Poczuj arabski klimat w Monastirze

wakacje w tunezyjskim monastirze

Poczuj arabski klimat w Monastirze

Kategoria:Wakacje

Monastir to tunezyjskie miasto położone nad Morzem Śródziemnym we wschodniej części kraju. Klimat jest suchy, gorący – w sezonie turystycznym (od maja do października) temperatury utrzymują się powyżej 25°C. Kurort zadziwia egzotyczną roślinnością, czystym wybrzeżem oraz licznymi atrakcjami dla gości.  Jest to miejsce zarówno dla tych, którzy chcą aktywnie spędzić czas, spacerując między zabytkami, jak i dla osób zamierzających poopalać się leniwie na plaży pod palmami.

Poznaj perły arabskiej architektury

Odwiedzając Monastir, zobacz koniecznie:

– Cmentarz muzułmański otaczający Mauzoleum Habib Bourgiby, w którym pochowany jest pierwszy prezydent niepodległej Tunezji.

– Ribat Harthena – fortyfikację z wieżą obserwacyjną i murami obronnymi, wybudowaną w 796 roku, dawniej służącą do celów obronnych miasta przed najeźdźcami. Obecnie we wnętrzu twierdzy znajduje się Muzeum Sztuki Islamu.

– Wielki Meczet pochodzący z IX wieku znajdujący się tuż przy Ribacie. Wnętrze dostępne jest tylko dla muzułmanów. Wstęp do środka dla wyznawców innych religii jest zabroniony.

– Medynę – starą część miasta z epokowymi budynkami, zabytkowymi bramami, licznymi bazarami oraz sklepami pełnymi pamiątek.  

– Ruiny osady kartagińskiej znajdujące się w pobliżu Wyspy Gołębi.

– Muzeum Strojów Tradycyjnych w Monastirze, gdzie zobaczysz, w co dawniej ubierali się Tunezyjczycy, znajdziesz tu epokowe szaty, chusty, turbany oraz obuwie dawnej kultury arabskiej.

Wybierz dogodną dla siebie formę wypoczynku

Obok historycznych zabytków kurort posiada liczne atrakcje, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. Planując aktywny wypoczynek, skorzystaj z wypożyczalni sprzętu wodnego, w której dostępne są łodzie oraz deski windsurfingowe. Miasta tunezyjskie są także idealne dla osób lubiących chodzić całymi dniami po ulicach. Jeśli  uwielbiasz piesze wycieczki, wybierz się na długi spacer po labiryncie miejskiej architektury. Wśród tradycyjnej arabskiej zabudowy występują również wpływy kultury rzymskiej oraz fenickiej.

Możesz wykupić safari po pustyni, na którą pojedziesz autokarem, busem lub zdecydujesz się na kilkudniową wyprawę na wynajętym wielbłądzie. Zaopatrz się wówczas w zapas wody, gdyż pustynne powietrze jest wyjątkowo suche.

Plaże w Monastirze są czyste, zadbane, przestronne, połączone promenadami, alejkami i pomostami.  Możesz wybrać się do Zatoki Monastiru lub na „Wysepkę Gołębi” – małą wyspę, w sezonie turystycznym licznie odwiedzaną również przez miejscowych mieszkańców. Pamiętaj o stosowaniu kremów z wysokim filtrem UV, ponieważ promienie słoneczne na wybrzeżu są szczególnie intensywne.

Spędzając wakacje w Monastirze, należy koniecznie spróbować prawdziwej tunezyjskiej kuchni. Odwiedź lokalne restauracje, bary oraz kawiarnie serwujące specjały tamtejszej kuchni takie jak: owoce morza, świeże ryby i sałatki. Pamiętaj, że kuchnia tunezyjska jest bardzo pikantna i bogata w liczne kompozycje przypraw, dlatego dokonuj przemyślanych wyborów. Tunezyjczycy oferują również wyśmienite wina własnej roboty, popularnym trunkiem  jest także wódka boukha oraz liczne koktajle i drinki wytwarzane na jej bazie.