Wakacje w Tunezji – co warto wiedzieć przed wyjazdem?

udane wakacje w tunezji

Wakacje w Tunezji – co warto wiedzieć przed wyjazdem?

Kategoria:Wakacje

Tunezja jest jednym z częściej wybieranych krajów przez turystów chcących spędzić urlop w ciepłym i egzotycznym miejscu. Ten niewielki kraj oferuje pogodę, ciepłe morze, piękne krajobrazy i wygodne hotele, dlatego od wielu lat ma swoich zagorzałych zwolenników. Mimo faktu, że jest to najbardziej liberalne państwo na afrykańskim kontynencie, zawsze należy pamiętać, że panuje tam nie tylko zupełnie inny klimat, ale również całkowicie odmienna kultura od europejskiej. Dlatego przed wyjazdem warto się trochę przygotować do tego, z czym możemy się spotkać na miejscu.

Ogranicz ryzyko choroby

Na wakacjach nie ma nic gorszego niż choroba, o którą w krajach o gorącym klimacie nie trudno. Turyści najczęściej cierpią tu na różnego rodzaju dolegliwości ze strony układu pokarmowego, które potrafią skutecznie zepsuć cały urlop. Z tego powodu warto zastosować się do podstawowych zasad ograniczających ryzyko rozstroju żołądka. Przede wszystkim należy pamiętać, aby pić tylko wodę butelkowaną lub ewentualnie przegotowaną i bezwzględnie unikać tej pochodzącej prosto z kranu. Trzeba tu być wyjątkowo czujnym, bo może ona być np. w kostkach lodu używanych do schłodzenia drinków, bądź na świeżo umytych owocach. Naszą odporność na obcą florę bakteryjną na pewno wzmocnią zażywane profilaktycznie leki osłonowe, czyli probiotyki, które powinny się znaleźć w podręcznej apteczce. Nie zaszkodzi również zabranie lekarstw przeciwdziałających biegunce oraz elektrolitów.

Targuj się

Choć niektóre panujące w Tunezji zwyczaje, mogą wydać nam się dziwne, trzeba pamiętać, że jesteśmy w całkowicie odmiennym kraju i wskazane jest, aby dostosować się do tutejszych zasad. Spotkamy się z nimi tuż po opuszczeniu hotelu, na pierwszych zakupach, podczas których bezwzględnie należy się targować i nie kupować niczego po usłyszeniu pierwszej, podanej przez sprzedawcę ceny. Jeśli targowanie nie jest naszą mocną stroną, wybierajmy sklepy, w których towary, podobnie jak u nas, mają ściśle określoną wartość.

Ubieraj się odpowiednio do sytuacji

Wiadomo, że wakacje to luz, za którym idzie swobodny strój idealny na upały. Na terenie tunezyjskich hoteli jest to jak najbardziej naturalne i dopuszczalne, są nawet miejsca, gdzie panie mogą opalać się topless. Wybierając się jednak na zwiedzanie, trzeba pamiętać o odpowiednim ubraniu, zwłaszcza jeśli chcemy zobaczyć muzułmańskie świątynie. Przed wejściem do meczetu należy zdjąć buty oraz okryć ramiona, nogi, a w przypadku kobiet – także włosy.

Jadąc do Tunezji, trzeba też wiedzieć, że mimo pięknej, słonecznej pogody, wieczory mogą być stosunkowo chłodne, dlatego nie zaszkodzi wrzucić do walizki coś cieplejszego.

Podróżuj z głową

Do Tunezji najczęściej jeździmy, korzystając z usług biur podróży, jednak na miejscu często sami organizujemy czas wolny. Popularną formą przemieszczania się są tu taksówki, trzeba tylko pamiętać, aby z góry ustalić cenę przejazdu, w przeciwnym razie można słono przepłacić. Taksówkę zatrzymujemy na ulicy tam, gdzie akurat nas mija, a określając cel podróży, nie używamy nazw ulic, tylko wskazujemy konkretne obiekty, do których chcemy dotrzeć (np. meczet, restauracja). Tunezja to bardzo ciekawy i piękny kraj, do którego naprawdę warto się wybrać. Żeby jednak wakacje były w pełni udane, pamiętajmy o tym, aby poznać panujące tu zwyczaje oraz nie wpaść w typowe pułapki czyhające na turystów na obcym terenie.