Poradnik turystyczny – jakie języki warto znać na wczasach w Burgas?

wakacje w burgas

Poradnik turystyczny – jakie języki warto znać na wczasach w Burgas?

Kategoria:Wakacje

Bułgaria słynie ze złocistych plaż i pól usłanych różami. Do wylegiwania się na miękkim piasku raczej nie potrzeba językowych umiejętności, ale angielski czy bułgarski przydadzą się do zorganizowania całej wyprawy i później, podczas zwiedzania kraju. Czy te dwa języki warto poznać lepiej, by swobodnie podróżować, czy wystarczą podstawy? A może jest jakiś sposób, żeby spędzić wymarzony urlop bez znajomości żadnego z nich?

Urzędowy język Bułgarów

W kraju nad Morzem Czarnym najłatwiej porozumieć się oczywiście w narodowym języku, którym jest bułgarski. Poszczególne regiony różnią się między sobą nie tylko warunkami turystyczno-przyrodniczymi, ale też gwarami, których w całej Bułgarii występuje kilkadziesiąt. W uwielbianym przez turystów Burgas zdecydowanie wystarczy znajomość języka urzędowego, a nawet jego podstawy. Bułgarski zalicza się do rodziny języków słowiańskich, podobnie jak polski, ale osoba nieznająca podstaw może mieć problem ze zrozumieniem trochę bardziej skomplikowanych zdań. Ułatwieniem w komunikacji może być też znajomość rosyjskiego, serbskiego czy macedońskiego.

Czy znajomość bułgarskiego jest konieczna?

Wybierając się do kurortu Burgas nie musimy się martwić o większe problemy komunikacyjne, jeśli znamy angielski. Miasto odwiedza tak wielu turystów, że miejscowi dbają o rozwijanie językowych kompetencji. W najpopularniejszym języku Europy porozumiemy się między innymi w ośrodkach wypoczynkowych, parkach rozrywki, podczas zwiedzania najpopularniejszych atrakcji czy w restauracjach. Niewielkie trudności mogą pojawić się na przykład w trakcie podróżowania komunikacją miejską, w rozmowie z ulicznymi sprzedawcami czy w mniejszych miejscowościach w okolicy Burgas. 

Sposób na językowe trudności

Dla osób, które nie znają żadnego z powyższych języków, wakacje mogą oznaczać nieco stresujące przeżycie, a przecież tego właśnie chcemy uniknąć podczas wyjazdu. Właśnie dlatego w takiej sytuacji warto przemyśleć opcję skorzystania z usług biura podróży, które zajmie się wszelkimi formalnościami. Zorganizowana wycieczka oznacza zaplanowane noclegi, przeloty oraz często wiele innych atrakcji, podczas załatwiania których przydałaby się znajomość języków obcych. Jeszcze większy komfort zapewnimy sobie, decydując się na wariant all inclusive, czyli wycieczkę z zapewnionym wyżywieniem. 

Wakacje w Burgas bez barier

Strach przed mówieniem w obcym języku najczęściej związany jest z obawą o opinię innych. Bułgaria okazuje się dobrym miejscem, by zacząć przełamywać wszelkie blokady. Bułgarzy są niezwykle serdeczni i próbują dogadać się w każdej sytuacji, nawet jeśli ich rozmówca nie rozumie ani słowa w ich ojczystej mowie. Wielu z nich również nie posługuje się biegle angielskim, a ich akcent zbliżony jest do tego, jakim posługują się Polacy. Warto wykorzystać tę okazję do szlifowania własnych kompetencji, a na wakacjach pamiętać przede wszystkim o tym, żeby porządnie wypocząć i doskonale się bawić.