Poznaj tradycje i obyczaje obowiązujące w Dahabie

urlop w egipskim dahab

Poznaj tradycje i obyczaje obowiązujące w Dahabie

Kategoria:Wakacje

Planujesz wyjazd, do któregoś z egipskich kurortów? Chcesz poznać lokalne tradycje i zobaczyć, jak wygląda codzienne życie Egipcjan?  Zastanawiasz się nad pobytem w Dahabie? Ta propozycja może być idealna dla Ciebie. Dahab to miasto leżące na Półwyspie Synaj, nad Morzem Czerwonym. To kurort turystyczny licznie odwiedzany przez amatorów sportów wodnych i raj dla nurków, ze względu na osobliwe skupiska koralowców oraz egzotyczne gatunki ryb. Jednak nie tylko pasjonaci aktywnego spędzania czasu, znajdują tutaj zajęcie. Dahab jest miastem żyjącym w swoim tempie. Spokój i brak pośpiechu – to tylko nieliczne z zalet tego miejsca.

Jak wygląda życie codzienne w Dahabie?

W Dahabie poznasz egipskie zwyczaje i tradycje z bliska. To miasto jest wolne od dużych centrów handlowych, głośnych klubów z dyskotekami, zatłoczonych ulic i plaż. Tu zarówno goście, jak i miejscowi żyją wolniej. Zawsze mają czas, by porozmawiać z sąsiadem czy napotkanym znajomym i zapalić szisze – fajki wodne. Mimo iż ulice są pozbawione tłumów, to wybierając się na spacer, warto zabrać ze sobą kilka jednodolarówek. Przydadzą Ci się w momencie, gdy spotkasz grupkę dzieci wołających o bakszysz. Dając nawet najdrobniejszą kwotę, okazujesz szacunek miejscowym i dzielisz z nimi tym, co posiadasz.

Natomiast w lokalnej restauracji, płacąc za rachunek, zostaw napiwek. Tutaj jest to traktowane jako forma podziękowania za posiłek i dobrą obsługę. Warto nagradzać nawet drobną sumą osoby pracujące w przemyśle turystycznym i transporcie, np. kierowców taksówek i łodzi.

Wybierając się na lokalny targ, pamiętaj, aby nie zgadzać się od razu na cenę wybranej rzeczy, lecz targować się najdłużej jak to możliwe. Zgadzanie się na pierwszą ustaloną sumę jest tutaj uznawane za brak szacunku do sprzedającego. Dlatego warto poświęcić trochę czasu na negocjowanie. Miejscowi znają język angielski w stopniu umożliwiającym porozumiewanie się z podróżującymi, dlatego dokonywanie transakcji handlowych nie powinno być kłopotliwe.

Podczas ramadanu, Dahab pustoszeje jeszcze bardziej niż w zwykłe dni, a miejscowej ludności jest tu znacznie mniej. To czas postu i powstrzymywania się od jedzenia i picia w trakcie dnia. W kulturze muzułmańskiej ten zwyczaj jest szczególnie przestrzegany. Dlatego w tym czasie w trakcie dnia nie wypada odwiedzać miejscowych restauracji. Na posiłki udawaj się wyłącznie do hoteli znajdujących się w strefie turystycznej. Spożywanie dań i napojów w miejscach publicznych w czasie ramadanu przez turystów, jest negatywnie odbierane przez miejscowych.

Zarówno w Dahabie, jak i w całym Egipcie role społeczne kobiety i mężczyzny są szczególnie ustalone. Kobiety większość swojego czasu spędzają w domu, zajmując się dziećmi, co nie oznacza, że nie wychodzą z niego w ogóle. Najwięcej Egipcjanek spotkasz na targu podczas codziennych zakupów. Pamiętaj, że  nie wolno robić zdjęć miejscowym kobietom, a przejezdni mężczyźni nie mogą z nimi flirtować, ani zaczepiać ich na ulicy – uznawane jest to za złamanie praw moralnych. Zakaz fotografowania dotyczy także mostów, portów, obiektów wojskowych oraz gmachów państwowych.