Pojedź na wyjątkowe wakacje do Egiptu

wyjątkowe wakacje w egipcie

Pojedź na wyjątkowe wakacje do Egiptu

Kategoria:Wakacje

Szukając pomysłu na udane wakacje, zastanów się, jak planujesz spędzić swój czas? Chcesz zobaczyć jak najwięcej zabytków, zgłębić tajemnice jednej z najstarszych kultur i zasmakować egzotycznej kuchni? Jeśli tak, to Egipt okaże się idealnym rozwiązaniem. Na miejsce wypadowe wybierz któryś z kurortów leżących nad Morzem Czerwonym lub w północnej części kraju – w zależności, od tego, jakie rejony zamierzasz zwiedzić.

Jakie zabytki i atrakcje czekają na Ciebie w Egipcie

W północnej części kraju godne odwiedzenia są: Aleksandria, Kair, Giza.

W Gizie pod Kairem zobaczysz zespół monumentalnych piramid: Wielką Piramidę Cheopsa (w jej wnętrzu stoi sarkofag króla), piramidę Cheferna, piramidę Mykerynosa oraz liczne mastaby i mniejsze piramidki. Nieopodal znajduje się też legendarny Sfinks – największa budowla wykonana z jednego kawałka kamienia. Sfinks to swoista rzeźba prezentująca postać posiadającą ciało lwa oraz głowę człowieka, owianą wieloma legendami i tajemnicami.

Z kolei odwiedzając Kair, stolicę Egiptu, możesz zobaczyć m.in.:

– Średniowieczną Cytadelę Kairską (wybudowaną w latach 1176 – 1183), pierwotnie było to tzw. Sklepienie Wiatru.

– Meczet Ahmada Ibn Tuluna, który jest jednym z największych meczetów kultury islamskiej.

– Dawną świątynię Al-Azhar – dziś tu mieści się muzułmański uniwersytet, wybudowany około 972 r. n.e.

Zajrzyj również do Muzeum Egipskiego w Kairze, przechowującego niezwykłe eksponaty z czasów staroegipskich, a wśród nich Paletę Namera z około 3050 r. p. Chr., relief zdobiący krzesło tronowe Tutenchamona, pochodzący z jego grobowca z Doliny Królów oraz liczne posągi, figurki, biżuterię.

Zwiedzając północny Egipt, odwiedź koniecznie Aleksandrię, a w niej nowoczesną Bibliothecę Alexandrinę, posiadającą bogatą kolekcję woluminów. Na miejscu znajdują się również m.in.: Muzeum Starożytności, Muzeum Historii Nauki, jak również Muzeum Rękopisów.

Kierując się na południe Egiptu, koniecznie odwiedź El-Karnak, Luksor, Abu Simbel.

W Karnaku znajduje się świątynia boga Amona. Ma ona kształt prostokąta z fasadą skierowaną w kierunku Nilu. Stanowi kompleks budowli, sal, a także dziedzińców z licznymi obeliskami oraz posągami. Przed obiektem przebiega aleja sfinksów, stworzeń o ciele lwa z głowami barana. W pobliżu Karnaku zlokalizowana  jest słynna Dolina Królów z legendarnym grobowcem Tutenchamona.

W Luksorze wzniesiono świątynię Amona – Mut – Chonsu, tu zobaczysz jej pozostałości oraz aleję kamiennych sfinksów. 

Natomiast w Abu Simbel w Nubi, stoją 2 monumentalne świątynie wyciosane w skale. Pierwsza z nich, większa, poświęcona została Ramzesowi II, drugą mniejszą dedykowano królowej Nefertiti.

Obca kultura i klimat – o czym warto pamiętać, by wyjazd był udany?

Wybierając się na spacer po dowolnym egipskim mieście, zaopatrz się w drobne pieniądze, gdyż możesz spotkać dzieci proszące o bakszysz, czyli podzielenie się z drugim człowiekiem. Pamiętaj też o napiwkach dla kierowców taksówek, łodzi, riksz, kelnerów, a nawet obsługi hotelowej.

W ramadan w ciągu dnia, staraj się,nie jeść w miejskich lokalach, ani na ulicach, ponieważ nie jest to mile widziane przez Egipcjan. Na spożywanie posiłków wybieraj kompleksy turystyczne i hotele.  

Odwiedzając meczety, dbaj o odpowiedni ubiór. Szczególnie pamiętaj, by zakrywać kolana i ramiona, a nawet głowę. W tym celu zaopatrz się w długie suknie i chusty.    Wizyta w Egipcie wiąże się ponadto ze zmianą flory bakteryjnej. Z tego względu koniecznie zaopatrz się w Antinal. Zażywaj go od początku podroży. Dzięki temu możesz uniknąć popularnej „zemsty faraona”, czyli problemów żołądkowo-jelitowych. Osoby mające przewlekłe i częste dolegliwości trawienne, powinny w pierwszych dniach pobytu unikać potraw z mięsa oraz ryb. Nie pij wody z nieznanych źródeł.  Warzywa oraz owoce przed spożyciem, koniecznie wyparzaj w gorącej wodzie.