Pojedź na cudowne wczasy do Varny

wczasy w varnie

Pojedź na cudowne wczasy do Varny

Kategoria:Wakacje

Planujesz wakacje w Bułgarii? Zapraszamy Cię w niezapomnianą podróż do Varny – miasta położonego we wschodniej części państwa. Planując wakacje w tym miejscu, pamiętaj, że tu nie można się nudzić. Pogoda zawsze dopisuje, woda w morzu jest niezwykle ciepła, owocowe drinki czekają, a liczne atrakcje kulturalno-rekreacyjne sprawiają, że trudno oprzeć się urokowi tego miejsca. Ponadto w mieście odbywają się liczne wydarzenia artystyczne, a w pobliskich kurortach programy animacyjne zarówno dla dzieci, jak i dorosłych są niezwykle bogate. Aby wypoczynek był bardziej niezwykły, warto opuścić plażę i zwiedzić miasto, a także jego okolicę. Proponujemy kilka niezwykłych atrakcji, które urozmaicą Twój urlop.

Co warto zobaczyć w Varnie?

Varna to miasto posiadające wieloletnią tradycję. Początki jego powstania datuje się na V-IV wiek p.n.e. Widoczne są w nim pozostałości po cywilizacji greckiej oraz wpływy kultury rzymskiej, bizantyńskiej, a także osmańskiej. Warto odwiedzić kilka niezwykłych miejsc, takich jak:  

–  Termy Rzymskie – pozostałości rzymskich budowli pochodzące z II w. n.e.; znajdują się tu łaźnie, miejsca wypoczynku oraz systemy wodne, którymi posługiwali się antyczni Rzymianie. Mimo że dziś pozostały tylko ruiny, to nadal imponują wielkością i ciekawymi rozwiązaniami architektonicznymi.

– Cerkiew Zaśnięcia Bogurodzicy – zwana również Soborem Zaśnięcia Matki Bożej. To imponująca budowla wzniesiona w XIX wieku w stylu neobizantyńskim z monumentalną kopułą. Wnętrze zadziwia barwnymi freskami z wizerunkami świętych; zobaczysz tu niezwykłe witraże okienne, żyrandole oraz epokowy ołtarz z bogatymi zdobieniami.

W Varnie znajdują się ponadto liczne muzea. I choć wiele osób omija szerokim łukiem te instytucje, zdecydowanie warto wybrać się do kilku placówek, które posiadają specjalistyczne ekspozycje. Muzeum Archeologiczne posiada ponad 100 tysięcy eksponatów od okresu neolitu do XIX wieku, pochodzących z rozmaitych dawnych kultur. Muzeum Historii Medycyny skrywa liczne akcesoria, meble i urządzenia, jakimi dawniej posługiwali się medycy. Do zobaczenia jest tutaj również historyczna replika apteki. Natomiast Muzeum Etnograficzne skrywa eksponaty, jakimi dawniej posługiwali się rolnicy, hodowcy zwierząt, gospodynie domowe, stroje, meble oraz wyroby rękodzielnicze.

W Muzeum Historii Naturalnej zobaczysz z kolei najrozmaitsze gatunki zwierząt – od rekonstrukcji ssaków oraz ptaków, na motylach skończywszy. Na miejscu znajdują się również rozmaite gatunki minerałów, skał oraz roślin. W terrarium czekają prawdziwe węże, żmije i jaszczurki. Będąc w Varnie szczególnie z dziećmi, koniecznie zajrzyj do Publicznego Akwarium. Zobaczysz tu ciekawe gatunki ryb, skorupiaków, muszli oraz żółwi zamieszkujących wody Morza Czarnego.

Odkrywaj perełki położne w okolicy Varny

Wypoczywając w Varnie, warto wybrać się poza miasto i zobaczyć m.in.:

– Kamienny Las – położony około 18 km od Varny; znajduje się tu kompleks kamiennych kolumn rozmieszczonych na powierzchni około  7 km2.

– Aładża – 17 km od Varny stoi monastyr wykuty w skale; to wyjątkowe dzieło architektoniczne pokazuje kunszt i pomysłowość średniowiecznych budowniczych. Współcześnie jest dostępny dla turystów,  mieści kilka sal z eksponatami znalezionymi w okolicy,  kaplicę oraz dawne cele mnichów i pustelników.