Malownicza wyspa Kos – kiedy najlepiej spędzić tam urlop?

urlop na malowniczej wyspie kos

Malownicza wyspa Kos – kiedy najlepiej spędzić tam urlop?

Kategoria:Wakacje

Wyspa Kos wchodzi w skład greckiego archipelagu Dodekanez na turkusowym Morzu Egejskim. Słynie z długich plaż o miękkim, białym piasku oraz przyjemnego, wyspiarskiego klimatu. W najcieplejszych miesiącach termometr wskazuje nawet 30ºC, a temperatura wody zachęca do zaczerpnięcia morskiej kąpieli. Kiedy warto pojechać na bajkowe Kos?

Wiosna na Kos dla miłośników morskich pejzaży

Wyspa nazywana bywa pływającym ogrodem i przez cały rok zachwyca zieloną roślinnością, ale to właśnie wczesną wiosną zaczynają rozkwitać drzewa, krzewy i kwiaty. Nastaje idealna atmosfera do długich, spokojnych spacerów. Już w marcu temperatury zaczynają przekraczać 20ºC, ale wciąż jest dość deszczowo. Kwiecień i maj przynoszą naprawdę przyjemną aurę – robi się coraz cieplej, opadów jest mniej, a w powietrzu czuć orzeźwiającą, nadmorską bryzę. 

Kos jest dość górzystą wyspą, a wiele miasteczek wyrasta na szarobiałych, skalistych zboczach. Wiosna to idealny czas na wędrówki po łagodnych pagórkach, kiedy słońce nie doskwiera tak bardzo jak w najbardziej gorące dni. Należy pamiętać jednak o tym, że wyspę od czasu do czasu nawiedzają dość silne wiatry i zawsze warto mieć ze sobą coś do okrycia. 

Idealne warunki do odpoczynku – Kos latem

Od czerwca do września panuje aura doskonała do wypoczynku na plaży. A tych na Kos nie brakuje. Wiele z nich ukrywa się w urokliwych zatokach, dzięki czemu temperatura wody jest jeszcze przyjemniejsza, a morze w tych miejscach spokojniejsze.

Latem na wyspie bywa upalnie, ale średnia temperatura powietrza w lipcu czy sierpniu wynosi 29ºC, co daje idealne warunki do pływania, uprawiania wodnych sportów i opalania. Lipiec i sierpień to też najmniej deszczowe miesiące na greckim Kos. Co ważne, nawet nocą jest bardzo ciepło, dzięki czemu wieczorami można przesiadywać w ogródkach lokalnych tawern, smakować greckich przysmaków i wyśmienitych win.

Jesień i zima na zielonej wyspie

Przyjazna atmosfera do plażowania panuje jeszcze we wrześniu, a nawet październiku. Zdarza się, że woda osiąga wtedy najwyższą temperaturę, ale coraz rzadziej można trafić na gorące dni. W listopadzie wciąż można liczyć na wiele ciepłych, słonecznych momentów, ale z dnia na dzień wzrasta też wilgotność powietrza i częściej występują opady. 

Zima na Kos jest zdecydowanie łagodniejsza niż ta znana nam ze środkowej Europy. W grudniu czy styczniu kreska termometru dochodzi do 17ºC i bardzo często pada deszcz. Podobnie sytuacja przedstawia się w styczniu, lutym oraz na początku marca. Zimowy wypoczynek na Kos może być jednak bardzo przyjemny, a to ze względu na spadające ceny oraz brak tłumów w miasteczkach i na plażach, które o tej porze roku są równie piękne.  Jeśli martwisz się o brak rozrywek poza szczytem wakacyjnego sezonu, pomyśl o dziesiątkach interesujących miejsc – starożytnych ruinach, urokliwych portach z nadmorskimi tawernami i pięknych górskich pejzażach. Ich odkrywanie umilą ceny spadające wraz z końcem lata oraz wygodne hotele.