Jakie dokumenty trzeba posiadać, jadąc na wakacje do Bułgarii?

co zabrać na wakacje w bułgarii

Jakie dokumenty trzeba posiadać, jadąc na wakacje do Bułgarii?

Kategoria:Wakacje

Planowanie wakacji to jedna z najprzyjemniejszych i najbardziej oczekiwanych czynności w ciągu roku. Podstawą jest oczywiście wybór miejsca wypoczynku tak, aby zadowolić wszystkich uczestników wyprawy i „naładować akumulatory” na kolejne miesiące. Jednym z najczęściej wybieranych przez Polaków celów podróży od lat jest Bułgaria – stosunkowo blisko położony kraj słynący z pięknych, ciągnących się kilometrami złotych plaż, ciepłego morza i wspaniałych zabytków. Ponieważ Bułgaria jest członkiem Unii Europejskiej, podróż nie sprawia większych problemów logistycznych i formalnych, warto jednak wiedzieć, jakie dokumenty trzeba mieć ze sobą, aby urlop był w pełni udany.

Dowód tożsamości

Wybierając się do Bułgarii, należy posiadać dokument stwierdzający tożsamość – może to być zarówno dowód osobisty, jak i paszport. Trzeba jednak pamiętać, że dokument powinien mieć trzymiesięczną datę ważności od dnia planowanego wyjazdu z tego państwa. Obywatele naszego kraju na podstawie ważnego dowodu lub paszportu, mogą wjeżdżać i przebywać na terytorium Bułgarii przez 90 dni w ciągu 6 miesięcy od dnia pierwszego przekroczenia granicy.

Co z dziećmi?

Wakacje to czas podróży rodzinnych, w których udział biorą nie tylko osoby pełnoletnie, ale także dzieci, które również muszą posiadać dowód osobisty lub paszport. Jeśli zdarzy się, że dziecko podróżuje pod opieką innych osób niż matka i ojciec, warto zaopatrzyć się w podpisane przez rodziców pełnomocnictwo notarialne. Dokument taki może się przydać w przypadku nieprzewidzianych okoliczności, takich jak na przykład konieczność leczenia, zabiegu operacyjnego czy standardowej kontroli policji.

Ubezpieczenie – oby się nie przydało, ale trzeba o nim pamiętać

Choć wakacje, to czas, w którym nie myślimy o chorobach, zawsze trzeba pamiętać, że niestety może się zdarzyć sytuacja, w której wizyta u lekarza okaże się niezbędna. Na urlopie może przecież przytrafić się wszystko – począwszy od niegroźnych wirusów żołądkowych, a skończywszy na urazach będących wynikiem wakacyjnych szaleństw. Każda choroba to duży stres, dlatego warto wcześniej pomyśleć o niezbędnych dokumentach, które pozwolą nam na nieodpłatne leczenie i zminimalizowanie problemów związanych z uzyskaniem pomocy medycznej. Jeśli jedziemy na wakacje z biurem podróży, zazwyczaj oferta wczasów obejmuje również podstawowy wariant ubezpieczenia kosztów leczenia, a dodatkowo warto też wykupić (szczególnie, jeśli wczasy planowane są z dużym wyprzedzeniem) ubezpieczenie kosztów rezygnacji lub przerwania imprezy turystycznej. Jadąc na wakacje we własnym zakresie, trzeba samemu wcześniej pomyśleć o odpowiednim ubezpieczeniu, aby na urlopie nie spotkały nas przykre niespodzianki.

Jazda samochodem

Chcąc jeździć po Bułgarii samochodem, wystarczy mieć polskie prawo jazdy, które jest honorowane w tym państwie. Jednak, jeśli samochód należy do innej osoby, trzeba się wcześniej zaopatrzyć w przetłumaczone na bułgarski, angielski, francuski lub niemiecki odpowiednie pełnomocnictwo.

Skompletowanie dokumentów potrzebnych w czasie bułgarskich wakacji nie powinno nastręczać wielu trudności, dlatego tym bardziej warto o nie zadbać, aby móc bez przeszkód cieszyć się udanym urlopem.