniejszych miejsc może popsuć źle zorganizowany budżet. Nasze zestawienie pomoże Ci zaplanować wakacyjne wydatki.

Czy w Bułgarii jest tanio?

Ten czarnomorski kraj oferuje doskonałe warunki zarówno do ekskluzywnych wakacji w pięciogwiazdkowym hotelu, jak i bardziej ekonomicznej wersji luksusu. Bułgaria ogólnie nie jest droga, choć trzeba się liczyć ze wzrostem cen w szczycie sezonu i w najpopularniejszych turystycznie regionach. Wciąż jest to jednak pułap cenowy zbliżony do tego, który znamy z najbardziej obleganych kurortów nad polskim morzem, a na niektóre produkty czy atrakcje wydamy nawet mniej.

Ceny jedzenia w Bułgarii

Zdecydowanie najwięcej na wakacjach przeznaczamy na wizyty w hotelowych restauracjach czy lokalnych knajpkach. Jeśli zależy Ci na oszczędnościach, pomyśl o opcji all inclusive, gwarantującej pełne wyżywienie lub wariancie z częściowym wyżywieniem. Wszystkim, którzy planują dużo zwiedzać i poznać bliżej regionalną kuchnię polecamy tylko śniadania lub obiadokolacje. Poranki umili pyszne śniadanie, a w ciągu dnia będziecie mogli spróbować lokalnych przysmaków na mieście.

Za słynną zupę rybną zapłacisz w restauracji około 8-10 zł, a za cały zestaw obiadowy w granicach 15-25 złotych. Koniecznie spróbuj orzeźwiającej sałatki szopskiej, którą dostaniesz za około 8 zł. W przydrożnych budkach za dania typu kebab, duża porcja frytek czy pizza zapłacisz zazwyczaj poniżej 10 zł. Ceny podstawowych produktów spożywczych w popularnych dyskontach plasują się na podobnym poziomie jak te w Polsce. Na chleb przeznaczysz ok. 4 zł, za dużą butelkę wody mineralnej zapłacisz ok. 2 zł, a sok owocowy ok. 3 zł.

Ile przeznaczyć na najpopularniejsze atrakcje?

Możliwości spędzania czasu w Bułgarii jest bardzo wiele – od wylegiwania się na piaszczystej plaży, poprzez wizytę w aquaparku i zwiedzanie zabytków, aż po fascynujące sporty wodne. Oczywiście, najmniej zapłacisz za tę pierwszą przyjemność. Wiele hoteli oferuje wygodny serwis plażowy, dzięki czemu otrzymasz za darmo leżak i parasol lub będziesz mógł je wypożyczyć za 15-20 złotych.

Wstęp do najbardziej popularnego parku wodnego w Słonecznym Brzegu kosztuje około 70 zł za cały dzień dla osoby dorosłej i o połowę mniej za dziecko o wzroście do 90 cm (mniejsze dzieci mogą korzystać z atrakcji za darmo). Za lekcję windsurfingu oraz wypożyczenie sprzętu zapłacisz w przybliżeniu 130 zł, a za wypożyczenie kajaka 45 zł.

Chciałbyś poznać bliżej bułgarską historię oraz kulturę? Za wstęp do muzeów zapłacisz od kilku do dwudziestu złotych, ale za zwiedzanie większości pięknych zabytków nie będziesz musiał w ogóle płacić. Mowa o urokliwych zabudowaniach starego miasta, cerkwiach, katedrach oraz średniowiecznych ruinach.

Popularność Bułgarii zdaje się nie gasnąć i nic dziwnego – w pakiecie z przyjemną pogodą oraz ciepłym morzem otrzymujesz moc atrakcji oraz wygodny nocleg w naprawdę dobrej cenie.


wakacje egipt

Zaplanuj wakacyjny budżet – wydatki w Egipcie

Kategoria:Bez kategorii

Wylegiwanie na plaży, górskie wędrówki czy pełna emocji wyprawa w głąb pustyni… Na wakacjach wiele rzeczy można robić spontanicznie, ale jest coś, co zdecydowanie warto zaplanować wcześniej. Co to takiego? Oczywiście wakacyjny budżet, bez którego naprawdę ciężko spełnić wszystkie podróżnicze marzenia! Podpowiadamy, jak przygotować się na urlop w Egipcie.

Ceny noclegów w kraju faraonów

W Egipcie z całą pewnością odkryjesz wiele hoteli, pensjonatów czy prywatnych kwater dostosowanych do Twoich oczekiwań finansowych oraz tych związanych ze standardem pokoju. Ceny wycieczek organizowanych przez biura podróży zaczynają się już od 1400 złotych za tygodniowy pobyt ze śniadaniami oraz kolacjami. Więcej zapłacisz oczywiście za opcję all inclusive, ale dzięki temu nie będziesz martwić się o zdecydowaną większość wydatków. W cenę wycieczki wliczony jest też przelot oraz transport z lotniska. Jeśli chcesz samodzielnie zarezerwować nocleg, musisz liczyć się z wydatkiem rzędu 100-300 złotych za osobę za dobę w ośrodku położonym blisko morza.

Ile kosztuje żywność w Egipcie?

Planujesz dużo zwiedzać? Rozważ wybór opcji częściowego wyżywienia w miejscu zakwaterowania, dzięki czemu będziesz mógł spróbować lokalnych przysmaków podczas wypraw. Za dwudaniowy obiad w dobrej restauracji zapłacisz około 30-50 złotych. Jeśli zależy Ci na oszczędności lub po prostu chciałbyś zjeść w kameralnym miejscu z prawdziwie egzotyczną atmosferą, poszukaj knajpek w okolicach starego miasta, czyli mediny lub na lokalnych targowiskach. Możesz kierować się prostą zasadą – tam, gdzie jedzą miejscowi, jest tanio, regionalnie i zapewne również smacznie. Za popularną shoarmę zapłacisz tam ok. 12-15 zł, za kawę 4-5 zł, za wodę ok. 1 zł, a lokalne piwo 6-7 zł. Chleb w supermarkecie kosztuje w granicach 2 zł, a duża butelka wody mineralnej nieco powyżej złotówki. Pyszny lokalny ser to wydatek rzędu 11 zł za kilogram, litr mleka kosztuje ok. 3 zł, a 10 sztuk jak około 4 zł.

Ceny wycieczek fakultatywnych i zwiedzania

W Egipcie całkiem blisko popularnych kurortów nadmorskich leżą najpiękniejsze zabytki starożytnej kultury. Ceny wycieczek zależą od odległości oraz liczby zaplanowanych atrakcji. Organizatorzy niekiedy uwzględniają też posiłki lub napoje. Dla przykładu za wyprawę z Hurghady do Kairu wraz ze zwiedzaniem słynnych piramid i lunchem zapłacić należy ok. 150 zł. W podobnej cenie organizowane są wycieczki do Luksoru, podczas których dodatkową rozrywką jest rejs łodzią po Nilu. Za około 130 zł wybierzesz się do beduińskiej wioski jeepem, a nurkować możesz się uczyć od ok. 100 zł. Nocna wycieczka z Sharm El Sheikh na Górę Świętej Katarzyny wraz z podziwianiem imponującego wschodu słońca to koszt ok. 130 zł. Na zakończenie warto wspomnieć, że ceny w Egipcie mogą znacząco spadać, kiedy mija ścisły sezon turystyczny, czyli późną jesienią oraz zimą, a pogoda w tym czasie w dalszym ciągu zachęca do poznawania fascynującej tradycji tego mistycznego i pięknego kraju.