Wybierz najlepszy czas na urlop w kraju faraonów

najlepszy czas na urlop w egipcie

Wybierz najlepszy czas na urlop w kraju faraonów

Kategoria:Wakacje

Planując wakacje w Egipcie, warto rozważyć kilka istotnych kwestii decydujących o wyborze terminu wycieczki. Pierwszy z nich to cel podróży – czy będzie to zwiedzanie zabytków, czy leniwe odpoczywanie na plaży, a może uprawianie sportów wodnych całymi dniami oraz wieczory spędzane na imprezach w modnych pubach? Następnym niezwykle ważnym czynnikiem jest pogoda, która również determinuje do podejmowania rozmaitych działań, takich jak piesze wędrówki, wycieczki fakultatywne lub korzystanie z kąpieli słonecznych. Następne w kolejce są finanse. Ceny w popularnych kurortach wypoczynkowych spadają po zakończeniu sezonu turystycznego. W okresie od listopada do kwietnia można zatem liczyć na niezwykłe okazje i promocje. Najtaniej wypoczniesz w Egipcie w styczniu i lutym. W tym czasie nie ma też tłumów turystów, a obiekty historyczne, muzea oraz targowiska nie są zatłoczone. Można podpatrzeć, jak wygląda życie prawdziwych Egipcjan, wybierając się w głąb miasta i obserwując ich na ulicach oraz bazarach.

Gorące lato idealne na plażowanie i uprawianie sportów wodnych

Egipt leży w strefie zwrotnikowej, gdzie panuje klimat subtropikalny, a powietrze jest niezwykle suche, w szczególności w miesiącach od maja do września.  Słupki rtęci pokazują wówczas od około 28° C  na północnym zachodzie (m.in.: w takich miastach jak: Dahab,  Sharm El Sheikh) do 35° C w środkowej części kraju. Natomiast w niektórych kurortach w szczególności położonych na południu (m.in.: Hurghada, Marsa Alam) temperatura w dzień może wynieść nawet 38-40 stopni Celsjusza. Na Saharze wysokość temperatury latem sięga 50° C, a piasek może być rozgrzany nawet do 70° C. Dlatego planując pustynne safari w czasie urlopu, zastanów się nad wyborem miesiąca i zdecyduj się porę, gdy będzie chłodniej. Natomiast temperatura wody w kurortach turystycznych leżących w Riwerze Morza Czerwonego w sezonie wakacyjnym wynosi około 23-25 ° C. To idealne warunki dla miłośników plażowania oraz uprawiania niektórych sportów wodnych, np. nurkowania.

Pustynne safari zimą, a może wyprawa śladami faraonów?

Jeśli pragniesz choć na chwilę zapomnieć o Polskiej jesieni lub zimie, wybierz się na urlop do Egiptu w jednym z miesięcy od listopada do marca. To idealny czas na zwiedzanie zabytków oraz uczestnictwo w licznych wycieczkach fakultatywnych, a także safari po pustyni. Zimy są tu szczególnie łagodne i przypominają raczej wiosnę w naszym kraju. Temperatury powietrza w dzień wahają się od 18 do 24°C w zależności od regionu, do jakiego się wybierasz – im bardziej na południe, tym cieplej. Noce są chłodne, termometry pokazują od  13 do 16°C, czasami nawet około 10°C. Warto wówczas zabrać ze sobą ciepłe swetry i bluzy z długimi rękawami. Woda w Morzu Czerwonym w tym okresie jest ciepła i wynosi około 20°C. Natomiast w niektórych basenach znajdujących się w kurortach turystycznych, stosuje się specjalny system podgrzewania wody. Powietrze w Egipcie w okresie późnojesiennym oraz zimowym będzie znacznie wilgotniejsze niż latem. W tym okresie zdarzają się powiewy wiatru, w zależności od miesiąca (m.in.: w grudniu i styczniu około 40 km/h).