Wyprawa do krainy Faraonów? Nie zapomnij zabrać ze sobą dobrego zdrowia

dobre zdrowie na wakacjach w egipcie

Wyprawa do krainy Faraonów? Nie zapomnij zabrać ze sobą dobrego zdrowia

Kategoria:Wakacje

Wyjeżdżasz na wczasy do Egiptu  i rozmyślasz, co wziąć pod uwagę, by żadne dolegliwości ze strony organizmu nie stanęły na drodze wymarzonemu wypoczynkowi, a zdrowie dopisywało przez cały pobyt? Poniżej znajdziesz listę uwag, które pozwolą Ci lepiej się przygotować do nadciągającej podróży.

Jakie leki można zabrać ze sobą do Egiptu?

Niestety, ale według polskiego MSZ, przynajmniej na ten moment nie istnieje konkretna lista pozwalająca na jednoznaczne określenie, które środki medyczne można ze sobą wwieźć na teren tego kraju.

Warto więc przed wyruszeniem w podróż zasięgnąć informacji o statusie prawnym zażywanych specyfików w egipskiej ambasadzie. Zarazem należy wziąć pod uwagę, że ostateczna decyzja o wpuszczeniu bądź niewpuszczeniu Cię z zestawem określonych medykamentów i tak ostatecznie będzie zależeć od pracowników obsługi lotniska.

Przy wwożeniu do Egiptu leków, których status został już rozstrzygnięty jako legalny, należy pamiętać o tym, że posiadane medykamenty muszą być oryginalnie zapakowane i przeznaczone wyłącznie na użytek własny. Towarzyszyć im powinna również recepta lekarska, najlepiej opisana w języku angielskim.

Przybywający do Egiptu turysta powinien ponadto wziąć pod uwagę, że nabywane na miejscu leki mogą się okazać dużo skuteczniejsze na lokalne przypadłości, niż specyfiki pochodzące z innych krajów. Nie ma więc potrzeby obładowywać się na podróż lekami, które bez problemu będą dostępne w lokalnych aptekach.

Zawartość osobistej apteczki

Przebywając w Egipcie, należy pamiętać o przestrzeganiu podstawowych zasad higienicznych, takich jak częste mycie rąk oraz spożywanie butelkowanej wody.

Dla każdego, komu z dowolnych przyczyn nie uśmiecha się zakup lokalnych leków i woli skompletować własną apteczkę, nieocenionym jej elementem mogą okazać się środki przeciwoparzeniowe, niosące ulgę skórze wystawionej na egipską spiekotę. Oprócz tego warto zaopatrzyć się w leki na zaparcia oraz biegunki, gdyż powszechną przypadłością przybywających do Egiptu turystów są ustępujące z czasem zaburzenia pokarmowe. Przygotowując się na potencjalne dolegliwości żołądkowe, warto również mniej więcej dwa tygodnie przed wyjazdem zacząć zażywać probiotyki i kontynuować ten zwyczaj w trakcie pobytu. Niektórzy z turystów skarżą się również na zapalenia gardła, warto więc mieć pod ręką coś również na tę przypadłość.

Szczepienia

Osobną kwestią pozostaje wyrobienie kompletu szczepień. Co prawda na ten moment nie istnieją żadne szczepienia obowiązkowe dla wybierających się w ten zakątek świata, niemniej jednak warto wykonać zestaw szczepień dodatkowych na następujące choroby:

– Dur brzuszny – ostra choroba zakaźna na tle pokarmowym, wywoływana przez spożycie zakażonej żywności lub wody.

– Tężec – wywoływana przez zarodniki najczęściej obecne w ziemi, kurzu albo nawozie. Do zakażenia dochodzi w momencie, gdy bakterie tężca zainfekują świeżą ranę.

– Wirusowe zapalenia wątroby typu A, B oraz C – do zakażenia dochodzi w sytuacji zanieczyszczenia rany skażonej krwią bądź śluzem.

– Wścieklizna – śmiertelna choroba, przenoszona przez zainfekowane zwierzęta.