Zaplanuj wakacyjny budżet – wydatki w Egipcie

wakacje egipt

Zaplanuj wakacyjny budżet – wydatki w Egipcie

Kategoria:Wakacje

Wylegiwanie na plaży, górskie wędrówki czy pełna emocji wyprawa w głąb pustyni… Na wakacjach wiele rzeczy można robić spontanicznie, ale jest coś, co zdecydowanie warto zaplanować wcześniej. Co to takiego? Oczywiście wakacyjny budżet, bez którego naprawdę ciężko spełnić wszystkie podróżnicze marzenia! Podpowiadamy, jak przygotować się na urlop w Egipcie.

Ceny noclegów w kraju faraonów

W Egipcie z całą pewnością odkryjesz wiele hoteli, pensjonatów czy prywatnych kwater dostosowanych do Twoich oczekiwań finansowych oraz tych związanych ze standardem pokoju. Ceny wycieczek organizowanych przez biura podróży zaczynają się już od 1400 złotych za tygodniowy pobyt ze śniadaniami oraz kolacjami. Więcej zapłacisz oczywiście za opcję all inclusive, ale dzięki temu nie będziesz martwić się o zdecydowaną większość wydatków. W cenę wycieczki wliczony jest też przelot oraz transport z lotniska. Jeśli chcesz samodzielnie zarezerwować nocleg, musisz liczyć się z wydatkiem rzędu 100-300 złotych za osobę za dobę w ośrodku położonym blisko morza.

Ile kosztuje żywność w Egipcie?

Planujesz dużo zwiedzać? Rozważ wybór opcji częściowego wyżywienia w miejscu zakwaterowania, dzięki czemu będziesz mógł spróbować lokalnych przysmaków podczas wypraw. Za dwudaniowy obiad w dobrej restauracji zapłacisz około 30-50 złotych. Jeśli zależy Ci na oszczędności lub po prostu chciałbyś zjeść w kameralnym miejscu z prawdziwie egzotyczną atmosferą, poszukaj knajpek w okolicach starego miasta, czyli mediny lub na lokalnych targowiskach. Możesz kierować się prostą zasadą – tam, gdzie jedzą miejscowi, jest tanio, regionalnie i zapewne również smacznie. Za popularną shoarmę zapłacisz tam ok. 12-15 zł, za kawę 4-5 zł, za wodę ok. 1 zł, a lokalne piwo 6-7 zł. Chleb w supermarkecie kosztuje w granicach 2 zł, a duża butelka wody mineralnej nieco powyżej złotówki. Pyszny lokalny ser to wydatek rzędu 11 zł za kilogram, litr mleka kosztuje ok. 3 zł, a 10 sztuk jak około 4 zł.

Ceny wycieczek fakultatywnych i zwiedzania

W Egipcie całkiem blisko popularnych kurortów nadmorskich leżą najpiękniejsze zabytki starożytnej kultury. Ceny wycieczek zależą od odległości oraz liczby zaplanowanych atrakcji. Organizatorzy niekiedy uwzględniają też posiłki lub napoje. Dla przykładu za wyprawę z Hurghady do Kairu wraz ze zwiedzaniem słynnych piramid i lunchem zapłacić należy ok. 150 zł. W podobnej cenie organizowane są wycieczki do Luksoru, podczas których dodatkową rozrywką jest rejs łodzią po Nilu. Za około 130 zł wybierzesz się do beduińskiej wioski jeepem, a nurkować możesz się uczyć od ok. 100 zł. Nocna wycieczka z Sharm El Sheikh na Górę Świętej Katarzyny wraz z podziwianiem imponującego wschodu słońca to koszt ok. 130 zł. Na zakończenie warto wspomnieć, że ceny w Egipcie mogą znacząco spadać, kiedy mija ścisły sezon turystyczny, czyli późną jesienią oraz zimą, a pogoda w tym czasie w dalszym ciągu zachęca do poznawania fascynującej tradycji tego mistycznego i pięknego kraju.