Urlop na słonecznym Costa Brava – jakie języki warto znać?

wakacje na costa brava

Urlop na słonecznym Costa Brava – jakie języki warto znać?

Kategoria:Wakacje

Planując wakacje na południu Europy, każdy stawia sobie ważne pytanie – jak porozumiewać się w obcym kraju? Na szczęście, współcześnie prawie wszędzie dogadamy się po angielsku, a jeśli nie znamy jego podstaw, są sposoby na uniknięcie nieporozumień. Zapraszamy do lektury krótkiego poradnika, z którego dowiesz się, który język warto znać, wybierając na urlop hiszpańskie wybrzeże Costa Brava.

Kataloński czy hiszpański? Języki na Costa Brava

Ten piękny region rozciąga się na wschód od Barcelony, czyli najważniejszego miasta Katalonii. Leży tuż przy błękitnym Morzu Śródziemnym, a w okolicy nie brakuje zachwycających atrakcji. Nic więc dziwnego, że jego mieszkańcy są dumni zarówno z nietuzinkowej przyrody oraz zabytków, jak i z samego faktu bycia Katalończykami. Część z nich na co dzień posługuje się wyłącznie językiem katalońskim, który znacznie różni się od hiszpańskiego, ale na całym wybrzeżu bez problemu porozumiesz się w obu. Warto poznać podstawy jednego i drugiego, by zaskoczyć swoich rozmówców. Kelnerowi w restauracji czy pani sprzedającej pamiątki z pewnością zrobi się miło, jeśli zamienisz z nimi kilka słów w ich ojczystym języku. Może nawet uzyskasz dzięki temu lepszą cenę lub otrzymasz dodatkowy przysmak?

Angielski – uniwersalny język Europy

W każdej popularnej miejscowości regionu Costa Brava bez trudności porozumiesz się też w języku angielskim. Jeżeli więc nie mówisz po hiszpańsku, rozważ urlop w Lloret de Mar, pięknej Gironie czy Tossa de Mar. Kurorty oferują liczne restauracje z anglojęzycznymi kartami dań, a w razie problemu ze zrozumieniem kelnerzy wyjaśnią znaczenie poszczególnych pozycji. W hotelowej recepcji przywita Cię kompetentna obsługa, która mówi po angielsku, podobnie jak przewodnicy w muzeach czy uliczni handlarze. Costa Brava rozwija się dzięki turystom, dlatego mieszkańcy robią wszystko, żeby komunikacja przebiegała sprawnie, a goście czuli się komfortowo.

Wyjazd bez znajomości języków

Niektórzy boją się podróżować w obawie przed językową barierą, ale na to też jest pewien prosty sposób. Wystarczy zarezerwować zorganizowaną wycieczkę, by zapomnieć o załatwianiu wszelkich skomplikowanych formalności. Biuro podróży skontaktuje się z hotelem w razie jakichkolwiek pytań czy wątpliwości ze strony klienta, a na miejscu zazwyczaj będzie oczekiwał polskojęzyczny rezydent. Taka opcja to też duże ułatwienie dla osób podróżujących z dziećmi, ponieważ często oferty zawierają opcję warsztatów z polskimi animatorami. Najbardziej dogodne będzie wykupienie wycieczki all inclusive, dzięki czemu unikniesz też konieczności poszukiwań restauracji, co bez znajomości języka może przysporzyć stresu. Jedyną rzeczą, o jaką będziesz się musiał zatroszczyć w trakcie takiego wyjazdu jest dobry nastrój!

Na wakacjach powinniśmy przede wszystkim wypoczywać, a nie zamartwiać się o językowe problemy. Na Costa Brava przywitają nas serdeczni ludzie, a często uśmiech wystarczy, by przełamać wszelkie bariery.