Jakie leki można zabrać, jadąc do Grecji?

leki na wakacje w grecji

Jakie leki można zabrać, jadąc do Grecji?

Kategoria:Wakacje

Wielu osobom Grecja kojarzy się ze słoneczną pogodą, bogactwem epokowych zabytków, egzotyczną roślinnością, soczystymi cytrusami i sielskim wypoczynkiem w luksusowych kurortach turystycznych. Taki obraz maluje się co roku przed tysiącami osób wyjeżdżających do kraju oliwy i oliwek. Zanim jednak to nastąpi, należy dokładnie przygotować się do podróży, dbając o każdy szczegół.

Czego nie wolno wwozić do Grecji bez odpowiednich dokumentów

Przygotowujesz się na wymarzony urlop do Grecji kontynentalnej lub na którąś z wysp? Z zainteresowaniem czytasz przewodniki turystyczne i pakujesz walizki? Pamiętaj, aby zadbać o odpowiednie wyposażenie apteczki oraz zaopatrzenie w niezbędne leki, w szczególności, jeśli przyjmujesz jakieś na stałe. Ważne jest w tym przypadku posiadanie przy sobie odpowiedniej dokumentacji.

Aby wwieźć leki do Grecji, w szczególności takie, które przyjmujesz regularnie, trzeba mieć zaświadczenie od lekarza o ich stosowaniu, przetłumaczone na język angielski lub grecki. W tym kraju obowiązuje zakaz posiadania leków zawierających pseudofedrynę, kodeinę oraz tramadol. Co zatem zrobić, gdy musimy przyjmować medykamenty na bazie wspomnianych substancji? Należy oprócz wymaganego zaświadczenia  o konieczności zażywania leków, otrzymać zgodę od konsula Grecji lub wyrobić specjalną licencję. Potrzebne będą: zaświadczenie od lekarza, kserokopia paszportu osoby zażywającej leki i zgoda miejscowego konsula. Restrykcyjne przepisy dotyczą również leków psychotropowych oraz działających na centralny układ nerwowy. W przypadku wwozu medykamentów dla osób małoletnich odpowiadają jego rodzice lub opiekunowie z nim podróżujący. Szczegółowych informacji udziela polski konsul w Grecji. Warto przed wyjazdem skontaktować się z nim i zapytać o przebieg załatwienia wszelkich niezbędnych formalności związanych ze wożeniem poszczególnych leków na użytek prywatny.

Leki bez recepty i preparaty opatrunkowe

Przygotowując się do wymarzonego urlopu w Grecji, z pewnością zastanawiasz się, co możesz zabrać, a czego lepiej nie wwozić do obcego kraju. Unikaj wszelkich syropów na kaszel z kodeiną. Apteki w Grecji są niezwykle dobrze wyposażone w najróżniejsze środki przeciwkaszlowe.  Natomiast bez obaw możesz wziąć leki przeciwgorączkowe, przeciwbiegunkowe oraz wszelkie medykamenty ułatwiające trawienie i odpowiednią perystaltykę jelit, dostępne bez recepty.

Wyjeżdżając do Grecji, zabierz ze sobą niezbędne środki opatrunkowe i dezynfekujące, takie jak: bandaże, plastry, gazy jałowe, wodę utlenioną oraz środek antyseptyczny do odkażania ran, np. Octenisept, Rivanol lub Jodynę. Bez obaw można zapakować również płyny do płukania jamy ustnej na bazie Chlorheksydyny. Podobnie będzie w przypadku kremów do opalania oraz wszelkich specyfików na poparzenia, odciski i otarcia. Bez obaw można ze sobą zabierać wszelkie akcesoria medyczne, np. inhalatory i glukometry, jak i środki przeciw chorobie lokomocyjnej, a także autostrzykawki lub ampułkostrzykawki z adrenaliną w przypadku osób uczulonych na jad os, szerszeni, pszczół oraz innych owadów. W przypadku tych ostatnich dobrze jest mieć zaświadczenie od lekarza o konieczności posiadania wspomnianego leku.