Weekend w egipskiej krainie faraonów

weekend w egipcie

Weekend w egipskiej krainie faraonów

Kategoria:Wakacje

Marzysz o safari na wielbłądzie po miedzianej pustyni, a może o rejsie po Nilu? Pragniesz podążać śladami starożytnych władców oraz zobaczyć wielowiekowe zabytki? Chcesz chociaż na chwilę oderwać się od codzienności? Zaplanuj wyjazd na weekend lub na kilka dni do Egiptu. Zdecyduj się na dogodną dla Ciebie ofertę biura podróży i wypoczywaj w luksusowym kurorcie.

Wybierz interesujący region Egiptu

Przed wyjazdem zastanów się, którą część Egiptu chcesz zwiedzić oraz w jaki sposób planujesz swój wypoczynek. Interesują Cię barwne rafy koralowe, a może brązowa opalenizna? Kurorty położone na wschodzie kraju, takie jak: Marsa Alam, Hurghada czy Sharm El Sheikh okażą się dobrym rozwiązaniem. Jeśli zamierzasz zwiedzić północny Egipt, zatrzymaj się w Kairze lub w którymś z kurortów położonych nad Morzem Śródziemnym, takich jak Marsa Matruh, Al-Agami lub Agiba. Natomiast, gdy chcesz zobaczyć głównie zabytki w środkowo-południowej części Egiptu, wybierz ośrodki turystyczne zlokalizowane najbliżej interesujących Cię miejsc.

Historia zapisana w kamieniu – co warto zobaczyć w kraju faraonów?

Planujesz pobyt w północnej części Egiptu? Odwiedź koniecznie Gizę, gdzie stoją starożytne piramidy i legendarny Sfinks. Historyczne dzieła wykute w kamieniu budzą zachwyt, podziw i ciekawość. Niedaleko znajdują się ruiny antycznego miasta Memfis, tu zobaczysz pozostałości świątyni staroegipskiego boga Ptatha z posągiem Ramzesa II. W natomiast Sakkarze znajduje się nekropolia z licznymi mastabami, a wśród nich piramida Dżesera.

Możesz także wybrać się na jednodniową wycieczkę do Aleksandrii, aby odwiedzić Bibliotekę Aleksandryjską, czyli centrum kultury i sztuki egipskiej w jednym. W tym mieście zobaczysz też kolumnę Serapejonu – pozostałość po antycznej świątyni Seraspisa. Udając się na północny wschód, odwiedź z kolei najstarszy chrześcijański klasztor świętej Katarzyny w pobliżu biblijnej góry Synaj. A im dalej na południe Egiptu wzdłuż Nilu, tym więcej zabytków.

Świątynia bogini Hathor w Denerze, pozostałości świątyni Setiego I w Abydos, historyczny kompleks w Karnaku z legendarną świątynią Amona-Re oraz aleją sfinksów, zespół świątyń w Luksorze, nekropolia w Dolinie królów – to tylko część z reliktów antycznej kultury egipskiej, które warto zobaczyć, będąc w Egipcie.

Bezpieczny pobyt – garść cennych wskazówek

Podczas każdego, nawet najkrótszego wyjazdu za granicę, należy pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności i przestrzeganiu wszelkich zasad bezpieczeństwa. Jeśli wybierasz się z biurem podróży na zorganizowany wyjazd, pamiętaj, aby samowolnie nie odłączać się od grupy, szczególnie podczas wycieczek objazdowych do innych miast lub w trakcie safari. Chęć zobaczenia więcej na własną rękę, może źle się dla Ciebie skończyć. W Egipcie dokonywane są bowiem liczne kradzieże przez miejscowych kieszonkowców oraz ulicznych złodziei. Wybierając się także na miejski targ, zawsze idź w towarzystwie kilku osób, ponieważ złodzieje głównie upatrują sobie osoby samotnie spacerujące lub mało rozważne. Kobiety nie powinny w żadnym wypadku opuszczać kompleksów turystycznych w pojedynkę i wychodzić na miasto, a w szczególności po zapadnięciu zmroku.