Profilaktyka zdrowotna podczas wyprawy do Tunezji

zdrowie w tunezji

Profilaktyka zdrowotna podczas wyprawy do Tunezji

Kategoria:Wakacje

Na wczasowiczów wybierających się do egzotycznej Tunezji czeka wiele atrakcji, w tym doskonała nadmorska pogoda, wykwintne potrawy z owocami morza, luksusowe kurorty turystyczne oraz przepiękne starożytne zabytki i kuszące unikalnymi eksponatami muzea. Przed pełnym zanurzeniem się w tę zdumiewającą kulturę, warto jednak przystanąć na chwilę i pomyśleć również o zdrowiu, ponieważ na nieostrożnego i nieprzygotowanego turystę czeka kilka potencjalnych zagrożeń. W tym tekście poznasz kilka podstawowych porad, jak zadbać o zdrowie podczas czekającej Cię egzotycznej wyprawy.

Przewóz leków

Międzynarodowy przewóz leków – dodajmy mocnych leków na receptę, przepisywanych przewlekle chorym – to zagadnienie, względem którego należy być zapobiegawczym oraz dociekliwym. Poszczególne państwa potrafią różnić się podejściem do tego samego specyfiku, a polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych potrafi odsyłać w tych sprawach do ambasad krajów, do których się udajemy. Jeśli więc czeka nas zagraniczna wycieczka, a jesteśmy przez lekarza zobligowani do zażywania konkretnych specyfików, konieczna może okazać się wizyta w ambasadzie lub rozmowa z przewoźnikiem. Należy również pamiętać, że podczas kontroli granicznej warto mieć ze sobą receptę lekarską, jak również ilość przyjmowanych leków wystarczającą na czas podróży, zapakowanych w oryginalne opakowania.

Podstawowa profilaktyka i powszechne dolegliwości

W Tunezji nie zaleca się spożywania nieprzygotowanej wody. Wystawienie na egzotyczną dietę może także wywołać zaburzenia żołądkowe, które są dość powszechną przypadłością przybywających do Tunezji turystów. Warto więc pod tym względem wykazać się przezornością i zawczasu zaopatrzyć w leki na biegunkę, ból brzucha oraz zgagę. Osoby, które miały już okazję podróżować do tego zakątka świata, przestrzegają nowych turystów również przed jedzeniem lodów oraz nieumytych owoców ze straganów. Jeśli nie chcemy wwozić ze sobą własnej apteczki, nie ma problemu, lokalne apteki są dobrze zaopatrzone. Rozsądnym krokiem będzie także wykupić ubezpieczenie zdrowotne, a w przypadku wystąpienia poważniejszych problemów ze zdrowiem, skierować się do prywatnych klinik medycznych o wysokim standardzie.

Niektóre ze zwierząt występujących na tunezyjskich pustyniach potrafią być jadowite, zwłaszcza skorpiony i żmije. Co prawda ryzyko ukąszenia jest niezmiernie niskie i podobny wypadek rzadko się zdarza nawet rodowitym mieszkańcom, jeśli jednak wybieramy się na pustynne tereny, warto na wszelki wypadek mieć się na baczności, stąpać ostrożnie i nosić wysokie obuwie. Do grona mniej dokuczliwych istot zaliczyć można komary, przeciwko którym warto zaopatrzyć się w odpowiednie środki.

Szczepienia

Jakkolwiek na ten moment w Polsce nie obowiązują obowiązkowe szczepienia ochronne aplikowane w przypadku podróży do Tunezji, jest to dla turysty okazja, by wykonać zestaw zaległych szczepień rutynowych oraz ochronnych przeciwko chorobom, takim jak chociażby:

– błonica,

– dur brzuszny,

– grypa,

– odra,

– świnka,

– różyczka,

– wirusowe zapalenie wątroby typu B,

– tężec.

Wyprawa do Tunezji może stać się źródłem niezapomnianych przeżyć. Tym bardziej, jeśli przygotowując się do podróży, nie zapomnimy o podstawowych zaleceniach zdrowotnych, które pozwolą nam cieszyć się dobrym zdrowiem i kondycją przez cały pobyt. A co za tym idzie, w pełni docenić czekające na nas atrakcje.