Category Archives: Bez kategorii

leki na wakacje w grecji

Jakie leki można zabrać, jadąc do Grecji?

Kategoria:Bez kategorii

Wielu osobom Grecja kojarzy się ze słoneczną pogodą, bogactwem epokowych zabytków, egzotyczną roślinnością, soczystymi cytrusami i sielskim wypoczynkiem w luksusowych kurortach turystycznych. Taki obraz maluje się co roku przed tysiącami osób wyjeżdżających do kraju oliwy i oliwek. Zanim jednak to nastąpi, należy dokładnie przygotować się do podróży, dbając o każdy szczegół.

Czego nie wolno wwozić do Grecji bez odpowiednich dokumentów

Przygotowujesz się na wymarzony urlop do Grecji kontynentalnej lub na którąś z wysp? Z zainteresowaniem czytasz przewodniki turystyczne i pakujesz walizki? Pamiętaj, aby zadbać o odpowiednie wyposażenie apteczki oraz zaopatrzenie w niezbędne leki, w szczególności, jeśli przyjmujesz jakieś na stałe. Ważne jest w tym przypadku posiadanie przy sobie odpowiedniej dokumentacji.

Aby wwieźć leki do Grecji, w szczególności takie, które przyjmujesz regularnie, trzeba mieć zaświadczenie od lekarza o ich stosowaniu, przetłumaczone na język angielski lub grecki. W tym kraju obowiązuje zakaz posiadania leków zawierających pseudofedrynę, kodeinę oraz tramadol. Co zatem zrobić, gdy musimy przyjmować medykamenty na bazie wspomnianych substancji? Należy oprócz wymaganego zaświadczenia  o konieczności zażywania leków, otrzymać zgodę od konsula Grecji lub wyrobić specjalną licencję. Potrzebne będą: zaświadczenie od lekarza, kserokopia paszportu osoby zażywającej leki i zgoda miejscowego konsula. Restrykcyjne przepisy dotyczą również leków psychotropowych oraz działających na centralny układ nerwowy. W przypadku wwozu medykamentów dla osób małoletnich odpowiadają jego rodzice lub opiekunowie z nim podróżujący. Szczegółowych informacji udziela polski konsul w Grecji. Warto przed wyjazdem skontaktować się z nim i zapytać o przebieg załatwienia wszelkich niezbędnych formalności związanych ze wożeniem poszczególnych leków na użytek prywatny.

Leki bez recepty i preparaty opatrunkowe

Przygotowując się do wymarzonego urlopu w Grecji, z pewnością zastanawiasz się, co możesz zabrać, a czego lepiej nie wwozić do obcego kraju. Unikaj wszelkich syropów na kaszel z kodeiną. Apteki w Grecji są niezwykle dobrze wyposażone w najróżniejsze środki przeciwkaszlowe.  Natomiast bez obaw możesz wziąć leki przeciwgorączkowe, przeciwbiegunkowe oraz wszelkie medykamenty ułatwiające trawienie i odpowiednią perystaltykę jelit, dostępne bez recepty.

Wyjeżdżając do Grecji, zabierz ze sobą niezbędne środki opatrunkowe i dezynfekujące, takie jak: bandaże, plastry, gazy jałowe, wodę utlenioną oraz środek antyseptyczny do odkażania ran, np. Octenisept, Rivanol lub Jodynę. Bez obaw można zapakować również płyny do płukania jamy ustnej na bazie Chlorheksydyny. Podobnie będzie w przypadku kremów do opalania oraz wszelkich specyfików na poparzenia, odciski i otarcia. Bez obaw można ze sobą zabierać wszelkie akcesoria medyczne, np. inhalatory i glukometry, jak i środki przeciw chorobie lokomocyjnej, a także autostrzykawki lub ampułkostrzykawki z adrenaliną w przypadku osób uczulonych na jad os, szerszeni, pszczół oraz innych owadów. W przypadku tych ostatnich dobrze jest mieć zaświadczenie od lekarza o konieczności posiadania wspomnianego leku.


wakacje w bułgarii

Jakie leki można zabrać, udając się na urlop do Bułgarii?

Kategoria:Bez kategorii

Kraj kwitnącej róży i złotych piasków dla wielu Polaków jest obowiązkowym punktem na turystycznej mapie. To tu można spędzić niezwykły urlop nad Morzem Czarnym i otrzymać niemal gwarancję doskonałej pogody. Planując wakacje, należy jednak zadbać o odpowiednie wyposażenie bagażu. Oprócz niezbędnych dokumentów i ubrań, należy pomyśleć również o uzupełnionej apteczce.

Z jakimi specyfikami należy zachować szczególną ostrożność

Jeśli przyjmujesz leki na stałe i nie możesz przerwać kuracji, udaj się przed wyjazdem do swojego lekarza rodzinnego lub specjalisty z prośbą o wystawienie zaświadczenia o konieczności ich przyjmowania oraz dawkowaniu. Dotyczy to szczególnie leków psychotropowych, np. antydepresantów, środków na schizofrenię, na padaczkę, medykamentów stosowanych na schorzenia centralnego układu nerwowego, jak również morfiny i środków zawierających kodeinę, pseudofedrynę oraz tramadol. Preparaty z jedną z tych trzech substancji mogą być uznane za narkotyk lub innych środek odurzający, w szczególności jest przewożony w dużych ilościach.

Pamiętaj ponadto, aby zabrać ze sobą takie dawki leków, jakie rzeczywiście są niezbędne i je zużyjesz. Podobnie ma się rzecz w przypadku osób zależnych i podróżujących z tobą, np. starszych, ubezwłasnowolnionych oraz dzieci i młodzieży do lat 18. W ich przypadku odpowiedzialność za przewożone leki spada na opiekuna prawnego. Należy zadbać w tym przypadku o odpowiednią dokumentację medyczną z wyraźnym zaznaczeniem, kto zażywa,  w jakich dawkach i jaki jest powód ich przyjmowania, np. przewlekła choroba. Jeśli chodzi o szczegółowe informacje dotyczące pozwoleń na przywóz leków do Bułgarii, można je uzyskać, kontaktując się przed wyjazdem z polskim konsulem w Bułgarii. Wówczas pracownicy przedstawią bliższe i dokładniejsze informacje, ponieważ przepisy dotyczące przewozu medykamentów mogą się ulec zmianie. Nie zostawiaj tych formalności na ostatnią minutę, zadbaj o to wcześniej, np. o miesiąc.

Co można bez obaw zabrać na wakacje do Bułgarii?

Pakując do walizki niezbędne akcesoria, pewnie zastanawiasz się, co można przewozić w bagażu, a czego nie. Jest to odwieczny problem wielu turystów. Z pewnymi specyfikami nie będzie najmniejszego problemu. Kompletując podróżną apteczkę, śmiało włóż do niej wszelkie przedmioty opatrunkowe, środki antyseptyczne, maści na otarcia, skaleczenia i wysuszenia skóry, preparaty lecznicze na poparzenia słoneczne oraz środki przeciwgrzybiczne.

Również kosmetyki pielęgnacyjne i myjące mogą być wwożone w bez żadnych ograniczeń. Musi być jednak zachowana pewna zasada, każdy z kosmetyków przewożony samolotem w bagażu podręcznym powinien być w oddzielnej butelce o pojemności do 100ml. Natomiast większe opakowania powinny trafić do bagażu rejestrowanego. Możesz zabrać również środki przeciwgorączkowe, przeciwbiegunkowe, np. węgiel aktywowany, krople żołądkowe, leki ułatwiające  trawienie, tabletki do ssania na gardło, ziołowe syropy. Dobrze jest wyposażyć się w preparaty odstraszające komary i inne owady, a także w specyfiki łagodzące ukąszenia.


idealny czas na wakacje w bułgarii

Wybierz idealny czas na urlop w Bułgarii

Kategoria:Bez kategorii

Bułgaria leży nad Morzem Czarnym, w południowo-wschodniej części Europy. Dla wielu osób ten kraj to miejsce wypoczynku na plaży i kąpieli w lazurowym morzu. Co roku jednak przybywają tu liczne tłumy turystów chcących również poznać kulturę i tradycję tego państwa. Bułgaria to raj zarówno dla pasjonatów archeologii,  kultury i historii, jak i dla wszystkich chętnych poznania ciekawych miejsc. Panuje tu głównie klimat umiarkowany ciepły. Natomiast nad morzem zbliżony do podzwrotnikowego, suchy i bez opadów deszczu przez większość roku. Latem panują z kolei skrajne susze, trwające nawet kilka miesięcy.

Kiedy najlepiej pojechać na wakacje w Bułgarii?

Planujesz urlop w Bułgarii? Jeśli chcesz, aby był udany, zastanów się, jaki będzie cel twojej podróży. Czy zamierzasz leniwie wypoczywać z rodziną na plaży, czy chcesz zwiedzać i uczestniczyć w wycieczkach fakultatywnych? Na plażowanie i opalanie idealne miesiące to: czerwiec, lipiec oraz sierpień. Lato nad wodami Morza Czarnego jest niezwykle gorące, a woda bardzo ciepła, wynosząca około 18-20° C. To idealny czas na kąpiele, uprawienie sportów wodnych i opalanie się. Temperatury powietrza wynoszą od 25 do 30°C. Liczba godzin słonecznych, w zależności od miesiąca, w ciągu dnia waha się od 8 do 10 na dobę. Natomiast jeśli nastawiasz się głównie na poznawanie kraju, jego kultury, obyczajów i zobaczenie jak największej liczby zabytków, najlepszymi miesiącami mogą okazać się: kwiecień, maj oraz wrzesień i październik. Wówczas słupki rtęci pokazują od 18 do 25°C w zależności od regionu kraju. Im bardziej na południe, tym cieplej. W północnych rejonach oraz w górach w tym czasie będzie chłodniej od około 15 do 22° C. W sezonie turystycznym jest tu przyjemnie, upały nie są tak dotkliwe, jak na wybrzeżu, a świeże górskie powietrze zachęca do długich pieszych wędrówek. Ponadto bujna roślinność sprawia, że nie chce się opuszczać leśnych polan i ścieżek. Stojąc na wzgórzach, możesz podziwiać bez końca malownicze widoki, oczka wodne, jeziora, strumyki, skaliste pagórki oraz tradycyjną zabudowę w okolicznych wioskach.

Czy planować wakacje zimą w Bułgarii?

Najmniej korzystnym okresem na wakacje w Bułgarii bez wątpienia będą miesiące od listopada do marca. Jesienie są tu ponure i chłodne. Zimy mają znacznie łagodniejszy przebieg od polskich, lecz zdarzają się również opady deszczu i śniegu oraz liczne podmuchy wiatru, w szczególności w północnej części kraju. Dni są wówczas krótkie, liczba godzin słonecznych w ciągu doby wynosi od 4 do 6, w zależności od miesiąca.

Temperatury wahają się od -2 do 8° C w dzień, a w nocy -4 do 2° C w zależności od miesiąca i regionu. Na południu jest cieplej, natomiast na północy zdarzają się przymrozki. W górach stoki są naśnieżone, dobrym pomysłem może okazać się wyjazd w styczniu lub w lutym na narty i wynajęcie kwatery w prawdziwej góralskiej wiosce. To dobra odskocznia od polskiej zimy, która u nas bywa bardzo kapryśna. W Bułgarii mimo małej ilości słońca w tym okresie pobyt w górach może okazać się idealnym pomysłem na wypoczynek oraz sposobem na regenerację i nabranie sił.


urlop w tunezji

Wybierz idealny czas na urlop w Tunezji

Kategoria:Bez kategorii

Tunezja leży nad Morzem Śródziemnym, w północnej części Afryki, graniczy z Libią od wschodu i z Algierią od zachodu.  Wielu osobom kojarzy się ze słońcem, złotymi piaskami na plaży, palmami, bujną i egzotyczną roślinnością, arabskim targiem pełnym pamiątek oraz perłami zabytkowej architektury.

Na północy kraju panuje klimat podzwrotnikowy, a w południowej części zwrotnikowy, bardzo suchy, a temperatury w tym rejonie w lipcu i sierpniu wahają się od 27 do 36°C, a nawet do 40°C. Natomiast na wybrzeżu jest trochę chłodniej, bo około 24-27°C dzięki klimatowi śródziemnomorskiemu. Na terenach górskich w tym czasie powietrze będzie wilgotniejsze – około 20-24°C. Warto w tym okresie odwiedzić górskie wioski i pospacerować szlakami turystycznymi.

Kiedy wybrać się do Tunezji na wycieczkę krajoznawczą?

Jeśli planujesz wyjazd na urlop do Tunezji w celu zobaczenia jak największej liczby zabytków oraz uczestniczenia w wycieczkach objazdowych, wybierz chłodniejsze miesiące. Idealny czas to marzec, kwiecień oraz październik. Temperatury wynoszą wtedy mniej więcej 20 – 26°C. Nie dokuczają wówczas upały i żar lejący się z nieba. Można wtedy spokojnie zwiedzać, spacerować długimi godzinami po ulicach miast i wiosek, a także poleżeć na plaży i przywieźć złocistą opaleniznę.  To doskonały czas na pustynne safari na wielbłądach i wizyty we wioskach berberyjskich.

W sytuacji gdy ktoś jednak lubi bardzo upalne lato i nie przeszkadza mu skwar, może wybrać się w sezonie turystycznym trwającym od maja do września. Warto wówczas przygotować się na wysokie temperatury oraz bardzo suche powietrze (w szczególności w południowej części kraju). To idealny moment na wypoczynek na plaży oraz kąpiele w morzu. Temperatura wody sięga około 20°C.

Czy warto wybierać się do Tunezji zimą?

Planując urlop za granicą, warto zorientować się, jaka jest przewidywana pogoda w poszczególnych miesiącach oraz porach roku. Najmniej korzystne warunki panują od listopada do lutego. Występują wówczas częste opady deszczu, burze oraz silne wiatry. Można jednak zdecydować się na wyjazd w grudniu, np. na Sylwestra, korzystnie wtedy będzie wybrać południową część Tunezji, np. wyspę Djerba (zwana również Dżerbą). Posiada ona swój charakterystyczny stepowy mikroklimat. Tu słońce świeci przez cały rok. Latem występują ekstremalne upały bez opadów deszczu,  a temperatury sięgają nawet 50°C. Natomiast w okresie jesienno-zimowym powietrze staje się wilgotniejsze, jest chłodniej 20-25°C, mogą zdarzyć się przelotne opady deszczu.

Zaletą wakacji poza sezonem turystycznym są znacznie niższe ceny w kurortach. Warto wówczas przeanalizować oferty hoteli w Monastyrze, Susie, Safaksis, Kabis oraz Tunisie. Dla pasjonatów górskich wypraw ciekawą alternatywą może być wizyta w górach Atlas. Świeże powietrze, liczne niziny, jeziora, imponująca szata roślinna zachęcają do wypraw. Zimą jest tu znacznie chłodniej, a do tego wietrznie, natomiast latem czuje się przyjemne powiewy wiatru, które okazują się przydatne podczas upałów.


najlepszy czas na urlop w egipcie

Wybierz najlepszy czas na urlop w kraju faraonów

Kategoria:Bez kategorii

Planując wakacje w Egipcie, warto rozważyć kilka istotnych kwestii decydujących o wyborze terminu wycieczki. Pierwszy z nich to cel podróży – czy będzie to zwiedzanie zabytków, czy leniwe odpoczywanie na plaży, a może uprawianie sportów wodnych całymi dniami oraz wieczory spędzane na imprezach w modnych pubach? Następnym niezwykle ważnym czynnikiem jest pogoda, która również determinuje do podejmowania rozmaitych działań, takich jak piesze wędrówki, wycieczki fakultatywne lub korzystanie z kąpieli słonecznych. Następne w kolejce są finanse. Ceny w popularnych kurortach wypoczynkowych spadają po zakończeniu sezonu turystycznego. W okresie od listopada do kwietnia można zatem liczyć na niezwykłe okazje i promocje. Najtaniej wypoczniesz w Egipcie w styczniu i lutym. W tym czasie nie ma też tłumów turystów, a obiekty historyczne, muzea oraz targowiska nie są zatłoczone. Można podpatrzeć, jak wygląda życie prawdziwych Egipcjan, wybierając się w głąb miasta i obserwując ich na ulicach oraz bazarach.

Gorące lato idealne na plażowanie i uprawianie sportów wodnych

Egipt leży w strefie zwrotnikowej, gdzie panuje klimat subtropikalny, a powietrze jest niezwykle suche, w szczególności w miesiącach od maja do września.  Słupki rtęci pokazują wówczas od około 28° C  na północnym zachodzie (m.in.: w takich miastach jak: Dahab,  Sharm El Sheikh) do 35° C w środkowej części kraju. Natomiast w niektórych kurortach w szczególności położonych na południu (m.in.: Hurghada, Marsa Alam) temperatura w dzień może wynieść nawet 38-40 stopni Celsjusza. Na Saharze wysokość temperatury latem sięga 50° C, a piasek może być rozgrzany nawet do 70° C. Dlatego planując pustynne safari w czasie urlopu, zastanów się nad wyborem miesiąca i zdecyduj się porę, gdy będzie chłodniej. Natomiast temperatura wody w kurortach turystycznych leżących w Riwerze Morza Czerwonego w sezonie wakacyjnym wynosi około 23-25 ° C. To idealne warunki dla miłośników plażowania oraz uprawiania niektórych sportów wodnych, np. nurkowania.

Pustynne safari zimą, a może wyprawa śladami faraonów?

Jeśli pragniesz choć na chwilę zapomnieć o Polskiej jesieni lub zimie, wybierz się na urlop do Egiptu w jednym z miesięcy od listopada do marca. To idealny czas na zwiedzanie zabytków oraz uczestnictwo w licznych wycieczkach fakultatywnych, a także safari po pustyni. Zimy są tu szczególnie łagodne i przypominają raczej wiosnę w naszym kraju. Temperatury powietrza w dzień wahają się od 18 do 24°C w zależności od regionu, do jakiego się wybierasz – im bardziej na południe, tym cieplej. Noce są chłodne, termometry pokazują od  13 do 16°C, czasami nawet około 10°C. Warto wówczas zabrać ze sobą ciepłe swetry i bluzy z długimi rękawami. Woda w Morzu Czerwonym w tym okresie jest ciepła i wynosi około 20°C. Natomiast w niektórych basenach znajdujących się w kurortach turystycznych, stosuje się specjalny system podgrzewania wody. Powietrze w Egipcie w okresie późnojesiennym oraz zimowym będzie znacznie wilgotniejsze niż latem. W tym okresie zdarzają się powiewy wiatru, w zależności od miesiąca (m.in.: w grudniu i styczniu około 40 km/h).  


sportowe wakacje

Sportowcy na zagranicznych wakacjach

Kategoria:Bez kategorii

Choć wakacje, szczególnie te w egzotycznych i ciepłych krajach kojarzą się głównie z beztroskim i leniwym wylegiwaniem się na plaży, to jednak nie wszystkim odpowiada taka forma wypoczynku. Są osoby, zazwyczaj na co dzień bardzo aktywne, które nie wyobrażają sobie spędzenia dwóch tygodni urlopu na leżaku, nawet wśród najpiękniejszej przyrody. Nie oznacza to jednak, że w najbardziej atrakcyjnych kurortach nie ma dla nich alternatywy, gdyż branża turystyczna stara się zaspokoić różne oczekiwania turystów, również tych lubiących wszelkiego rodzaju aktywność sportową i adrenalinę.

Obozy sportowe dla dorosłych

Choć w powszechnej świadomości obóz to zorganizowana forma wypoczynku przeznaczona dla dzieci i młodzieży, obecnie nie jest to już tak oczywiste. Ze względu na rosnące zainteresowanie aktywnością fizyczną wśród osób będących w różnym wieku, coraz więcej firm turystycznych organizuje wyjazdy przeznaczone właśnie dla dorosłych. Może z nich skorzystać każdy, niezależnie od poziomu zaawansowania w danej dziedzinie oraz tego, czy posiada specjalistyczny sprzęt do uprawiania wybranej dyscypliny sportowej. Wiele biur turystycznych organizuje również obozy rodzinne, podczas których zajęcia prowadzone są dla różnych grup wiekowych, a jeśli ktoś nie chce ćwiczyć, to może korzystać z innych atrakcji typu SPA czy basen.

Nieograniczone możliwości

Dzisiejszy sport ma różne oblicza i niemal każdy może znaleźć dziedzinę, która będzie dla niego odpowiednia. Oferta biur turystycznych dotycząca sportowych wakacji jest bardzo szeroka i z roku na rok jest wzbogacana o kolejne propozycje. Amatorzy aktywnego wypoczynku mogą wybierać nie tylko pomiędzy różnymi dyscyplinami, ale również spośród wielu ciekawych lokalizacji planowanych obozów, gdyż te odbywają się w najróżniejszych, często egzotycznych zakątkach globu. Wielbiciele wszystkiego, co związane jest z wodą, mogą zdecydować się np. na nurkowanie w Egipcie czy Tunezji, lub obóz surfingowy w Hiszpanii albo Portugalii. Dla tych, którzy wolą bardziej typowe sporty idealną propozycją może być wyprawa rowerowa przez Rumunię, Słowenię czy Toskanię lub wędrówka górskim szlakiem po słowackiej stronie Tatr. Zwolennicy bardziej nowoczesnych sportów mogą wybrać się nawet do Tajlandii czy na Bali, gdzie pod czujnym okiem trenerów będą zgłębiać tajniki fitnessu lub sztuk walki.

Można też samodzielnie

Oczywiste jest, że osoba, która lubi aktywny wypoczynek, nawet będąc na standardowych wczasach z rodziną, może tak zorganizować sobie czas, aby nie cierpieć z powodu długiego leżakowania na plaży. Będąc w Grecji, można np. wypożyczyć rower i połączyć zwiedzanie uroczych wysepek z wysiłkiem fizycznym, a na wakacjach w Egipcie warto zapisać się nawet na krótki kurs nurkowania. To, jak spędzimy urlop, w dużej mierze zależy od nas samych, a wiele aktywności fizycznych nie wymaga dużych nakładów finansowych. Pewne jest również to, że każdy rozsądnie uprawiany sport przyniesie naszemu organizmowi same korzyści i zaprocentuje w przyszłości.


wakacje w egipcie

Egipt – raj, w którym mówi się po angielsku

Kategoria:Bez kategorii

zJęzykiem urzędowym obowiązującym w Egipcie jest arabski. Natomiast mieszkańcy zazwyczaj posługują się swoistą mieszkanką języka egipsko-arabskiego. Egipt od lat jest jednym z najpopularniejszych miejsc, do którego przyjeżdża co roku wielu turystów z całego świata. Stąd znaczna część mieszkańców, zwłaszcza tych pracujących w usługach i handlu, zna dobrze język angielski. Służy im do codziennej komunikacji z turystami. Dlatego gwarantujemy Ci, że z pewnością łatwo się porozumiesz po angielsku w Egipcie z większością poznanych Ci mieszkańców.

A jak jest z Twoim angielskim? Jesteś przygotowany do wymarzonej podróży w nieznaną Ci dotąd kulturę? Jeśli czujesz, że masz pewne zaległości, nie przejmuj się na zapas, chętnie pomożemy Ci przypomnieć choć odrobinę język oraz przyswoić na nowo podstawowe zwroty. Przede wszystkim ważne, żebyś podczas rozmowy był wypoczęty (w końcu to urlop) oraz zrelaksowany. Pamiętaj, że wszystkiego można się nauczyć, zwłaszcza najpopularniejszego obecnie języka angielskiego, z którym na pewno z powodu jego nagromadzenia m.in. w mediach czy reklamie, jesteś choć trochę osłuchany.

Hello, how much is it? – przydatne zwroty po angielsku

Zacznijmy od zwrotów związanych z pobytem na lotnisku. Wówczas powinieneś wiedzieć m.in., iż „gate” oznacza stanowisko lotu, a „lounge” to poczekalnia. Gdy Twój samolot będzie opóźniony, zauważysz napis „delayed”. „Departures” oznacza odloty, natomiast „arrivals” znajduje się w pobliżu miejsc przylotowych.

O ile lotnisko z powodu natłoku ludzi oraz częstego, panującego tam zamieszania może stanowić wyzwanie dla osób mniej znających język angielski, natomiast jeśli chodzi o hotel, ważne, żebyś pamiętał parę zdań np. jak poprosić o wskazanie drogi do Twojego pokoju. „Where can I find my room?” („Gdzie znajdę swój pokój?”) czy „When is breakfast served?” („kiedy podawane jest śniadanie?”) – te zdania są jednymi z wielu podstawowych zwrotów, które dobrze jest znać przy przyjeździe do Egiptu. Są to jedynie małe, przykładowe fragmenty wiedzy z języka angielskiego, którą trzeba posiadać tuż przed wylotem.

Pomysły, jak ułatwić sobie komunikację na wakacjach

Jeśli nie czujesz się dobrze podczas rozmowy w obcym języku, pamiętaj, że każdy będzie tam inaczej wymawiał dane słowa i każdy będzie miał trochę inny akcent. Dlatego najważniejszym sposobem skutecznego porozumienia się np. na targu czy na lotnisku, jest nieprzejmowanie się swoją wymową czy gramatyką. Nie musisz mówić po angielsku idealnie. Skutek w tym przypadku jest jedynym celem. Dlatego koniecznie zabierz ze sobą książki, mini słowniki czy rozmówki polsko-angielskie. Jeśli tak Ci będzie łatwiej, zainstaluj też aplikacje do nauki języka w swoim telefonie. Ćwicz też, oglądając telewizję czy słuchając programów po angielsku.

Życzymy Ci skutecznej i owocnej komunikacji z innymi w Egipcie oraz wspaniałych, niezapomnianych przeżyć podczas Twoich wymarzonych wakacji. Trzymamy także kciuki za powodzenie Twoich rozmów w języku angielskim!


Hammamet - turystyczny raj

Hammamet – turystyczny raj o każdej porze roku

Kategoria:Bez kategorii

Nie wiemy, czy zdajesz sobie z sprawę z tego, ale jeśli zdecydowałeś się wybrać na wymarzone wakacje do Tunezji, po prostu trafiłeś w dziesiątkę. Luksusowe kurorty, piękne piaszczyste plaże i mnóstwo promieni słonecznych – to tylko nieliczne atrakcje, które czekają na Ciebie w Hammamet. Dlatego uważamy, że masz naprawdę duże szczęście. W dodatku podpowiemy Ci, w jakich okresach w zależności od tego, czego oczekujesz po urlopie, warto polecieć do Tunezji. Zapraszamy na wędrówkę po wspaniałym, afrykańskim klimacie, w miejscu, gdzie zabawa kończy się dopiero o świcie.

Pogoda w Hammamet jest pod wpływem klimatu śródziemnomorskiego oraz kontynentalnego (wewnętrznego). W skrócie można go opisać jako bardzo łagodny, który posiada suche i gorące lato. Właśnie w tę porę roku Hammamet zachwyca mocą turystycznych atrakcji. Imprezy, towarzyskie spotkania oraz plaże z lazurowym morzem, na których można opalać się godzinami… Prawda, że brzmi to jak bajka? Zdecydowanie latem Hammamet ją przypomina. Jeśli jednak wolisz raczej odpoczynek przy optymalnej temperaturze około 20 stopni Celcjusza oraz raczej prywatną atmosferę w kurorcie, nie decyduj się na urlop w czasie trwania gorącego okresu wakacyjnego w Tunezji. Natomiast ta pora roku sprawdzi się idealnie, gdy planujesz wypad w większym gronie, które kocha temperatury powietrza powyżej 30 stopni Celsjusza.

Wiosną pustynia wygląda najpiękniej

Chcesz spokojnie wypocząć w ciepłej, lecz niezbyt gorącej atmosferze? Wiosna w Hammamet jest do tego czasem wprost idealnym. To wspaniały okres na pustynne spacery, zwiedzanie okolicy czy błogi odpoczynek na plaży. Dobrą wiadomością jest fakt, że od połowy marca temperatura znacznie wzrasta. Dzięki temu można podróżować w zwiewnych, lekkich ubraniach bez narzekania na zbyt wysoką temperaturę. Średnio od marca do maja wzrasta ona stopniowo od 20 do 29 stopni Celsjusza. Jeśli lubisz tego typu pogodę, to Hammamet wiosną okaże się dla Ciebie wprost idealny.

Ciepła i atrakcyjna tunezyjska zima

Podczas gdy w Polsce sypie bardzo dużo śniegu, wieją wiatry i padają deszcze, w Tunezji tylko przez większość czasu świeci słońce! Wakacyjna pogoda, przyjemne ciepło gwarantują wspaniałą atmosferę, by spędzić w Hammamet święta Bożego Narodzenia, Sylwestra czy Nowy Rok. Czeka Cię wówczas około ośmiu godzin nieprzerwanego słońca w ciągu dnia przy temperaturze wahającej się między 15 a 20 stopniami Celsjusza. Wtedy również masz ogromną szansę na przeżycie klimatycznych, prywatnych zimowych wakacji, ponieważ Tunezja jest zazwyczaj odwiedzana przez turystów w okresie letnim.

Polecamy Ci koniecznie sprawdzić, kiedy wypada muzułumańskie święto Ramadan. W jego okresie wprost niemożliwe jest kupienie alkoholu czy załatwienie ważnej sprawy. Instytucje publiczne i banki są czynne w Ramadan przez bardzo krótki czas w ciągu dnia roboczego. Święto trwa miesiąc, a jego data jest zawsze ruchoma.

Wybrałeś już odpowiednią porę roku dla siebie? Zatem życzymy mocy pozytywnych wrażeń i cudownych wakacji w Hammamet.


urlop w marsa alam

Marsa Alam – kiedy na urlop?

Kategoria:Bez kategorii

Egipt jest niesamowity i zjawiskowy. To wyjątkowe miejsce, zwłaszcza dla turystów, którzy mogą świetnie się tam bawić o każdej porze roku. Jedne obszary są bardziej przeznaczone do zwiedzania i błogiego odpoczynku w kurorcie, inne natomiast służą przebywaniu na plaży i błogiemu lenistwu. Jest to uwarunkowane zmianą pogody, która w Marsa Alam nigdy nie zachodzi diametralnie. Planujesz spędzić tam swój wymarzony urlop? To świetnie, w tym tekście przedstawimy Ci szczegółowo miesiące, w których najlepiej odpoczywać w tej części Egiptu.

Chyba każdy wie, że w Marsa Alam zazwyczaj panuje bardzo duże nasłonecznienie. Egipt bywa bardzo gorący, ponieważ leży w strefie klimatycznej określanej jako zwrotnikowo sucha. Jeśli planujesz tam swój urlop, zapewne kochasz słońce i mocno piaszczyste, ciepłe plaże. Marsa Alam ma doskonałe położenie geograficzne. Pogoda tam, jak na klimat zwrotnikowy suchy, jest dość zmienna, dlatego, już teraz zastanów się, co w Twoim urlopie będzie najważniejsze. Jakie czynności będą pochłaniały Cię najbardziej? Czego oczekujesz po wakacjach spędzonych w Marsa Alam?

Styczeń, luty… i inne miesiące zimowe

Styczeń jest uwielbianym miesiącem przez turystów na wycieczkę do Marsa Alam. Wielu z nich uważa, że jest to idealny czas na odpoczynek właśnie w tej części Egiptu. W tych dniach rzadko pada deszcz, a temperatura średnio wynosi dwadzieścia kilka stopni Celsjusza. Jest to doskonały miesiąc na zwiedzanie, wycieczki po rzece Nil czy odpoczynek w kurorcie. Słońce nie będzie doskwierać Ci w dzień zbyt mocno, a w nocy odczujesz doskonałą temperaturę do sennego relaksu, która zazwyczaj nie spada poniżej kilkunastu stopni Celsjusza. Za mały minus można uznać często wiejący wiatr oraz fakt, że w styczniu czy lutym, dni w Marsa Alam są krótkie w porównaniu do tych letnich. Zatem gorąco Ci polecamy wybrać kurort o wyższym standardzie – ze SPA, basenem, dyskoteką i innymi turystycznymi atrakcjami. Pośród innych turystów, zapewne spotkasz wiele zakochanych par, starszych małżeństw bądź rodziny z dziećmi przyjeżdżającymi na ferie zimowe.

Podobnie, jeśli chodzi o warunki klimatyczne panujące w tej części Egiptu, jest również listopadzie i grudniu. Wówczas dzień z reguły trwa około 8 godzin i często podczas niego świeci słońce, natomiast noce bywają chłodniejsze (około 15 stopni). Dlatego na wieczorne spacery, zawsze warto mieć ze sobą lżejsze okrycie wierzchnie.

Egipskie lato to wyzwanie dla Europejczyka

Lubisz upały? Kochasz, gdy temperatura sięga ponad trzydziestu stopni? Na nic nie czekaj, koniecznie jedź w lipcu lub sierpniu do Marsa Alam. Czasem powietrze będzie tam tak ciepłe, że wraz z gorącym słońcem, jest wprost idealne dla mocnej opalenizny. Jeśli jednak źle znosisz temperaturę około 40 stopni, z całą stanowczością odradzamy Ci spędzanie lata w Egipcie. Ten czas sprawdzi się wyłącznie wśród najwytrwalszych miłośników dużego słońca.

Zdecydowałeś się już na któryś z wakacyjnych terminów? Zatem życzymy wspaniałego urlopu w Marsa Alam.


przyjemne wakacje w bułgarii

Bezpiecznie i przyjemnie podczas Twoich wakacji w Bułgarii

Kategoria:Bez kategorii

Wybrałeś Bułgarię na swoje wymarzone i być może wytęsknione wakacje pod palmami. Chociaż zapewne zrobiłeś już wiele, by się do nich przygotować, zastanawiasz się – czy o czymś przypadkiem nie zapomniałem? Otóż, jeśli zadbałeś o bezpieczeństwo swoje i bliskich podczas wypoczynkowego urlopu, Bułgaria będzie dla Ciebie rajem, z którego będziesz wyjeżdżał z pięknymi wspomnieniami. Natomiast, jeśli nie czujesz się odpowiednio w tym aspekcie przygotowany, usiądź wygodnie, a my podpowiemy Ci wszystko, co powinieneś wiedzieć o bezpiecznym wypoczynku w Bułgarii.

Przede wszystkim zadbaj o wybranie jednej, dwóch lub trzech osób, którym ufasz i jesteś pewien, że w trudnej sytuacji Cię nie zawiodą. Wybierz już teraz te numery w kontaktach telefonu i dodaj do każdej nazwy skrót ICE (In Case of Emergency), oznaczający dosłownie: w razie nagłego wypadku. Gdy coś niepożądanego stanie się podczas Twoich wakacji, z tymi ludźmi skontaktuje się pomoc medyczna w sprawie Twojego stanu zdrowia. Zadbaj również o to, by mieć nazwy kontaktu i numery telefonów na kartce w swoim portfelu. Dodatkowo możesz wykupić ubezpieczenie podróżne, które świetnie sprawdza się w nagłych, trudnych sytuacjach życiowych.

Również porządna apteczka z niezbędnymi lekami jest niezbędna podczas wyjazdu za granicę kraju. W razie, gdybyś to Ty musiał wezwać pomoc, podajemy podstawowe numery telefonów obowiązujące na terenie Bułgarii: pogotowie ratunkowe – 150, policja – 166, straż pożarna – 160. W tym kraju działa również międzynarodowy numer 112.

Dobry bagaż oraz wysokiej jakości jedzenie

Świetnie spakowana, przemyślana walizka pomoże zaoszczędzić dużo czasu oraz uprzyjemnić pobyt za granicą. Dlatego zdecydowanie nie zabieraj zbyt dużo ubrań czy kosmetyków. W Bułgarii wystarczą Ci jedynie letnie oraz przewiewne ubrania, dobre okulary przeciwsłoneczne oraz czapki, chusty lub kapelusze ochraniające przed nadmiernym słońcem. Jeśli planujesz spacerować po lesie, zaopatrz się w wygodne buty oraz w garderobę mocno zakrywającą części ciała. Weź też kremy z wysokim filtrem UV – unikniesz w ten sposób niepotrzebnych oparzeń słonecznych.

Egzotyczne, zagraniczne jedzenie zachwyca każdego turystę. Wszyscy chcą spróbować oryginalnych i niecodziennych potraw. Bułgaria jest obfita w smaczne jedzenie i ciekawe, pyszne napoje. Jednak nigdy nie korzystaj z restauracji czy barów, w których spodziewasz się pożywienia zrobionego z niskiej jakości produktów. Historia zna wiele przypadków zatruć pokarmowych na wakacjach. Staraj się wybierać takie lokale, o których słyszałeś bądź wiesz, że serwują wyłącznie jedzenie przygotowane z dobrych składników. W dodatku pij dużo wody mineralnej, ona zawsze wspomaga korzystnie organizm, a w niektórych przypadkach, potrafi być niezwykle lecznicza. Nie kupuj jednak wody z niesprawdzonych źródeł, bo jej wypicie może przynieść negatywne skutki.

Mamy nadzieję, że pomogliśmy w Twoich przygotowaniach do podróży. Życzymy niesamowitych  i udanych wakacji w słonecznej Bułgarii.