Wybierz idealny czas na urlop w Bułgarii

idealny czas na wakacje w bułgarii

Wybierz idealny czas na urlop w Bułgarii

Kategoria:Wakacje

Bułgaria leży nad Morzem Czarnym, w południowo-wschodniej części Europy. Dla wielu osób ten kraj to miejsce wypoczynku na plaży i kąpieli w lazurowym morzu. Co roku jednak przybywają tu liczne tłumy turystów chcących również poznać kulturę i tradycję tego państwa. Bułgaria to raj zarówno dla pasjonatów archeologii,  kultury i historii, jak i dla wszystkich chętnych poznania ciekawych miejsc. Panuje tu głównie klimat umiarkowany ciepły. Natomiast nad morzem zbliżony do podzwrotnikowego, suchy i bez opadów deszczu przez większość roku. Latem panują z kolei skrajne susze, trwające nawet kilka miesięcy.

Kiedy najlepiej pojechać na wakacje w Bułgarii?

Planujesz urlop w Bułgarii? Jeśli chcesz, aby był udany, zastanów się, jaki będzie cel twojej podróży. Czy zamierzasz leniwie wypoczywać z rodziną na plaży, czy chcesz zwiedzać i uczestniczyć w wycieczkach fakultatywnych? Na plażowanie i opalanie idealne miesiące to: czerwiec, lipiec oraz sierpień. Lato nad wodami Morza Czarnego jest niezwykle gorące, a woda bardzo ciepła, wynosząca około 18-20° C. To idealny czas na kąpiele, uprawienie sportów wodnych i opalanie się. Temperatury powietrza wynoszą od 25 do 30°C. Liczba godzin słonecznych, w zależności od miesiąca, w ciągu dnia waha się od 8 do 10 na dobę. Natomiast jeśli nastawiasz się głównie na poznawanie kraju, jego kultury, obyczajów i zobaczenie jak największej liczby zabytków, najlepszymi miesiącami mogą okazać się: kwiecień, maj oraz wrzesień i październik. Wówczas słupki rtęci pokazują od 18 do 25°C w zależności od regionu kraju. Im bardziej na południe, tym cieplej. W północnych rejonach oraz w górach w tym czasie będzie chłodniej od około 15 do 22° C. W sezonie turystycznym jest tu przyjemnie, upały nie są tak dotkliwe, jak na wybrzeżu, a świeże górskie powietrze zachęca do długich pieszych wędrówek. Ponadto bujna roślinność sprawia, że nie chce się opuszczać leśnych polan i ścieżek. Stojąc na wzgórzach, możesz podziwiać bez końca malownicze widoki, oczka wodne, jeziora, strumyki, skaliste pagórki oraz tradycyjną zabudowę w okolicznych wioskach.

Czy planować wakacje zimą w Bułgarii?

Najmniej korzystnym okresem na wakacje w Bułgarii bez wątpienia będą miesiące od listopada do marca. Jesienie są tu ponure i chłodne. Zimy mają znacznie łagodniejszy przebieg od polskich, lecz zdarzają się również opady deszczu i śniegu oraz liczne podmuchy wiatru, w szczególności w północnej części kraju. Dni są wówczas krótkie, liczba godzin słonecznych w ciągu doby wynosi od 4 do 6, w zależności od miesiąca.

Temperatury wahają się od -2 do 8° C w dzień, a w nocy -4 do 2° C w zależności od miesiąca i regionu. Na południu jest cieplej, natomiast na północy zdarzają się przymrozki. W górach stoki są naśnieżone, dobrym pomysłem może okazać się wyjazd w styczniu lub w lutym na narty i wynajęcie kwatery w prawdziwej góralskiej wiosce. To dobra odskocznia od polskiej zimy, która u nas bywa bardzo kapryśna. W Bułgarii mimo małej ilości słońca w tym okresie pobyt w górach może okazać się idealnym pomysłem na wypoczynek oraz sposobem na regenerację i nabranie sił.