Wybierz idealny czas na urlop w Tunezji

urlop w tunezji

Wybierz idealny czas na urlop w Tunezji

Kategoria:Wakacje

Tunezja leży nad Morzem Śródziemnym, w północnej części Afryki, graniczy z Libią od wschodu i z Algierią od zachodu.  Wielu osobom kojarzy się ze słońcem, złotymi piaskami na plaży, palmami, bujną i egzotyczną roślinnością, arabskim targiem pełnym pamiątek oraz perłami zabytkowej architektury.

Na północy kraju panuje klimat podzwrotnikowy, a w południowej części zwrotnikowy, bardzo suchy, a temperatury w tym rejonie w lipcu i sierpniu wahają się od 27 do 36°C, a nawet do 40°C. Natomiast na wybrzeżu jest trochę chłodniej, bo około 24-27°C dzięki klimatowi śródziemnomorskiemu. Na terenach górskich w tym czasie powietrze będzie wilgotniejsze – około 20-24°C. Warto w tym okresie odwiedzić górskie wioski i pospacerować szlakami turystycznymi.

Kiedy wybrać się do Tunezji na wycieczkę krajoznawczą?

Jeśli planujesz wyjazd na urlop do Tunezji w celu zobaczenia jak największej liczby zabytków oraz uczestniczenia w wycieczkach objazdowych, wybierz chłodniejsze miesiące. Idealny czas to marzec, kwiecień oraz październik. Temperatury wynoszą wtedy mniej więcej 20 – 26°C. Nie dokuczają wówczas upały i żar lejący się z nieba. Można wtedy spokojnie zwiedzać, spacerować długimi godzinami po ulicach miast i wiosek, a także poleżeć na plaży i przywieźć złocistą opaleniznę.  To doskonały czas na pustynne safari na wielbłądach i wizyty we wioskach berberyjskich.

W sytuacji gdy ktoś jednak lubi bardzo upalne lato i nie przeszkadza mu skwar, może wybrać się w sezonie turystycznym trwającym od maja do września. Warto wówczas przygotować się na wysokie temperatury oraz bardzo suche powietrze (w szczególności w południowej części kraju). To idealny moment na wypoczynek na plaży oraz kąpiele w morzu. Temperatura wody sięga około 20°C.

Czy warto wybierać się do Tunezji zimą?

Planując urlop za granicą, warto zorientować się, jaka jest przewidywana pogoda w poszczególnych miesiącach oraz porach roku. Najmniej korzystne warunki panują od listopada do lutego. Występują wówczas częste opady deszczu, burze oraz silne wiatry. Można jednak zdecydować się na wyjazd w grudniu, np. na Sylwestra, korzystnie wtedy będzie wybrać południową część Tunezji, np. wyspę Djerba (zwana również Dżerbą). Posiada ona swój charakterystyczny stepowy mikroklimat. Tu słońce świeci przez cały rok. Latem występują ekstremalne upały bez opadów deszczu,  a temperatury sięgają nawet 50°C. Natomiast w okresie jesienno-zimowym powietrze staje się wilgotniejsze, jest chłodniej 20-25°C, mogą zdarzyć się przelotne opady deszczu.

Zaletą wakacji poza sezonem turystycznym są znacznie niższe ceny w kurortach. Warto wówczas przeanalizować oferty hoteli w Monastyrze, Susie, Safaksis, Kabis oraz Tunisie. Dla pasjonatów górskich wypraw ciekawą alternatywą może być wizyta w górach Atlas. Świeże powietrze, liczne niziny, jeziora, imponująca szata roślinna zachęcają do wypraw. Zimą jest tu znacznie chłodniej, a do tego wietrznie, natomiast latem czuje się przyjemne powiewy wiatru, które okazują się przydatne podczas upałów.