Wybierz się na niezwykły weekend do Marsa Alam

weekend w mars alam

Wybierz się na niezwykły weekend do Marsa Alam

Kategoria:Wakacje

Nie wiesz, gdzie pojechać na weekend? Masz dość niskich temperatur oraz ponurych dni w Polsce? Chcesz chociaż na chwilę, zanurzyć się w egzotycznej kulturze? Marsa Alam to idealne miejsce na kilkudniowy wypoczynek. Jest to spokojne miasteczko i jeden z nielicznych kurortów turystycznych, który zachował swój naturalny klimat. Położone w południowo-wschodniej części Egiptu u wybrzeży Morza Czerwonego, zachwyca malowniczymi krajobrazami oraz lokalną atmosferą. Możesz tu zatrzymać się i zwiedzić tylko okoliczne atrakcje lub skorzystać ze zorganizowanych jednodniowych wycieczek po Egipcie.

Moc niezapomnianych atrakcji w Marsa Alam

Będąc w Marsa Alam, odwiedź największy egipski Park Narodowy – Wadi El Gemal. Tu spotkasz endemiczne gatunki zwierząt oraz roślin. Lasy, skaliste wzgórza, a także piaszczyste pagórki tworzą malowniczy krajobraz. Szczególnie interesujące może okazać się spotkanie z  Beduinami. Jest to lud posiadający wielowiekową tradycję, posługujący się pamięcią oralną i przekazujący treści z pokolenia na pokolenie w formie mówionej. Niewykluczone, że zostaniesz zaproszony do beduińskiego namiotu na kawę, ziołową herbatę oraz lokalny posiłek, a także wysłuchasz prastarych historii. Skorzystaj z zaproszenia i poczuj się jak koczujący nomada.

Marsa Alam to swoisty raj dla amatorów nurkowania. Znajdują się tu liczne skupiska koralowców, wraki zatopionych statków, niezliczone gatunki egzotycznych ryb oraz morskich endemicznych roślin. Możesz tu spotkać również delfiny, przyzwyczajone do obecności ludzi. Urokliwe bogactwo podwodnego świata zachwyca i sprawia, że nikt nie będzie chciał wyjść z wody. Do najpiękniejszych i najczęściej odwiedzanych raf należą m.in.: Dolphin Mouse, Marsa Asslai, Fury Shoal oraz Abu Dabur Reef.

Jakie miejsca warto zobaczyć w okolicy Marsa Alam?

  • Miasto Asuan z ruinami zabytków (w tym nieukończonym antycznym obeliskiem), z Wielką Tamą Asuańską na Nilu oraz pobliskim historycznym kamieniołomem, gdzie wydobywano czerwony granit do budowy starożytnych budowli.  
  • Dżazirat an-Nabatat – nazywaną również Wyspą Roślin. Położona na Nilu, otoczona bujnymi drzewami skrywa niezwykłą afrykańską faunę.
  • Nadmorskie miasteczko w El Quseir z zabytkowym fortem, murami, wieżą oraz starymi armatami.
  • Pobliską wioskę Wadi Hammamat  z rycinami oraz historycznymi inskrypcjami wyrytymi na górskich skałach.

Poznaj historię zamkniętą w kamiennych zabytkach

Jeśli widziałeś już piramidy i Sfinksa w Gizie, to nadeszła kolej na południową część Egiptu. Możesz skorzystać ze zorganizowanych wycieczek po  kraju lub wykupić fakultatywne jednodniowe wypady. Zobacz imponujące zabytki w państwie faraonów, takie jak: Świątynię Izydy na wyspie File oraz kiosk Trajana, Świątynię Hathor w Denerze, świątynię Hourusa w Edfu, świątynię Ramzesa II w Abu Simbel, jak również Miasto Umarłych, czyli znane nekropolie w Tebach Zachodnich, obejmujące Dolinę Królowych, Ramesseum, Deir el-Bahari oraz Dolinę Królów z ponad sześćdziesięcioma grobowcami faraonów, a także Szajch Abd al Qurna – miejsce spoczynku ważnych staroegipskich dostojników.  

Czym podróżować po Egipcie?

Możliwości na podróże po kraju faraonów jest kilka. W celu zobaczenia okolicznych atrakcji, wynajmij quada lub auto. Możesz także skorzystać z usług lokalnych taksówkarzy. Pamiętaj, by cenę ustalić tuż przed samym wyjazdem. Jeśli chcesz udać się w dalsze miejsca Egiptu, odpowiednim środkiem lokomocji okaże się bus lub autokar.