Urlop w Grecji – o jakich dokumentach należy pamiętać, planując wczasy?

wakacje w grecji

Urlop w Grecji – o jakich dokumentach należy pamiętać, planując wczasy?

Kategoria:Wakacje

Wakacje coraz bliżej i już niedługo nadejdzie czas pakowania walizek i kompletowania niezbędnego ekwipunku przydatnego podczas wyjazdu. Jest to dość przyjemna czynność przybliżająca wizję upragnionego wypoczynku i wprowadzająca w radosny stan oczekiwania na wymarzony urlop. Wielu polskich turystów, jak co roku, pojedzie do jednego z najpiękniejszych europejskich krajów, mogącego poszczycić się fenomenalną przyrodą, bajkowymi krajobrazami, błękitnym morzem i światowej klasy zabytkami. Ten kraj to Grecja – kolebka kultury oraz wspaniałe miejsce na spędzenie cudownych wakacji i oderwanie się od codzienności. Aby jednak wyjazd dostarczył samych pozytywnych wrażeń, nie wystarczy dobrze spakowana walizka i letni zestaw ubrań – trzeba również zadbać o kilka formalności, a potem – w drogę!

Jaki dokument tożsamości?

Pierwszym pytaniem, jakie zazwyczaj stawiają sobie turyści jadący za granicę, jest kwestia dokumentów niezbędnych do wjazdu na teren danego kraju. W przypadku Grecji sprawa ta nie stanowi problemu, gdyż państwo to jest członkiem Unii Europejskiej i Polacy mogą tu wjeżdżać oraz przebywać na podstawie ważnego paszportu lub dowodu osobistego. Dokumenty powinny oczywiście być w dobrym stanie i ze zdjęciem umożliwiającym rozpoznanie osoby. Jeśli chodzi o dzieci, obowiązują ich te same przepisy, co dorosłych. Trzeba jednak pamiętać, że wypoczywając np. na Korfu i planując wycieczkę do Albanii z dzieckiem będącym pod opieką innych osób niż matka i ojciec, należy posiadać notarialną zgodę rodziców oraz kopie ich dokumentów.

Kwestia zdrowia

Marzeniem każdego wczasowicza jest urlop pozbawiony jakichkolwiek komplikacji zdrowotnych i najczęściej rzeczywiście tak jest. Nigdy nie można jednak wykluczyć wystąpienia nieprzewidzianych wypadków losowych, infekcji czy choćby zwykłej anginy i niezbędnej w takich przypadkach pomocy lekarza. Warto się wcześniej do tego przygotować, aby nie okazało się, że koszty interwencji medycznej zrujnują wakacyjny budżet. Problem częściowo rozwiązuje posiadanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), w którą przed wyjazdem należy zaopatrzyć się w najbliższym oddziale NFZ. Trzeba jednak pamiętać, że wbrew pozorom ten dokument nie pokryje wszystkich kosztów leczenia i warto zadbać o odpowiednie ubezpieczenie turystyczne, które obejmuje usługi medyczne nierefundowane w ramach EKUZ.

Nurkowanie zgodnie z prawem

Wiele turystów przyciąga do Grecji możliwość nurkowania i podziwiania cudów tutejszego podwodnego świata. Każdy, kto nie chce mieć z tego powodu kłopotów, powinien zaopatrzyć się w odpowiednie zezwolenie wydawane w urzędzie portowym właściwym dla miejsca pobytu. Zostanie w nim określony rejon, w którym można legalnie uprawiać ten sport bez narażania się na sankcje.

Grecja to urzekający kraj, a wakacje tam spędzone mogą należeć do najpiękniejszych w życiu. Szanse na to, że się udadzą, na pewno zostaną zwiększone, jeśli przed wyjazdem zapoznamy się z obowiązującymi tam przepisami i postaramy się o niezbędne dokumenty.