Spędź weekend w Dahabie

wakacje w dahab

Spędź weekend w Dahabie

Kategoria:Wakacje

Szukasz pomysłu na spokojny, weekendowy wypad? Wybierz Dahab, miejsce niezdominowane przez przemysł turystyczny, posiadające prawdziwy egipski klimat. Miasto leży nad zatoką Akaba (Morze Czerwone), na półwyspie Synaj. Obok luksusowych ośrodków wypoczynkowych, znajdziesz tutaj tanie hotele oraz restauracje serwujące wyśmienite lokalne dania. Nie ma tu licznych nocnych klubów, głośnych imprez do białego rana, ani wielkomiejskich centrów handlowych. Panuje tu cisza i porządek, a puste ulice są pozbawione głośnego gwaru. Bary oraz kawiarnie zwykle znajdują się w pobliżu hoteli oraz plaż.

Na kiedy zaplanować wyjazd?

Do Dahabu możesz pojechać o każdej porze roku. Jeśli interesują Cię głównie  kąpiele w morzu i leżenie na plaży, wybierz się w sezonie od maja do października. Jest to idealny czas dla osób lubiących gorące lato. Planując wyprawę na pustynię, zdecyduj się na okres poza sezonem turystycznym, ponieważ w tym czasie temperatury w Egipcie przekraczają 40 ° C. Idealną porą na odpoczynek w Egipcie są miesiące wczesnej wiosny oraz  późnej jesieni, gdy w Polsce jest chłodno i deszczowo.

Jak spędzić czas w Dahabie?

Sposobów na spędzanie czasu  jest klika. Lubisz aktywny wypoczynek? Udaj się do wypożyczalni sprzętu wodnego lub centrum nurkowego. Tam możesz skorzystać z lekcji pod okiem profesjonalnych instruktorów. Morze Czerwone to prawdziwy raj dla amatorów kitesurfingu, windsurfingu oraz nurkowania i snoreklingu.

W pobliżu Dahabu znajdują się urokliwe rafy koralowe, z niezwykłymi gatunkami egzotycznych ryb oraz barwnych koralowców. Szczególnie polecamy Blue Lagoon oraz Blue Hol (głębokość ponad 100 metrów). Malownicza okolica Dahabu zachęca do pieszych wycieczek, dlatego wybierz się w pobliskie góry lub zwiedź okoliczne gaje oliwne.

Nieodłącznym elementem każdej podróży są zakupy, dlatego zadbaj o odpowiednią walutę. W Dahabie obowiązuje funt egipski. Zaopatrując się w  pamiątki, zarówno na bazarach, jak i w sklepach, nie zapomnij o zwyczaju targowania się. Dzięki temu możesz kupić towary po znacznie niższych cenach.   

Atrakcje w pobliżu Dahabu

O ile w samym mieście nie ma zabytków, w jego pobliżu można podziwiać wiele interesujących miejsc.

Na uwagę zasługują sąsiadujące z Dahabem osady, zamieszkiwane przez Beduinów, oferujących wyprawy na pustynię. Skorzystaj zatem z niezwykłej przejażdżki na wielbłądzie. W tych wioskach dowiesz się, jak żyją tubylcy. Nomadzi chętnie przyjmują gości, częstując ich lokalnymi potrawami oraz napojami.

Wypoczywając w Dahabie, warto wybrać się na Górę Synaj, na której Bóg przekazał Mojżeszowi tablice z dziesięcioma przykazaniami (autem dojedziesz w niespełna 2 godziny). U podnóża góry możesz odwiedzić Klasztor Świętej Katarzyny, na którego terenie znajdują się m.in.: Kaplica Krzewu Gorejącego, Galeria Klasztorna, Studnia Mojżesza, Kościół Przemienienia, a także  Bazylika Justyniana z VI wieku n.e.

Możesz również pojechać do urokliwych kanionów: Białego z  jasno śnieżnymi skałami oraz Kolorowego, zadziwiającego mieszanką barw – od brązu, czerwieni, przez purpurę, pomarańcz, na cytrynowych i białych odcieniach kończąc.