Zanurz się w tradycjach i obyczajach na wyspie Kos

wypoczynek letni na wyspie kos

Zanurz się w tradycjach i obyczajach na wyspie Kos

Kategoria:Wakacje

Wybierając się na wakacje do Grecji, warto odwiedzić wyspę Kos należącą do archipelagu wysp Dodekanez. To idealne miejsce zarówno na kilkudniowy wypad, jak i na dłuższy pobyt. Obok zabytków, malowniczych gór i śródziemnomorskiej roślinności, spotkasz tu niecodzienne tradycje i obyczaje, o których warto pamiętać podczas planowania podroży na tę wyspę.

Wyjdź na ulicę, pojedź do górskiej wioski i spotkaj prawdziwego Greka

Przebywając w kurortach turystycznych, trudno poznać prawdziwy grecki klimat. Warto natomiast wyjść poza kompleksy hotelowe, przespacerować się po ulicach miast, zatrzymać się w wioskach, by poczuć miejscowy klimat. Wypożycz auto i wybierz się w głąb wyspy. Gdy pojedziesz do górskiej wsi, możesz spodziewać się, że Grecy będą zapraszać Cię do swojego domu na kolację oraz degustację domowej roboty bimbru lub innego alkoholu. Odmowa może zostać negatywnie odebrana, na przykład jako brak szacunku dla gospodarzy. Nie wszyscy Grecy zapraszają turystów do siebie, jednak często składają takie propozycje. Warto z nich skorzystać. Będąc w prawdziwym greckim domu, zobaczysz rzeczywisty urok wyspy Kos. Panuje tu gościnność i uprzejmość.

Pamiętaj, w Grecji jedzenie z jednego talerza jest powszechnie spotykane. Dlatego posiłek serwowany nawet u miejscowego Greka, może być także podany na jednym talerzu. W złym tonie będzie nieskosztowanie tego, czym Cię poczęstują, a tym bardziej nakładanie sobie porcji na oddzielny talerz. Przy wspólnym posiłku miejscowi rozmawiają długimi godzinami, dlatego zarezerwuj sobie czas na taką wizytę. Stanie się ona ciekawą lekcją lokalnego folkloru ­– nierzadko któryś z domowników wyciąga jeden z etnicznych instrumentów i gra przy stole. Warto przed wyjazdem poznać podstawowe zwroty w języku greckim. Mimo że miejscowi mówią po angielsku, to znajomość zwrotów grzecznościowych, zostanie bardziej przyjaźnie odebrana.

Greckie przesądy – spotykane wszędzie

Kraj oliwy i oliwek od wieków obfitował w bogactwo wierzeń, mitologii oraz przesądów. Tu spotkasz niezwykłe przekonania. Grecy wierzą na przykład, że jeśli ktoś kichnie, to w danej chwili jakaś osoba o nich myśli. Przed wieloma domami spotkasz powieszony czosnek, który odpędza złe moce, nieszczęścia i duchy. Często miejscowi też plują za siebie, szczególnie w momencie, gdy dowiedzą się o jakiejś negatywnej sytuacji, jaka przytrafiła się komuś znajomemu. Plucie trzy razy za siebie ma sprawić, że taka sama zła rzecz nie spotka danej osoby.

Pluje się także na małe dzieci, aby uchronić je od pecha w życiu  i chorób, a także na pannę młodą, aby miała szczęśliwe życie. We wtorki, a w szczególności trzynastego, wielu greckich przedsiębiorców nie otwiera swoich zakładów, ponieważ uważa ten dzień tygodnia za pechowy. Kobiety w ciąży nie jedzą truskawek, aby uchronić dziecko przed tym, by urodziło się piegowate. Powszechne niemal na każdej greckiej wyspie jest Mati, czyli złe oko. Grecy panicznie się go boją, ponieważ twierdzą, że przynosi ono nieszczęście. Dlatego w celu ochrony noszą biżuterię z okiem, która  ma ich chronić przed urokami zadanymi przez nieżyczliwych ludzi.