Wypocznij przez weekend na słonecznej wyspie Kos

wakacje na wyspie kos

Wypocznij przez weekend na słonecznej wyspie Kos

Kategoria:Wakacje

Kos to grecka wyspa położona nad Morzem Egejskim w archipelagu Dodekanez, należąca do wysp Egejskich. Na Kos znajdują się piaszczyste plaże, antyczne zabytki, gaje, ogrody oliwne, egzotyczna zielona roślinność oraz liczne białe budynki stanowiące część codziennego krajobrazu. Ze względu na niewielkie rozmiary wyspa jest dobrym miejscem na kilkudniową wycieczkę, na przykład na weekend. Wyspę Kos warto wybrać nie tylko ze względu na ciepły klimat i urokliwe plaże, ale z uwagi na liczne pozostałości antycznych ruin oraz specjały lokalnej kuchni.  

Który kurort wybrać na wyspie Kos?

Jeśli na krótki pobyt szukasz miejsca spokojnego, pozbawionego gwaru, wybierz małe kurorty, takie jak: Tingaki, Marmari położone na północno-zachodniej części wyspy z czystymi,  dużymi plażami. Natomiast miasto Kos oraz miejscowość Kardamaina są licznie uczęszczane przez turystów (w szczególności w sezonie letnim). Jest w nich gwarno, głośno, a nocne kluby, bary i dyskoteki są czynne niemal przez całą noc. To idealne miejsca dla osób młodych, par narzeczonych, spragnionych zabaw do białego rana, tańca i skosztowania lokalnych napojów alkoholowych. Szukając wyciszenia podczas kilkudniowego wypoczynku, dobrym miejscem okazują się również małe miejscowości, tj. Asfendiou czy Zia  w pobliżu góry Dikeos.

Poznaj grecką kulturę i mitologię na wyspie Kos

Chcesz poznać grecką tradycję? Miasto Kos jest idealnym punktem na Twojej mapie. W tym mieście według legendy nauczał swoich uczniów Hipokrates pod słynnym drzewem w Plateia Platanou – na  placu Platanu. Niedaleko placu znajduje się średniowieczny Zamek Rycerski, (pochodzący z XIV-XVI w.), który pełnił wówczas funkcję zakonu joannitów.

W mieście znajduje się Muzeum Archeologiczne posiadające niezwykłe zbiory z czasów starożytnej Grecji: figury, rzeźby, m.in. posąg Hipokratesa, przedmioty codziennego użytku, naczynia. Wnętrze budynku jest przestronne i ozdobione barwnymi  mozaikami.

W Kos znajdują się także niezwykłe stanowiska archeologiczne skrywające tajniki dawnych wierzeń i mitologii. Zobaczysz tu antyczne ruiny świątyni Afrodyty Pandemos oraz teatr grecki z bardzo dobrze zachowaną orchestrą, skene oraz kamiennymi rzędami dla widzów.

Na uwagę zasługują ponadto pozostałości rzymskiej kultury, tj. fragmenty Agory, części dróg oraz świątyni Heraklesa z III w. p.n.e. W Kos zobaczysz również ruiny rzymskiej willi Casa Romana bogato zdobionej freskami, odrestaurowanej w 1930 roku. W mieście są także XVIII-wieczne meczety Paszy Hassana oraz Defterdar.

W odległości około 4 kilometrów od miasta na  stoku wzgórza stoi Asklepiejon. Znajdują się tu pozostałości łaźni oraz kilku świątyń z IV w.p.n.e., w starożytnej Grecji pełniły one funkcję gabinetów odnowy biologicznej oraz centrów zdrowia.

Jak podróżować po wyspie? Sposobów na aktywny wypoczynek jest kilka. Chcesz zobaczyć jak najwięcej atrakcji? Wypożycz auto i odwiedź wszystkie interesujące miejsca. Jeśli zamierzasz, rozkoszować się niezwykłym widokiem na białe budynki oraz podziwiać panoramę greckich wiosek, wybierz się na pieszą wycieczkę na górę Dikeos (udając się w góry, załóż wygodne buty, nie pokonuj trasy samochodem ani rowerem, gdyż jest zbyt stroma i skalista). Miasto Kos możesz bez przeszkód zwiedzić pieszo. Natomiast, aby podziwiać uroki morskich pejzaży, wypożycz łodzie.