Wakacyjne wydatki – ile pieniędzy zabrać do Bułgarii?

wakacje bulgaria

Wakacyjne wydatki – ile pieniędzy zabrać do Bułgarii?

Kategoria:Wakacje

Bułgaria słynie ze złocistych plaż oraz wyjątkowej atmosfery nadmorskich kurortów, ale klimat nawet najpiękniejszych miejsc może popsuć źle zorganizowany budżet. Nasze zestawienie pomoże Ci zaplanować wakacyjne wydatki.

Czy w Bułgarii jest tanio?

Ten czarnomorski kraj oferuje doskonałe warunki zarówno do ekskluzywnych wakacji w pięciogwiazdkowym hotelu, jak i bardziej ekonomicznej wersji luksusu. Bułgaria ogólnie nie jest droga, choć trzeba się liczyć ze wzrostem cen w szczycie sezonu i w najpopularniejszych turystycznie regionach. Wciąż jest to jednak pułap cenowy zbliżony do tego, który znamy z najbardziej obleganych kurortów nad polskim morzem, a na niektóre produkty czy atrakcje wydamy nawet mniej.

Ceny jedzenia w Bułgarii

Zdecydowanie najwięcej na wakacjach przeznaczamy na wizyty w hotelowych restauracjach czy lokalnych knajpkach. Jeśli zależy Ci na oszczędnościach, pomyśl o opcji all inclusive, gwarantującej pełne wyżywienie lub wariancie z częściowym wyżywieniem. Wszystkim, którzy planują dużo zwiedzać i poznać bliżej regionalną kuchnię polecamy tylko śniadania lub obiadokolacje. Poranki umili pyszne śniadanie, a w ciągu dnia będziecie mogli spróbować lokalnych przysmaków na mieście.

Za słynną zupę rybną zapłacisz w restauracji około 8-10 zł, a za cały zestaw obiadowy w granicach 15-25 złotych. Koniecznie spróbuj orzeźwiającej sałatki szopskiej, którą dostaniesz za około 8 zł. W przydrożnych budkach za dania typu kebab, duża porcja frytek czy pizza zapłacisz zazwyczaj poniżej 10 zł. Ceny podstawowych produktów spożywczych w popularnych dyskontach plasują się na podobnym poziomie jak te w Polsce. Na chleb przeznaczysz ok. 4 zł, za dużą butelkę wody mineralnej zapłacisz ok. 2 zł, a sok owocowy ok. 3 zł.

Ile przeznaczyć na najpopularniejsze atrakcje?

Możliwości spędzania czasu w Bułgarii jest bardzo wiele – od wylegiwania się na piaszczystej plaży, poprzez wizytę w aquaparku i zwiedzanie zabytków, aż po fascynujące sporty wodne. Oczywiście, najmniej zapłacisz za tę pierwszą przyjemność. Wiele hoteli oferuje wygodny serwis plażowy, dzięki czemu otrzymasz za darmo leżak i parasol lub będziesz mógł je wypożyczyć za 15-20 złotych.

Wstęp do najbardziej popularnego parku wodnego w Słonecznym Brzegu kosztuje około 70 zł za cały dzień dla osoby dorosłej i o połowę mniej za dziecko o wzroście do 90 cm (mniejsze dzieci mogą korzystać z atrakcji za darmo). Za lekcję windsurfingu oraz wypożyczenie sprzętu zapłacisz w przybliżeniu 130 zł, a za wypożyczenie kajaka 45 zł.

Chciałbyś poznać bliżej bułgarską historię oraz kulturę? Za wstęp do muzeów zapłacisz od kilku do dwudziestu złotych, ale za zwiedzanie większości pięknych zabytków nie będziesz musiał w ogóle płacić. Mowa o urokliwych zabudowaniach starego miasta, cerkwiach, katedrach oraz średniowiecznych ruinach.

Popularność Bułgarii zdaje się nie gasnąć i nic dziwnego – w pakiecie z przyjemną pogodą oraz ciepłym morzem otrzymujesz moc atrakcji oraz wygodny nocleg w naprawdę dobrej cenie.