Jakie leki można zabrać, udając się na urlop do Bułgarii?

wakacje w bułgarii

Jakie leki można zabrać, udając się na urlop do Bułgarii?

Kategoria:Wakacje

Kraj kwitnącej róży i złotych piasków dla wielu Polaków jest obowiązkowym punktem na turystycznej mapie. To tu można spędzić niezwykły urlop nad Morzem Czarnym i otrzymać niemal gwarancję doskonałej pogody. Planując wakacje, należy jednak zadbać o odpowiednie wyposażenie bagażu. Oprócz niezbędnych dokumentów i ubrań, należy pomyśleć również o uzupełnionej apteczce.

Z jakimi specyfikami należy zachować szczególną ostrożność

Jeśli przyjmujesz leki na stałe i nie możesz przerwać kuracji, udaj się przed wyjazdem do swojego lekarza rodzinnego lub specjalisty z prośbą o wystawienie zaświadczenia o konieczności ich przyjmowania oraz dawkowaniu. Dotyczy to szczególnie leków psychotropowych, np. antydepresantów, środków na schizofrenię, na padaczkę, medykamentów stosowanych na schorzenia centralnego układu nerwowego, jak również morfiny i środków zawierających kodeinę, pseudofedrynę oraz tramadol. Preparaty z jedną z tych trzech substancji mogą być uznane za narkotyk lub innych środek odurzający, w szczególności jest przewożony w dużych ilościach.

Pamiętaj ponadto, aby zabrać ze sobą takie dawki leków, jakie rzeczywiście są niezbędne i je zużyjesz. Podobnie ma się rzecz w przypadku osób zależnych i podróżujących z tobą, np. starszych, ubezwłasnowolnionych oraz dzieci i młodzieży do lat 18. W ich przypadku odpowiedzialność za przewożone leki spada na opiekuna prawnego. Należy zadbać w tym przypadku o odpowiednią dokumentację medyczną z wyraźnym zaznaczeniem, kto zażywa,  w jakich dawkach i jaki jest powód ich przyjmowania, np. przewlekła choroba. Jeśli chodzi o szczegółowe informacje dotyczące pozwoleń na przywóz leków do Bułgarii, można je uzyskać, kontaktując się przed wyjazdem z polskim konsulem w Bułgarii. Wówczas pracownicy przedstawią bliższe i dokładniejsze informacje, ponieważ przepisy dotyczące przewozu medykamentów mogą się ulec zmianie. Nie zostawiaj tych formalności na ostatnią minutę, zadbaj o to wcześniej, np. o miesiąc.

Co można bez obaw zabrać na wakacje do Bułgarii?

Pakując do walizki niezbędne akcesoria, pewnie zastanawiasz się, co można przewozić w bagażu, a czego nie. Jest to odwieczny problem wielu turystów. Z pewnymi specyfikami nie będzie najmniejszego problemu. Kompletując podróżną apteczkę, śmiało włóż do niej wszelkie przedmioty opatrunkowe, środki antyseptyczne, maści na otarcia, skaleczenia i wysuszenia skóry, preparaty lecznicze na poparzenia słoneczne oraz środki przeciwgrzybiczne.

Również kosmetyki pielęgnacyjne i myjące mogą być wwożone w bez żadnych ograniczeń. Musi być jednak zachowana pewna zasada, każdy z kosmetyków przewożony samolotem w bagażu podręcznym powinien być w oddzielnej butelce o pojemności do 100ml. Natomiast większe opakowania powinny trafić do bagażu rejestrowanego. Możesz zabrać również środki przeciwgorączkowe, przeciwbiegunkowe, np. węgiel aktywowany, krople żołądkowe, leki ułatwiające  trawienie, tabletki do ssania na gardło, ziołowe syropy. Dobrze jest wyposażyć się w preparaty odstraszające komary i inne owady, a także w specyfiki łagodzące ukąszenia.