Mahdia – miasto zabytków i atrakcji

mahdia wakacje letnie

Mahdia – miasto zabytków i atrakcji

Kategoria:Wakacje

Wybierasz się na wycieczkę do Tunezji i szukasz spokojnego miejsca? Mahdia, zwana również Al-Mahdijją, z pewnością okaże się idealna. Mahdia leży około 200 kilometrów od Tunisu, stolicy Tunezji. Małe, około 50-tysięczne miasteczko, zachowało prawdziwą tunezyjską tradycję, kulturę oraz historię. Mieszkańcy są przyjaźnie nastawieni dla odwiedzających gości. Jeżeli zatem szukasz ciszy i zwolnienia tempa, odnajdziesz się tam doskonale. Mahdia leży nad morzem Śródziemnym, a piaszczyste plaże nie są zatłoczone przez tłumnie odwiedzających turystów.  

Co warto zobaczyć, odwiedzając miasto Al – Mahdijja?

W Mahdii zabytki i atrakcje są okazją, która pozwala poczuć prawdziwego ducha Tunezji. Koniecznie odwiedź następujące miejsca:

– Bordj El Kebir  to zabytkowa twierdza, wybudowana w VI wieku znajduje się na przylądku Cap d’ Afrique.

– Wielki Meczet Hadża zwany Meczetem Mustafy Hamzy pochodzący z 1772 roku.

– Cmentarz Muzułmański – zadziwiający wielkością i różnorodnością nagrobków.

– El Medina – część starego miasta, gdzie znajdują się liczne zabytki arabskiej architektury, położona niedaleko licznych górskich grot oraz jaskiń.

– Skifa el Kahla – rekonstrukcja zabytkowej bramy z XVI wieku, stanowiąca dawną bramę wjazdową miasta.

Aktywny wypoczynek w Mahdii

Jeżeli chcesz spędzić czas aktywnie, skorzystaj z oferty lokalnych ośrodków i centrów sportowych. W mieście znajduje się The Abou Nawas Riding Centre – ośrodek jazdy konnej, a także szkoła nurkowania Cap Afrique.

Wybierając się na plażę, odwiedź takie popularne miejsca jak: Chebba, Kostur Essaf (znajdujące się w południowej części miasta), a także plażę Boujaffar położoną w pobliżu centrum Mahdii.

Zakupy okazją do poznania kultury Tunezyjczyków

W Mahadii znajdują się liczne uliczki z zabytkowymi, białymi budynkami oraz sklepami oferującymi oryginalne pamiątki w cenach tańszych, niż w przypadku znanych, często uczęszczanych miastach Tunezji. Sprzedawcy są bardzo uprzejmi oraz mili dla turystów, nie próbują sprzedawać klientom na siłę. Jeśli szukasz oryginalnej pamiątki dla siebie lub bliskich, odwiedź koniecznie lokalne targowiska i bazary, z kolorowymi straganami przepełnionymi przyprawami, owocami, warzywami, ręcznie wykonywanymi przedmiotami. Bardzo popularne są alabastrowe wielbłądy, szisze – wodne fajki, barwne dywany tkane ręcznie, biżuteria. Warto także odwiedzić targ rybny.

Pamiętaj, że walutą obowiązującą w całym kraju jest dinar tunezyjski. Jeżeli będziesz mieć euro lub dolary, z łatwością wymienisz je w miejscowych kantorach, hotelach oraz lotniskach, jednak w wielu miejscach można płacić również obcą walutą. 

Na co warto zwrócić uwagę, wybierając się do Mahdii?

Tunezja jest krajem, w którym dominuje islam, dlatego zadbaj o odpowiedni ubiór. Nie zakładaj krótkich spodenek, spódniczek, odkrytych klapek czy wydekoltowanych bluzek. Ubieraj długie, zwiewne sukienki, spódnice i bluzki, a jeśli masz długie włosy, zwiąż je gumką, nie noś rozpuszczonych.

W Mahdii, tak jak w całej Tunezji, językiem urzędowym jest arabski, jednak w hotelach, na lotniskach, w lokalach gastronomicznych, w sklepach i na bazarach bez problemu porozumiesz się po angielsku i francusku.

Płacąc za rachunek w restauracji, pamiętaj o napiwku dla kelnera, jest to przyjęty zwyczaj w wielu tunezyjskich lokalach. Przyjmuje się, że jest to około 10% kwoty za zamówione danie.