W ojczyźnie Hipokratesa – co zobaczyć na Kos?

wakacje grecja 2019

W ojczyźnie Hipokratesa – co zobaczyć na Kos?

Kategoria:Wakacje

Wyspa Kos jest niewielka, ale zachwyca bogactwem atrakcji oraz śladów prastarej działalności człowieka. Możesz zwiedzać je całymi dniami lub wylegiwać się na jednej z bajecznych plaż. Poznaj najpiękniejsze zakątki i odkryj je podczas kolejnego urlopu.

Rajskie plaże Kos

Wypoczywając na greckim Kos, z całą pewnością uda Ci się odwiedzić niejedną rajską plażę. Wyspa słynie z krystalicznie czystej wody oraz pięknie ulokowanych kąpielisk, którymi usłane jest całe wybrzeże. W większości miejsc występują bardzo łagodne zejścia do morza, co sprawia, że sprawdzą się jako miejsce wypoczynku dla całej rodziny. Wokół plaż roztaczają się niskie pagórki porośnięte roślinnością oraz jasne formacje skalne. Za najpiękniejszą plażę Kos uważa się Paradise Beach, do której łatwo dotrzeć z każdego punktu wyspy.

Zwiedzanie stolicy wyspy

Największe miasto wyspy, Kos, leży na północno-wschodnim jej wybrzeżu. To właśnie tam można podziwiać ruiny zamku Neratzia z malowniczym widokiem na miejskie zabudowania oraz błękitne morze, a także słynny Platan Hipokratesa, czyli rozłożyste drzewo, pod którym według legendy nauczał ojciec medycyny. Spacerując po mieście na swojej drodze spotkasz też wiele innych zabytków pochodzących z czasów starożytności czy średniowiecza – ruiny starego gimnazjonu, rzymski odeon, Casa Romana czy miejską katedrę.

Mistyczne ruiny Asklepiejonu

W pobliżu miasta Kos znajdują się pozostałości po świątyni na cześć greckiego boga sztuki lekarskiej, Asklepiosa. Niegdyś wierzono, że wizyta w tym miejscu może uzdrowić lub pomóc ustrzec się przed chorobami, dlatego wokół budowli powstawały szpitale oraz portyki dla potrzebujących. Największe wrażenie na odwiedzających robi możliwość obcowania z zachwycającą antyczną architekturą i tajemniczy klimat starej, greckiej lecznicy.

Źródła termalne

Na południe od miasta Kos na turystów czeka niezwykłe doświadczenie, jakim okazuje się wizyta w naturalnych termach Embros. Nic dziwnego, że wyspę na miejsce swojej działalności wybrał Hipokrates, skoro tak wiele zakątków wyspy naznaczone jest leczniczą atmosferą. Słynne gorące źródełka zdecydowanie poprawiają samopoczucie dzięki swoim relaksacyjnym właściwościom, a podobno wpływają też na zdrowie za sprawą dobroczynnych minerałów.

Blisko natury

Wyspa Kos zapewnia doskonałe warunki do trekkingu po okolicznych górach. Na najwyższy szczyt wyspy, czyli Dikeos (846 m n.p.m.) wiedzie wąska, kamienista ścieżka, na której końcu czeka urokliwa, bielona kapliczka oraz zachwycający widok. Jeśli interesują Cię spokojniejsze wędrówki, pomyśl o jednym z tutejszych parków, takich jak Plaka Forest. Warto wspiąć się również łagodnym szlakiem na Paleo Pili, czyli kamienne ruiny wznoszące się na skalistym pagórku, z którego szczytu rozciąga się piękny pejzaż. Kos oferuje wszystko, co pozwala odpocząć od codziennych zmartwień – piękne plaże, wspaniałe krajobrazy oraz całe mnóstwo komfortowych ośrodków wypoczynkowych położonych tuż obok największych atrakcji.