Niezapomniane wakacje w Burgas

wakacje bulgaria

Niezapomniane wakacje w Burgas

Kategoria:Wakacje

Wakacje to wyjątkowy czas odpoczynku i zabawy. Aby jednak okazały się jak najbardziej udane, zdecydowanie warto wybrać odpowiednie miejsce pełne wspaniałych zabytków i atrakcji. Jednym z nich jest Burgas – niezwykłe miasto portowe położone nad Zatoką Burgaską Morza Czarnego w  południowo-wschodniej Bułgarii. Miejscowość jest niezwykle atrakcyjna pod względem interesujących miejsc wartych odwiedzenia, dlatego każdego roku odwiedza ją mnóstwo turystów. Co warto zobaczyć w Burgas i jak najlepiej wykorzystać czas, spędzając wakacje w Bułgarii?

Historia miasta Burgas 

Przed odwiedzeniem jednego z najpopularniejszych miast w Bułgarii warto zapoznać się z jego historią. Na początku zamieszkiwali tu Tracy, z czasem tereny przekształciły się w rzymskie miasto o nazwie Deultum, którą z czasem zmieniono na Dewelt. Po odkryciu dobroczynnych właściwości miejscowych wód miasto zamieniło się w centrum lecznicze. W XVII w

ieku nazwa miasta została zmieniona na „Burgas” i zaczęło się ono dynamicznie rozwijać tworząc w ostateczności centralny ośrodek południowej części wybrzeża położonego nad Czarnym Morzem. Obecnie jest to jedno z najpopularniejszych miejsc w całej Bułgarii.

Najpopularniejsze atrakcje w Burgas

Burgas leży w otoczeniu trzech jezior: Atanasowskiego, Burgaskiego oraz Madreńskiego. Miasto znane jest między innymi z gorących wód termalnych, które znajdują zastosowanie w luksusowych SPA oraz kompleksach uzdrowiskowych. Jednym z najstarszych ośrodków SPA w całej Bułgarii jest Burgas Mineral Baths położone około 15 kilometrów od Burgas. Jest to miejsce stworzone dla osób borykających się z różnymi dolegliwościami ze strony układu nerwowego, narządu ruchu, przewodu pokarmowego oraz problemami ginekologicznymi. Warto odwiedzić to miejsce, by zaczerpnąć relaksujących kąpieli termalnych poprawiając jednocześnie swoje zdrowie i samopoczucie. 

Burgas to jednak nie tylko uzdrowiskowe źródła termalne, ale także mnóstwo zapierających dech w piersiach zabytków, których znaczną część stanowią obiekty sakralne. Najpopularniejsze z nich bez wątpienia stanowią tutaj katedra prawosławna św. Cyryla i Metodego, kościół armeński oraz cerkwie Świętej Marii Dziewicy i Świętego Iwana Rylskiego. W Burgas znajdują się także liczne muzea, do których można zaliczyć Muzeum Historyczne, Muzeum Etnograficzne, a także Muzeum Naukowo-Przyrodnicze, które w znacznym stopniu przybliżą kulturę i tradycję Burgas oraz całej Bułgarii.  Obowiązkowym punktem każdej wycieczki do Burgas powinna być wizyta w Parku Nadmorskim położonym tuż obok wybrzeża. Na terenie parku znajduje się ZOO, kasyno oraz amfiteatr będący miejscem Międzynarodowego Festiwalu Folkloru odbywającego się tutaj raz w roku. Kierując się schodami w dół, można dotrzeć do głównej plaży z niepowtarzalnym, ciemnym piaskiem zawdzięczającym swój odcień mieszance różnych stopów magnetytu. Warte odwiedzenia są także jeziora, gdzie można podziwiać wiele gatunków roślin i zwierząt, takich jak pelikany, czaple oraz ibisy